Yükleniyor...

Western Union Ripple’ın Ortağı Oluyor: XRP Fiyatı İçin Anlamı Nedir?

Bloomberg’te yer alan bir habere göre; Western Union, Ripple’in sınır ötesi ödeme ortağı MoneyGram’ı almak için teklif verdi.

wuripple

Bloomberg’te yer alan bir habere göre; Western Union, Ripple’in sınır ötesi ödeme ortağı MoneyGram’ı almak için teklif verdi. Teklif kabul edilirse, ABD’nin en büyük para transfer hizmeti sağlayıcılarından iki dev bir araya gelecek. MoneyGram’ın hisseleri bu haberin duyulmasının ardından hızla yükseldi.

Bilindiği gibi Ripple, MoneyGram’ın %10 hissesine 50 milyon dolarlık yatırım yapmış ve bunun karşılığında MoneyGram da Ripple’in sınır ötesi çözümlerini kullanmayı kabul etmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçen yılın Haziran ayından bu yana ödeme şirketi; Filipinler, Avustralya ve Avrupa’daki işlemleri işlemek için XRP destekli İsteğe Bağlı Likidite (ODL) ürününü kullanıyor  Şu anda da ABD-Meksika işlemlerinin %10’unu ODL kullanarak gerçekleştiriyor.

XRP İçin Anlamı Nedir?

Western Union, MoneyGram’a resmi devralma teklifi yaparken, XRP meraklıları muhtemelen MoneyGram teklifi kabul ederse ne olacağını merak ediyorlar.

Western Union aslında Ripple’ın hizmetlerinin büyük bir hayranı değil. Para transferi devi, XRP’yi havaleler için test ediyor ancak işlem maliyetlerini azaltmaya yardımcı olan kripto para birimine pek de sıcak bakmıyor. Geçen yıl Western Union CEO’su Hikmet Ersek, firmanın XRP ile yaptığı testlerin Western Union ağını kullanmaktan 5 kat daha pahalı olduğunu açıkladı.

Yine de Western Union’ın Ripple’a (XRP) ilgisi henüz kaybolmadı. Bu yılın Nisan ayında Credit Suisse’deki araştırmacılar, Western Union’ın başlangıçta teknoloji hakkında boğa olmasa da Ripple’ın teknolojisini test etmeye devam etmeye karar verdiğini açıkladı.

Bloomberg’e göre MoneyGram hisseleri, 1 Haziran’da Western Union devralma haberlerinin ardından %6’nın üzerinde bir artış göstererek; MoneyGram’ın piyasa değerlemesini 164 milyon dolara taşıdı. Bazı gözlemciler, Ripple’ın MoneyGram’ın %10’una sahip olması sebebiyle anlaşma resmi olarak tamamlanırsa, Western Union dolaylı olarak Ripple ortağı olacağından XRP’den de yararlanabileceğini umuyor.