Yükleniyor...

Vergi Kararının Ardından, Hindistan Borsalarından 3,8 Milyar Dolarlık Kripto Taşındı

Hindistan'da kripto paralardan vergi alınması kararının ardından, 3,8 milyar dolarlık varlık ülke dışında faaliyet gösteren borsalara taşındı.

vergi

Hindistan’da kripto paralardan vergi alınması kararının ardından, 3,8 milyar dolarlık varlık ülke dışında faaliyet gösteren borsalara taşındı.

Hindistan, 1 Nisan 2022’den beri kripto işlemlerine iki vergi getirdi. Bunlardan birisi %30’luk sermaye kazancı diğeri de %1’lik işlem vergisi.

Vergi Kararı ile Birlikte Kripto Çıkışları Artıyor

Hindistan kripto para borsaları, sektör için yeni vergilerin yürürlüğe girmesiyle birlikte ticaret hacminin önemli bir bölümünü kaybetti. Kayıpların, önceki yıla kıyasla %90 oranında arttığı ifade edildi.

Yapılan yeni bir çalışma, vergilerin devreye girmesinin ardından Hindistan’dan yabancı kripto para borsalarına geçen kümülatif ticaretin değerini ölçtü.

Hindistan merkezli düşünce kuruluşu Esya Center, 3,85 milyar dolarlık kümülatif ticaret hacminin Şubat 2022 ve Ekim 2022 arasında Hindistan borsalarından yabancı borsalara kaydığını belirtti.

Rapora göre ticaret hacminde yaşanan düşüş, aşamalı bir şekilde yaşandı. İlk büyük düşüş Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın 1 Şubat’taki bütçe konuşmasında yaptığı vergi değişikliğinin ardından geldi. O dönem ilk iki ayda ticaret hacmi %15 geriledi.

Verginin yürürlüğe girdiği Nisan 2022’nin ardından üç ayda %14’lük bir kayıp daha yaşandı.

Üçüncü ve son düşüş, Temmuz 2022’de %1’lik işlem vergisinin yürürlüğe girmesiyle geldi. Bu verginin ardından Hindistan borsalarındaki işlem hacminin %81’i kaybedildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x