Yükleniyor...

Venezuela’da Enflasyon İle Mücadelede Bitcoin Desteği

Kolombiya merkezli girişim Valiu, Venezuela'da Bitcoin (BTC) tarafından desteklenen sentetik ABD doları ile enflasyonla mücadeleye yardımcı olmayı umuyor.

venezuelada enflasyon ile mücadelede bitcoin desteği

Kolombiya merkezli girişim Valiu, Venezuela’da Bitcoin (BTC) tarafından desteklenen sentetik ABD doları ile enflasyonla mücadeleye yardımcı olmayı umuyor.

Hepimizin bildiği üzere Venezuela, yüksek enflasyon dolayısı ile ekonomik anlamda oldukça zor günler geçiriyor. Bu zorluklar arasında sınır ötesi para gönderme işlemi de fazlası ile yerini alıyor.

Kolombiya’da sınır ötesi para gönderme işlemleri yapan Valiu, Bitcoin tarafından desteklenen yeni bir yöntem ile bu sorunun önüne geçmeyi planlıyor. Valiu bugün Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile, Bitcoin destekli sentetik dolar tasarruf hesabı için testlerin başladığını duyurdu. Geçtiğimiz yıl da aynı şirket, Kolombiya’dan doğrudan Venezuela’da yer alan banka hesaplarına para gönderme için yeni bir hizmet başlatmıştı.

Valiu CEO’su Simon Chamorro yaptığı açıklamada, Latin Amerika’da 6 milyondan fazla göçmenin yaşadığını ve bu insanların çoğunun herhangi bir bankada hesabı olmadığını, ailelerine para gönderme işleminin oldukça sancılı geçtiğini görmeleri üzerine bu hizmeti başlattıklarını belirtti. Banka hesabı olmayan göçmenler, genellikle aileleri para göndermek içni kara borsada yer alan yöntemleri tercih ediyorlar ancak bu yöntemlerde de ciddi kesintilere maruz kalarak mağdur hale geliyorlar.

Geçtiğimiz yıl başlatılan bu sistem sayesinde, son 7 ay içerisinde 38.000 kişi ailelerine gıda ve fatura ödemeleri için kolaylıkla para gönderebildi. Ancak bu yöntem bile hiperinflasyon ile mücadele eden Venezuela halkı için yeterli bir konuma gelmiş değil. Çünkü Venezuela’dan erişilen bu fonlardan çekilen para bolivara dönüştürüldüğünde, gönderilen paralarda ciddi anlamda değer kaybı yaşanıyordu. Şöyle ki Kolombiya’dan gönderilen paralar sadece bir gün içerisinde yarı yarıya değer kaybedebiliyordu.

Bu sorunu çözmek için ekibi ile birlikte çalışmalara başlayan Chamorro, Venezuela’da insanların şu an için bir değer deposu olarak ABD dolarına ihtiyaç duyduklarını belirledi. Venezuela’da Bitcoin kullanımının da oldukça sınırlı olduğu tespit eden CEO, bu sorunu çözebilmek için Bitcoin destekli sentetik ABD doları kullanmaya karar verdi.

Kolombiya’daki mevduat sahipleri banka hesaplarını doğrudan Valiu’ya bağlayacaklar ve kullanıcıların aileleri, para göndermek istedikleri kişiler, Bitcoin ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan doğrudan bu hesaptaki paraları binlerce anlaşmalı noktadan kullanabilecekler. Fonlar dolara sabitlenmiş olacağından dolayı herhangi bir değer kaybına uğramadan sınır ötesi kullanıma açılacak. Bu uygulama aslında ABD’de yer alan Square Nakit Uygulaması gibi çalışıyor, tek farkı ise sınır ötesi işlemlerde kullanılabiliyor olması.

Akıllı telefonlarda sadece 14 MB bir yer kaplayacak uygulama ile kullanıcılar servetlerini ve satın alma güçlerini koruyabilecekler. Kripto varlıklar gün geçtikçe geleneksel finans sisteminden kaynaklı sorunlara birer çözüm niteliğinde yaygınlaşmaya devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner