Yükleniyor...

Vladimir Putin: “Ülkelerin Kendi Kripto Para Birimleri Olamaz!”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para birimlerinin sınırların ötesinde çalıştığını söyledi, bu nedenle herhangi bir ülkenin kendi kripto para birimine sahip olmasının mümkün olmayacağını belirtti.

Vladimir Putin Ülkelerin Kendi Kripto Para Birimleri Olamaz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para birimlerinin sınırların ötesinde çalıştığını söyledi, bu nedenle herhangi bir ülkenin kendi kripto para birimine sahip olmasının mümkün olmayacağını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın yakında kendi ulusal kripto para birimine sahip olup olmayacağı sorulduğunda, Rusya’nın veya başka bir ülkenin sınırların ötesinde çalışırken kendi kripto para birimine sahip olmasının mümkün olmadığını söyledi. Dünyadaki birçok ülke, Çin ve Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere kendi merkez bankası destekli dijital para birimlerini çıkarmak için çalışıyor. Bununla birlikte, CBDC etrafındaki tartışma, bunların merkezileşme doğası ve bir kitlesel gözetim aracı olarak nasıl kullanılabileceği ile ilgilidir.

“Kripto Para Birimleri Ulusal Sınırların Ötesinde İşlemektedir”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, bir röportajda, Rusya’nın kripto para birimini yakında çıkarıp çıkarmayacağı sorulduğunda, Cumhurbaşkanı, Rusya ya da başka bir ülke olsun, hiçbir ülkenin kendi kripto para birimine sahip olamayacağını söyledi çünkü tanımı gereği kripto paralar ulusal sınırlar olmadan faaliyet gösteriyorlar. Şu anda, Rusya’da kripto para birimlerinin yasal statüsü yoktur. Ancak Rusya merkez bankası, kripto para birimlerinin açıkça bir ödeme aracı olarak kullanılmasına karşı çıktı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Putin’in kripto para birimi hakkındaki yorumlarını alkışladı ve şu ana kadar bu düzeyde bir anlayışa sahip çok az lider gördüğünü söyledi.

Çin CBDC Çıkarmaya Çok Yakın

Çin Halk Bankası, DC/EP olarak adlandırılan ulusal dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Çin, son 5-6 yıldır Yuan’ın dijital versiyonu üzerinde çalışıyor ve şu anda piyasaya sürmeye çok yakın. McDonalds ve Starbucks gibi çok uluslu şirketler Çin’in merkezi dijital para birimini test ediyor. Şu anda, dijital para birimi dört şehirde test ediliyor ve merkezi kripto para biriminin bu yıl başlaması bekleniyor.