Vertcoin Saldırısı

Geride bıraktığımız günlerde birçok kripto para birimi yüzde 51 saldırısı başta olmak üzere çifte harcama tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Bu kripto para birimlerinin arasında Zencash, Verge ve Bitcoin Gold yer alıyordu. Saldırganların yeni hedefi Vertcoin oldu. Vertcoin ağına yönelik düzenlene yüzde 51 saldırısının faturası ise 100.000 dolar olarak saptandı.

Kripto para borsası Coinbase’in güvenlik uzmanı Mark Nesbitt saldırının 307 blok uzunluğunda olduğunu açıkladı. Ekim ayında başlayan yüzde 51 saldırısı aşama aşama yapıldı ve toplamda 4 aşamada gerçekleşti. Son aşama Nesbitt’in yüzde 51 saldırısına ilişkin raporunu yayımladığı 2 Aralık’ta da devam ediyordu.

Kripto para biriminin algoritması kasıtlı olarak ASIC madencilik donanımlarını verimsizleştiriyor. Vertcoin’de yaygın olarak GPU madenciliği yapılıyor. Equihash olarak adlandırılan algoritma ile ağın merkezileşmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Bunun sonucunda ciddi güvenlik sorunları yaşanabiliyor ki yüzde 51 saldırılarında bu yıl büyük bir artış yaşandı.

Yüzde 51 saldırılarının hedefi haline gelen kripto para projeleri saldırılardan korunmak için önemli adımlar attı. Örneğin bu yaz yüzde 51 saldırısına maruz kalan Bitcoin Gold Hard Fork’a gitmek zorunda kaldı.

Yüzde 51 saldırısı bir kişi ya da grubun madencilik ağının toplam işlem gücünün yarısından fazlasının kontrolünü elinde bulundurması sorununda gerçekleştirilebiliyor. Bu yönden Bitcoin ağı şu anda en güvenli ağlardan biri, çünkü ağda madencilik yapabilmek için üst seviye donanımlara ve yüksek elektrik gücüne ihtiyaç duyuluyor. Şu anda Bitcoin’e yüzde 51 saldırısının düzenlenmesinin maliyeti 246.746 dolar olarak saptandı. Bunun yanında Vertcoin’e gerçekleştirilen yüzde 51 saldırısının maliyeti ise 125 dolar.