Yükleniyor...

Wall Street’in Korku İndikatörüne Göre Bitcoin Sert Düşüş Riski Altında

Bitcoin, Mart ortalarından itibaren yüzde 150'den fazla arttı, ancak benzer şekilde patlayan ABD borsalarına karşı artan ilgi endişe verici olmaya devam ediyor.

wall street bitcoin

Bitcoin, Mart ortalarından itibaren yüzde 150’den fazla arttı, ancak benzer şekilde patlayan ABD borsalarına karşı artan ilgi endişe verici olmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Makro analistler, önümüzdeki günlerde S&P 500’de aşağı yönlü bir hareket hakkında uyarırken, kripto para birimi son kazanımlarının bir kısmını ayrıştırma riski taşıyor. Uyarı, Cboe Volatility Index’in (VIX volatilite endeksi) tarihi ortalamanın yüzde 41 üzerinde artmasıyla hisse senedi yatırımcıları arasında aşırı belirsizlik olduğunu gösterdi.

Bitcoin, borsa korku endeksi olarak adlandırılan değerin tarihsel değerine üzerine çıkması nedeniyle son kazanımlarının bir kısmını kaybetme riskiyle karşı karşıya. VIX olarak adlandırılan Cboe tabanlı endeks, S&P 500’ün 30 günlük ileriye dönük oynaklığını ölçer. Analistler, yatırımcıların korkularını ve risk toleranslarını gerçekleştirmek için VIX okumalarını yorumlar. Bununla birlikte, daha yüksek bir VIX, son derece uçucu hareketlerin olasılığını arttırır ve sonunda bir panik satış dönemine denk gelir.

S&P 500, Tesla ve Amazon’un hisse fiyatlarındaki dev rallilerin yardımıyla Mart 2020’den bu yana istikrarlı bir şekilde arttı. Ancak aynı zamanda, Cboe’ye göre kıyaslama endeksinin VIX’i ortalama yüzde 41’in üzerine çıktı. Bu önümüzdeki dönemde borsadaki olası sarsıntılara işaret ediyor.

Bitcoin- VIX Faktörü

Öte yandan, Bitcoin yatırımcıları bir sonraki yönelimli sapmalarını doğrulamak için S&P 500’ü yakından takip ediyor. Bu kripto para biriminin Mart 2020’den bu yana Wall Street endeksi ile artan aylık korelasyonundan kaynaklanıyor. Skew’deki veriler, Temmuz 2020’de bir rekor kırdığını gösteriyor.

Pozitif korelasyon Bitcoin’i güvenli liman anlatımından uzaklaştırıyor. Bununla birlikte, yatırımcıların bir sonraki S&P 500 düzeltmesinde sermayelerini kripto para birimine taşıma olasılıkları daha düşük olacaktır. VIX ayrıca düşüş eğilimi gösterdiği için korkular daha da büyüyor.

Yükselen bir VIX okuması, kripto para birimi ile uzun vadeli negatif korelasyonuyla Bitcoin pazarı üzerindeki komutunu daha da doğruluyor. Örneğin, Cboe volatilite endeksi Mart 2020’de önemli bir zirve yaptı. O sırada S&P 500 yaklaşık yüzde 35 düştü. Bitcoin, ABD borsalarındaki korku ve belirsizlik arttıkça daha da yükselebilirdi. Ancak kripto para birimi, yüzde 60’tan fazla düşüş yaşadı. 2018’de ayrıca, Aralık ayında 36,1’lik bir zirveye ulaşan VIX, Bitcoin’in Eylül 2017’den bu yana en düşük seviyesi olan 3 bin 120 dolara düşmesine denk geldi.

Tahvil Piyasalarına da Yansıdı

Invesco’nun küresel pazar stratejisi başkanı Kristina Hooper, daha yüksek bir VIX korkusunun tahvil piyasalarına da yansıdığını belirtti. ABD’nin 10 yıllık Hazine bonosundaki getiri, güvenli liman varlıklarına olan yüksek talebi yansıtan 0,67’lik rekor seviyeye yakın. Altın aynı zamanda bir önceki yıla göre yüzde 18 arttı. Hooper, Federal Rezerv’in teşvik programını genişletmeye karar vermesi durumunda borsa varlıklarına sahip olmak için sermaye değişiminde hayatta kalabileceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan, ABD’deki artan Covid-19 vakalarının sayısının yanı sıra Temmuz ortasından sonraki düşük kurumsal kazanç raporlarına ilişkin endişeler S&P 500’ü baskı altında tutacaktır. Belirtildiği gibi Bitcoin aynı sert koşullarla karşı karşıya kalmayı bekliyor.