Yükleniyor...

Vitalik Buterin, Ethereum 2.0 Lansmanında Gecikme İstemiyor

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Phase (faz) 0 olarak adlandırılan Ethereum 2.

ethereum2 0

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Phase (faz) 0 olarak adlandırılan Ethereum 2.0’ın ilk aşamasının piyasaya sürülmesinin ertelenmesi gerektiğine inanmadığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ethereum 2.0 araştırma ekibiyle Cuma günü gerçekleştirilen Reddit Ask-Me-Anything (bana istediğini sor) oturumu sırasında, Ethereum Foundation araştırmacısı Justin Drake; Ethereum 2.0’ın ilk aşamasının lansman tarihinin, gelecek yılın başlarına kadar yayınlanamayabileceğini söyledi.

Justin Drake, lansman tarihinin ileri bir tarihe ertelenmesini şu sebeplerle açıkladı:

“Son aşamadan önce hatasız olduğunu görmek istediğim bazı şeyler var:

  • 2-3 ay boyunca sorunsuz çalışan 3+ müşterisi olan herkese açık bir “testnet”
  • 2-3 ay süren teşvik edilmiş bir “attack net”
  • 2-3 ay boyunca çalışan bounty.ethereum.org benzeri bir bug bounty (hata ödül) programı

2020’de piyasaya sürmek için en son fırsatın 4 ay sonra Kasım ortası olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle, şimdi en erken pratik tarihinin 3 Ocak 2021 (Bitcoin’in 12. yıldönümü) olduğunu belirtebilirim.”

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin Geliştiricilere Katılmıyor

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Drake’in görüşüne katılmıyor ve projenin hazır olup olmadığına bakılmaksızın ilk aşamanın daha erken yapılması gerektiğini söyledi.

“Ben şahsen buna katılmıyorum ve o tarihten önce Phase 0’ı önemli ölçüde başlatmayı tercih ediyorum…

İlk çok kullanıcılı test ağı olan (Mart 2015’in başı ile Mayıs 2015’in sonları arasında ETH1 başlatıldı). ETH1 dört ay sürdü ve dört aylık zaman sonrası Temmuz başında Altona başlatıldı. Bizim için çalışmaların o zaman başladığını söyleyebilirim. ”

Ethereum 2.0, bir iş kanıtı (PoW) mekanizmasından bir hisse kanıtı (PoS) mekanizmasına geçerek; blok zincirinin ölçeklenebilirliğini ve performansını artırmak için ayarlanmıştır. İlk aşamanın bu yıl Ocak ayında başlaması gerekiyordu ancak geliştiriciler tarafından tarih ertelendi.