Yükleniyor...

Veriler Ne Anlatıyor? Bitcoin (BTC) Rallisi Sona mı Erdi, Yoksa Daha Derin Bir Düzeltmenin Başlangıcı mı?

2021, daha ilk günlerinde getirdiği yeni ATH’ler ile Bitcoin (BTC) için umut verici bir yıl olduğunu kanıtladı.

guncel veriler ne anlatiyor bitcoin btc rallisi sona mi erdi yoksa daha derin bir duzeltmenin baslangici mi

2021, daha ilk günlerinde getirdiği yeni ATH’ler ile Bitcoin (BTC) için umut verici bir yıl olduğunu kanıtladı. Bununla birlikte, son 7 gün içinde yükseliş ivmesi azaldı ve Bitcoin, 42.000 dolar seviyesinden şu anda bulunduğu 32.000 dolar seviyesine kadar geriledi.

Peki bu, rallinin sona erdiğini mi yoksa Ocak 2018’de olduğu gibi daha derin bir düzeltmenin başlangıcını mı işaret ediyor? Yoksa birçok analistin dikkat çektiği gibi, Aralık 2020’de elde ettiği kazançların çoğunu koruyacak şekilde, Bitcoin fiyatı önceki ATH’sinin üzerinde yeni stabil bir seviye mi belirliyor?

bitcoin btc rallisi sona mi erdi yoksa daha derin bir duzeltmenin baslangici mi iste verilerin anlattiklari 1
Kaynak: Santiment

Bir AMBCrypto haberine göre, Bitcoin’in (BTC) sosyal hacim (social volume) verileri, %10’a yakın bir düzeltme yaşanan lider kripto para biriminde neler olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir.

Santiment’ın verileri, Bitcoin 31.000 dolara düştüğünde sosyal hacmin arttığını ve son 6 günün en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi. Bu ölçüt, trader’ların piyasa duyarlılığını ve fiyatın kısa vadede nereye gideceğini belirlemesine yardımcı olan bir ölçüt olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz birkaç ay içinde hem perakende yatırımcılar hem de kurumlardan gelen talep göz önüne alındığında, birçok kişinin fiyattaki düşüşü bir satın alma fırsatı olarak görmesi sürpriz olmadı.

bitcoin btc rallisi sona mi erdi yoksa daha derin bir duzeltmenin baslangici mi iste verilerin anlattiklari 2
Kaynak: Santiment

Öte yandan, Bitcoin ile ilgili olumsuz yorumlarda ani bir artış da fark edildi. Piyasanın büyük bir kısmının Bitcoin’e olan inancı sarsılmamış gibi görünse de, Santiment’ın verileri aynı zamanda daha büyük bir fiyat düzeltmesinin lider kripto para için göz ardı edilemeyeceği gerçeğini de ortaya koydu. Kasım 2020 seviyelerinin altında bir düşüş pek muhtemel görünmese de, Bitcoin fiyatını 30.000 doların altına çeken başka bir düşüş hareketi söz konusu olabilir.

Bununla birlikte, Bitcoin (BTC) hakkında önemli bir sonuca varmadan önce dikkate alınması gereken bazı yükseliş sinyalleri de var.

Bitcoin fiyatını korumak ve getiri sağlamak söz konusu olduğunda, Bitcoin yatırımcıları geleneksel olarak kritik bir rol oynamıştır. Glassnode’un Bitcoin likit arzı değişimi (liquid supply change) verilerine göre, Bitcoin fiyatı güvenli görünümünü sürdürüyor ve benzer şekilde, grafiklerde büyük ölçekli bir düşüşün pek olası görünmediğini ortaya koyuyor.

bitcoin btc rallisi sona mi erdi yoksa daha derin bir duzeltmenin baslangici mi iste verilerin anlattiklari 3
Kaynak: Glassnode

Verilere göre Bitcoin, son birkaç yıldır en büyük likidite kıtlıklarından birini yaşıyor ve büyük miktarda Bitcoin, uzun süre saklanmak üzere borsa dışı alanlara taşınıyor. 2021 fiyat hareketinin çok önemli bir yönünü oluşturan bu durum, Bitcoin’in önümüzdeki dönemlerde çok fazla kayıp yaşamayacağı argümanını destekleyebilir.

Sadece geçen ay, 270.000 adet BTC saklanmak üzere borsa dışı alanlara taşındı. Dolaşımda kalan BTC’ler ile Bitcoin düşüş ve düzeltmeler yaşasa da yükseliş ivmesi muhtemelen sürmeye devam edecek ve lider kripto paranın fiyatını dengelemeye yardımcı olacak gibi görünüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x