Yükleniyor...

Visa, Dijital Para İçin Patent Başvurusu Yaptı

Visa, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne dijital para birimi oluşturma amacıyla başvuruda bulundu.

visa dijital para

Visa, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne dijital para birimi oluşturma amacıyla başvuruda bulundu. Proje için Ethereum altyapısının kullanılacağı ifade ediliyor.

14 Mayıs’ta yayınlanan patent başvurusuna göre geliştiriciler Simon J. Hurry ve Alexander Pierre, San Francisco’daki Visa Uluslararası Hizmet Birliği üzerinde blockchain’e kaydedilen ve bir merkez tarafından kontrol edilen dijital para birimini açıkladı. Projede Ethereum’un ağının kullanılacağı iddia ediliyor. Uygulamada, ön plana çıkan 2 kritik ifade var. Bunlardan birisi dijital cüzdanın ortak anahtarı ile ilişkilendirilmiş olan tutardan bir dijital para oluşturulması. Diğeri ise fiat para birimi sisteminde fiziksel para biriminin dolaşımdan kaldırılması.

Merkezi Bir İşlem

Uygulama, stablecoin değerini korumak için merkezi bir işlemi de içeriyor:

“Kurum, 1 dolara denk bir dijital para ürettiği zaman dijital fiat para biriminin değerini düzenlemek için karşılık gelen bir fiziksel banknotun tedavülden çıkarılmasını sağlanacak.”

ABD doları özellikle kullanılacak fiat para birimlerinden biri olarak belirtilirken, Forbes, patentin; yen, sterlin ve euro gibi diğer merkez bankası dijital para birimlerine de uygulanabileceğini bildirdi.

Daha Kripto Dostu Visa

Şubat ayında Coinbase, Visa’nın ana üyesi haline geldiğini açıkladı ve bu da borsada kripto harcamaları için banka kartlarının kullanımına izin verecek. İki ay sonra, Lightning uyumlu Fold uygulaması, Bitcoin (BTC) geri ödemeli ödül kartı sunmak için Visa’nın Fintech Fast Track Programına katıldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner