Yükleniyor...

Verilere Göre Kripto Para Dünyasında Kadın Yatırımcıların Sayısı Artıyor

Ocak ayında kripto para dünyasında kadın yatırımcılar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla arttı.

kadin yatirimci kripto para

Ocak ayında kripto para dünyasında kadın yatırımcılar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla arttı.

Küresel yatırım platformu eToro’dan gelen yeni verilere göre, yeni bir kadın yatırımcı dalgası, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerine olan talebin artmasına yardımcı oluyor. Bitcoin ve Ethereum’daki kadın yatırımcıların yüzdesi, 2020’nin başında %10 ve %11’den sırasıyla %12 ve %15’e sıçradı.

Bu arada veriler, son yıllarda her iki büyük kripto para birimindeki yatırımcıların ortalama yaşının da düştüğünü gösteriyor. Ortalama Bitcoin yatırımcısı 2017’de 37 yaşındayken, şu anda 35 yaşında. Ethereum yatırımcılarının ortalama yaşı aynı zaman diliminde 35’ten 32’ye düştü.

Demografik değişiklikler, Bitcoin fiyatındaki artışla birlikte ortaya çıktı; kripto para birimi yaklaşık 8.000 dolardan yıl sonuna kadar 30.000 dolara yükseldi. Bu eğilim 2021’de devam etti. EToro platform verileri, son 12 ayda her iki büyük kripto para birimindeki yatırımcı sayısının artmasıyla, bu artıştan her zamankinden daha fazla yatırımcının yararlandığını gösteriyor.

Toplamda, Ocak 2021’in sonunda platformda Bitcoin tutan kişi sayısı, bir yıl öncesine kıyasla iki kattan fazla artarak %106 artış gösterdi. Ethereum, yıllık bazda %82 artış yaşadı. Ethereum ayrıca önemli bir fiyat artışı gördü ve bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Ocak ayının en çok işlem gören ikinci kripto para birimi oldu. Bir önceki aya kıyasla, akıllı sözleşme platformunun token’ı, ticaret aktivitesinde %313 artış gördü.

Farklı Kripto Para Birimlerine Yönelme Var

Bu arada, Bitcoin’e doğrudan rakip olarak konumlandırılan bir dijital para birimi olan Dash, geçen ay işlemlerde aylık en büyük artışı gördü ve %348 artış gösterdi. XRP, Ocak ayında bir önceki aya göre daha az işlem gören tek kripto varlıktı. Gerçek zamanlı brüt ödeme sistemi Ripple için yerel para birimi olan token, ABD düzenleyicilerinin Ripple aleyhine dava açmasının ardından geçtiğimiz haftalarda ABD müşterileri için eToro’da ticaret kısıtlamasıyla karşı karşıya kaldı.

eToro’da piyasa analisti ve kripto para uzmanı olan Simon Peters şunları söyledi:

“Sektörün geniş cazibesi, çeşitlenen yatırımcı tabanı tarafından giderek daha fazla yansıtılıyor. Rakamları inceleyerek, hem Bitcoin hem de Ethereum’un her ikisinin de Ocak ayındaki ticaret aktivitesine hakim olduğunu görmek şaşırtıcı değil, ancak bu pazar Cardano ve Dash gibi alternatif kripto paralara artan talebin gösterdiği gibi sektör her zaman büyüyor ve çeşitli kripto para birimlerinde fırsatlar var. Bununla birlikte, bu varlıklar değişkendir ve çeşitlendirilmiş portföyün yalnızca küçük bir kısmı olarak kullanılmalıdır.”

Benimsenme Artıyor mu?

Son zamanlarda kripto para birimi Bitcoin’in fiyat artışı geniş çapta ilgi görmesine neden oldu. Bununla beraber geçtiğimiz hafta Elon Musk Bitcoin hakkında olumlu yorumlar yapmıştı. Bugün ise Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık BTC satın aldığı duyuruldu. Bu anlamda Bitcoin’in benimsenme oranının ciddi bir hızla arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x