Yükleniyor...

Virgil Griffith Hakkında İddianame Açıldı

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi, 7 Ocak'ta Ethereum Vakfı Araştırmacısı Virgil Griffith hakkında bir iddianame açtı.

Virgil Griffith Hakkında İddianame Açıldı

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi, 7 Ocak’ta Ethereum Vakfı Araştırmacısı Virgil Griffith hakkında bir iddianame açtı.7 Ocak’ta açılan mahkemeye göre, federal jüri, Griffith’i Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını ihlal etmekle suçladı. Griffith, buna göre Kuzey Kore’ye karşı alınan önlemleri ihlal etmek için bilerek ve isteyerek komplo kurmakla suçlanıyor.

Griffith, yaptırımları atlatmak amacıyla kripto para birimlerinin ve blockchain teknolojisinin nasıl kullanılacağı hakkında bir sunum yaptı. bu sunumun ardından ABD’de Kasım 2019’un sonlarında tutuklandı. Belgede şunlar yazıyor: “Davalı Virgil Griffith, bilinen ve bilinmeyen diğerlerinin, önce gerekli onayı almadan başkalarının Kore’ye hizmet sunmalarına ve sağlamalarına neden olan ve komplonun bir parçasıydı. ” Mahkeme ayrıca, Griffith’in Kore’de satın aldığı veya kazandığı herhangi bir mülk varsa alınmasını talep ediyor. Bunun yanı sıra suçlamalar en fazla 20 yıl hapis cezasını öngörüyor.

Griffith Açık Fikirlilik Erdemi Gösterdi

Aralık ayında, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Griffith’in jeopolitik açık fikirlilik erdemini gösterdiğini söyleyerek, “Virgil’in Kuzey Kore’ye kötü bir şey yapmak için gerçek bir yardım sağladığını sanmıyorum. Açık kaynaklı yazılımlar hakkında kamuya açık bilgilere dayanan bir sunum yaptı. Umarım ABD, konuşma yapan programcıların peşinden gitmek yerine, tüm ülkelerin mücadele ettiği gerçek ve zararlı yolsuzluğa odaklanır” demişti.

Gazeteci Laura Shin, Twitter’da, Kuzey Koreli vatandaşların yabancılarla konuşmasına izin verilmediğini ve Griffith’in yerel halkla değil rejimle etkileşime girmesi gerektiğini açıklamıştı. Shin ayrıca, yerel nüfusun internete erişimi olmadığını ve internetin ne olduğu konusunda net bir fikre sahip olmadığını, Kore vatandaşlarının halka açık bir blockchain’e erişmelerinin hiçbir yolunun olmadığını ve bilginin onlar için yararlı olmayacağını da belirtti. Shin, “Diyelim ki Virgil, Kuzey Korelileri kripto para birimi konusunda eğitti. Virgil’in muhtemelen internetin ne olduğunu açıklayarak böyle bir sunum başlatması gerekecekti. Blockchain’e erişmeniz gereken türden cihazlara sahip olmak bu ülkede yasaktır” diye konuştu.

Bazıları, kripto para birimlerinin sınırsız doğasının, onları finansal düzenleyicilerin onayı olmadan yaptırımlardan kaçınmak ve fonları taşımak için özellikle uygun araçlar haline getirdiğini iddia ediyor. Örneğin Kuzey Kore’nin ABD tarafından uygulanan yaptırımlardan kaçınma çabası gibi görünen kendi kripto para birimini oluşturması buna örnek olarak gösteriliyor. Yine aynı şekilde, Aralık 2019’da İran cumhurbaşkanı, ABD’nin ekonomik baskınlığına karşı koymak için bir dizi araç olarak Müslüman bir kripto para birimi oluşturmayı önermişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x