Yükleniyor...

Visa ve Microsoft Brezilya’nın CBDC Projesine Katıldı 

Brezilya merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) yaklaşan pilot projesine hem ulusal hem de küresel şirketler katılım sağlayacak.

Brezilyada Emlak Vergilerinde Dijital Varlik Odemesi Kabul Edecek

Brezilya merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) yaklaşan pilot projesine hem ulusal hem de küresel şirketler katılım sağlayacak. 

Brezilya Merkez Bankası, katılımcıları 2023 Haziran ayı ortasında dijital platformuna dahil etmeye başlayacak. Katılımcıların nihai listesi yayınlayan Brezilya Merkez Bankası, katılımcıları şirketler ve konsorsiyumlar tarafından yapılan ve toplamda 100’den fazla kurumu kapsayan 36 teklif arasından seçti. Toplamda 14 katılımcının olacağı bu süreçte bazı şirketler gruplarını temsil edecek. Örneğin, ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Brezilya bankası Inter ve BT geliştirme şirketi 7COMm ile aynı sırada yer alıyor.

Katılımcılar Arasında Önemli Şirketler Yer Alıyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Diğer katılımcılar arasında Visa, İspanyol bankası Santander, Itau Unibanco, BTG Bank, Bradesco ve diğer Brezilyalı bankacılık kurumları yer alıyor. 

CBDC pilot uygulamasının mevcut aşamasında merkez bankası, platformun gizlilik ve programlanabilirlik işlevlerini, federal kamu güvenliği için bir teslimat ve ödeme protokolü olan tek bir kullanım örneği aracılığıyla test edecek. 

Brezilya CBDC pilot uygulaması resmi olarak 2022 yılında duyuruldu. 

214 milyonluk nüfusuyla Latin Amerika’nın en büyük ülkesi, kripto para şirketleri için bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Ocak ayında Binance ve Mastercard ülkede ön öndemeli bir kripto kartı başlatmak için bir araya geldi. Mart ayından bu yana Coinbase, kripto alımları sunmak ve yerel para biriminde para yatırma ve çekme işlemlerini mümkün kılmak için yerel ödeme sağlayıcılarıyla ortaklık kurdu. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x