Yükleniyor...

Venezuela’dan Doktorlarına Airdrop: 20 Dolar Değerinde Petro Dağıtılacak

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro,Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, ülkedeki doktorlara Petro dağıtacaklarını açıkladı.

petro maduro

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro,Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, ülkedeki doktorlara Petro dağıtacaklarını açıkladı. Bu kripto para birimi hükümete göre 60 dolar değerinde iken, serbest piyasada 20 ila 26 dolar arasında işlem görmektedir. Bazıları 20 doları az bulup bu haberle alay edebilir. Ancak göreceli olarak Venezuela’nın Petro airdrop‘u, ABD’nin ekonomik teşvik paketinden daha önemli ve verimli olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlk olarak belirtmek gerekirse, Venezuela’daki asgari ücret ayda 3,61 dolardır; buna ek olarak verilen 2,91 dolarlık gıda yardımları ile toplam ücret 6,92 dolar değerindedir. Ülkedeki doktorlar ise bundan biraz daha fazla kazanmaktadır. Bu nedenle, bir Petro aidrop’u birkaç aylık ücrete eşdeğerken, Amerika Birleşik Devletleri’nde birey başına 1.200 dolar olan teşvik yardımları, ABD’li insanların çoğunluğu için bir ay boyunca hayatta kalmalarını sağlayacak ölçüde bile değildir.

Ayrıca Petro, ülkenin başarısız bankacılık sistemini atlamak ve vatandaşlara doğrudan sübvansiyonlar ve ikramiyeler sunmak için oluşturulan bir platform olan Patria Sistemi aracılığıyla doktorlara anında gönderilebilecektir. Bu sistem blok zinciri teknolojisini kullanmaktadır, bu yüzden airdroplar anında ulaştırılacaktır.

Bunu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ekonomik teşvik paketi ile karşılaştıracak olursak; ABD’deki insanların pek az bir kısmı (vergi beyan etmişlerse ve ABD Gelir İdaresi’ne kayıtlı vergi kimlik numaralarına sahiplerse) teşviklerini birkaç hafta içinde alacaktır. Hükümet haftada 5 milyon çek gönderebilmektedir, bu nedenle tüm teşviklerin gönderilmesi bazı tahminlere göre 20 haftayı bulabilir.

Bu nedenle, 20-26 dolar değerinde bir Petro, Koronavirus pandemisinin büyüklüğü göz önüne alındığında bir şaka gibi görünse de, aslında hem verimlilik hem de değer açısından ABD’nin planından daha iyi bir teşvik planıdır.