Yükleniyor...

Visa, Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Sistemini Başlatmaya Hazırlanıyor!

Visa, 2019'un ilk çeyreğinde sınır ötesi ödemeler için Blockchain tabanlı dijital kimlik sistemini başlatmaya hazırlanıyor.

Visa Blockchain

Visa, 2019’un ilk çeyreğinde sınır ötesi ödemeler için Blockchain tabanlı dijital kimlik sistemini başlatmaya hazırlanıyor. Visa B2B Connect olarak adlandırılan sistem, finans kurumlarının sınır ötesi ödemelerini güvenli bir şekilde işlemesi için Blockchain tabanlı bir dijital kimlik çözümü sunacak.

Sistemin, hassas iş verilerini (banka bilgileri ve hesap numaraları gibi) platformdaki işlemler için kullanılabilecek benzersiz bir şifreleme tanımlayıcısı olarak tanımladığı belirtiliyor.

Visa Business Solutions’ın Global Başkanı Kevin Phalen, sistemin dolandırıcılıkla mücadeleye yardımcı olacağını öne sürüyor:

B2B Connect’in dijital kimliği, günümüzde kontrolleri, ACH ve banka havaleleri ile mevcut olabilecek dolandırıcılık faaliyetlerini büyük ölçüde azaltırken aynı zamanda şirketlerin düzenlenmiş finansal ekosistemin bir parçası olarak kalmasına yardımcı oluyor.

Teknik açıdan bakıldığında çözüm, Visa’nın finans sektöründeki kullanım için ölçeklenebilir izin verilen bir ağ oluşturacağı iddia edilen temel varlıkları ile bir Hyperledger Fabric çerçevesini (Linux Vakfı tarafından barındırılan ve IBM’den gelen girişlerle geliştirilen) entegre edecek.

IBM Blockchain Services’in genel müdürü Jason Kelley, sistemin Blockchain’in ödemeleri nasıl dönüştürdüğü konusunda bugüne kadarki en güçlü örneklerden birini temsil ettiğini söyledi.

Fintech sağlayıcısı Bottomline Technologies -piyasaya sunulduğundan bu yana 1.200 finansal kuruluşa hizmet veriyor- aynı zamanda sisteme erişim için B2B Connect sisteminde Visa ile ortaklık kuracak.

Geçtiğimiz ay Tayland’ın dördüncü büyük bankası olan Kasikornbank, yakın zamanda B2B Connect kurumsal sınır ötesi ödemeler girişimine katıldı.

Visa’nın web sitesine göre, B2B Connect ilk olarak 2017’de ön kullanıma açıldı ve ABD Ticaret Bankası, Güney Kore’nin Shinhan Bankası, Filipinler Birlik Bankası ve Singapur’daki United Overseas Bank’ı ticari faaliyetler öncesinde pilot ödeme yapan ilk ortaklar arasında.

Visa, Blockchain’in potansiyelini görerek benimsiyor olsa da kripto para birimlerini ve İlk Para Teklifi (ICO)’lerini “Yüksek Riskli Menkul Değerler” olarak gördüğünü hatırlatalım.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x