Yükleniyor...

Veri Sızdırılması Konusuna İlişkin Farklı İddialar Ortaya Atıldı, BtcTurk Yeni Açıklama Yaptı

Önceki gün de aktardığımız gibi, BtcTurk kullanıcılarına ait verilerin sızdırıldığı ve bir forumda satışa sunulduğu iddia edilmişti.

btcturk iddialar

Önceki gün de aktardığımız gibi, BtcTurk kullanıcılarına ait verilerin sızdırıldığı ve bir forumda satışa sunulduğu iddia edilmişti. Kripto para borsası konuyu yalanlayan nitelikte açıklama yapsa da, farklı iddialar ortaya çıkmaya başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para topluluğunun önemli isimlerinden Tufan Poyraz, konuyu araştırdı ve bilgilerin sızdırıldığı forum sitesinde iddiaların daha ilginç hale geldiğini aktardı. Hacker’ların verileri nasıl elde ettiklerine dair yeni bir metnin yayımlandığı da ifade edildi. Hacker’ların forum sitesinde yayınladığı metinde şu ifadeler kullandı:

“2. tur yakında geliyor! Bu verilerin nasıl ve kimden elde edildiğini açıklayacak mısınız? Evet, size biraz bilgi vereyim. 2018 yılında btcturk’te çalışan bir kişi tüm kullanıcı verilerini (burada paylaştığımız e-posta, telefon, isim, adres vb.) birden fazla hacker’a sattı. Şirket olayı biliyordu, ancak asla kamuya açıklanmasına izin vermediler. Kullanıcılarının şu anki gibi bir şeyden haberdar olmasına asla izin vermezler. Ekip üyelerimizden biri bu olayda tasarrufunun %85’ini kaybetti. Şirket kullanıcıyı yanlış yapmakla suçladı ve konuyu kapattı. Buna inanabiliyor musunuz? Yakında daha fazla ayrıntı yayınlayacak. Saygılarımızla, Phineas.”

Kullanıcılar Kendi Bilgilerini Tespit Ediyor

Öte yandan Tufan Poyraz’ın açıklamalarına göre, kripto para borsasını bazı kullanıcıları hacker forumlarında kendi bilgilerini, ev adresini telefonunu tespit etti. Bu insanların sayısı da giderek artıyor. Keza hacker, daha fazlasını da yayınlayacağını duyurdu. 

Uçurtma Projesi’nin kurucusu Mert Susur da iddiaları yakından takip eden isimler arasında. Susur da, Twitter’da bir bilgiseli hazırlayarak birçok iddiayı bir araya getirdi. Bunlardan en ilginç olanı da Kerem Tibuk’un 8 Mayıs’ta bahsettiği içeriden hack meselesi. Tibuk, katıldığı bir yayında başlarına böyle bir şey geldiğini ve kendi sermayeleri ile bunu hallettiklerini dile getiriyor.

BtcTurk’ten Açıklama Geldi

BtcTurk, bu sabah saatlerinde iddialar hakkında yeni bir açıklama yaptı. BtcTurk, şu ifadeleri kullandı:

“Değerli kullanıcılarımız, daha önceki duyurularımızda ifade ettiğimiz üzere Şirketimiz tarafından 13 Mayıs 2021 tarihli veri sızıntısı iddiası şirketimiz siber güvenlik ekiplerince titizlikle incelenmiştir. Öncelikle kullanıcılarımızın Türk Lirası ve kripto varlıklarının güvenliği ve sistemimizde herhangi bir güvenlik ihlali olup olmadığı incelenmiş, yapılan detaylı inceleme neticesinde bir sorun veya siber saldırının söz konusu olmadığı görülmüştür. Şirketimiz sistemlerinde herhangi bir sorun görülmemekle birlikte iddia edilen döneme ilişkin yapılan inceleme ise hassasiyetle sürdürülmektedir. Bu konuda herhangi bir ihlal tespit edilmesi durumunda şeffaf bir şekilde ilgili durum otoriteler ile beraber aynı anda kullanıcılarımızla da paylaşılacaktır. Mevcut durumda, #BtcTurk ana sistemlerinde veya test ortamlarında herhangi bir güvenlik açığı veya veri ihlali söz konusu değildir. Tüm kullanıcılarımızın şirketimiz nezdinde tutulan Türk Lirası bakiyeleri ve kripto varlıkları güvendedir ve kullanıcılarımız işlemlerine 7/24 güvenle devam etmektedir. + Bununla birlikte kaynağı belirsiz ve kötü niyetli iddialar temel alınarak sosyal medyada yer alan Şirketimizi itham edici nitelikte ve bazı kişisel verileri de içeren paylaşımların ilgili yasaları ihlal edici olduğunu, söz konusu paylaşımlara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x