Yükleniyor...

Venezuela, Türk Şirketlere Bitcoin (BTC) ile Ödeme Yapıyor

Venezuela’nın iktidardaki Nicolás Maduro yönetiminin Türkiye ve İran’daki şirketlere Bitcoin (BTC) ile ödeme yapmaya başladığı iddia edildi

venezuela turkiye bitcoin

Venezuela’nın iktidardaki Nicolás Maduro yönetiminin Türkiye ve İran’daki şirketlere Bitcoin (BTC) ile ödeme yapmaya başladığı iddia edildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İspanyol site RunRun.es’in bir raporuna göre, “Venezuela Merkez Bankası’ndaki kaynaklar”, “İran ve Türkiye gibi müttefik ülkelerden gelen şirketlere ödemelerin Bitcoin kullanılarak yapıldığını” belirtti.

Kendi kripto parasını geliştiren ülke, kendisini Amerikan yaptırımları ve koronavirüs salgınının Venezuela ekonomisine zarar vermesiyle derinleşen bir finansal krizin içinde buldu. Ancak Maduro, yaptırımları aşmak için bir dizi çalışma yürütüyor. Merkez Bankası kaynaklarına göre, bu yaptırımları aşmak için Bitcoin kullanılıyor.

Abluka Karşıtı Yasa ile Hareket Ediliyor

Aynı kaynaklar, Başkan Maduro’nun, Venezuela yönetiminin ödemeler için “kripto paralar da dahil olmak üzere” her türlü finansal mekanizmanın oluşturulması ve uygulanmasına izin veren Abluka Karşıtı Yasayı kullandığını belirtti. Bununla beraber bu kaynakların en önemli yardımcısı blockchain temelli varlıklar.

Bu yılın başlarında, Venezuela Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Tareck El Aissami, devletin petro ve diğer daha popüler uluslararası token’lar da dahil olmak üzere kripto paralar tarafından desteklenen bir çiftlik sübvansiyonları ve krediler sistemi oluşturmaya başlayacağını duyurdu.

Yaptırımlara Karşı Güçlü

Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi, Maduro hükümetinin ilgili üyelerini kara listeye aldı ve küresel ekonomide işlemleri kolaylaştıran finansal kuruluşların çoğu hizmetlerini kapattı. Ancak kripto para birimleri, yaptırımların çok az etkisinin olduğu veya hiç olmadığı e-cüzdanlardan ve borsalardan geçiyor. Bu nedenle de yaptırımlara karşı oldukça güçlü.

Venezuela Merkez Bankası kaynakları, İran veya Türkiye gibi müttefik ülkelerden gelen şirketlere ödemelerin Bitcoin ile yapıldığını ve “Abluka Karşıtı Yasa”nın bu işlemler için yasal zemini güçlendirdiğini dile getiriyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x