Yükleniyor...

WikiLeaks’in Bitcoin Adresine Bağış Yağıyor

İngiltere'nin başkenti Londra'da 7 yıl yaşadığı Ekvador Büyükelçiliği'nde geçen sene Nisan ayında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 48 yaşındaki Julian Assange'ın iadesine ilişkin dava bugün görülmeye başladı.

WikiLeaks Julian Assange

İngiltere’nin başkenti Londra’da 7 yıl yaşadığı Ekvador Büyükelçiliği’nde geçen sene Nisan ayında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 48 yaşındaki Julian Assange’ın iadesine ilişkin dava bugün görülmeye başladı.

Tutuklu bulunduğu Belmarsh Hapishanesi yakınındaki Woolwich Mahkemesi’nde görülen duruşmanın ilk gününde Assange, sadece adını ve doğum tarihini doğrulamak için konuştu. Assange’ın babası John Shipton ve bazı destekçilerinin de izlediği duruşmada ilk olarak ABD’nin savunması dinlendi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Washington’ın avukatı James Lewis, Wikileaks’te yayımlanan belgelerle Irak ve Afganistan’da ABD’ye çalışan muhbirlerin hayatlarının riske atıldığını söyledi. Gazeteciliğin “cezai eylemler için bir mazeret olmadığını veya sıradan kanunları ihlal etme hakkı vermediğini” savunan Lewis, “Bu, ABD’de olduğu gibi İngiltere’de veya dünyanın herhangi bir medeni ülkesinde de böyle.” dedi.

Duruşma sırasında yaklaşık 100 protestocu, mahkeme salonu yakınlarında Assange’a destek gösterisinde bulundu. Assange’ın serbest bırakılmasını isteyen göstericiler, “Assange’ı iade etmeyin, gazetecilik suç değil” yazılı dövizler taşıdı.

ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

WikiLeaks’in kurucusu Assange, suçlu bulunursa 175 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

En Eski Bitcoin Adreslerinden Biri

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın tutuklanmasından sonra kuruluşun Bitcoin adresine adeta BTC yağdı. Şu anda kuruluşun eski Bitcoin cüzdanında 4 bin 43’den fazla BTC bulunuyor.

2011’den beri açık olan WikiLeaks eski Bitcoin cüzdanına Assange’ın tutuklanması sonrası bağışçılardan yüklü miktarlarda BTC geldi. Adrese yapılan bağışlar, Assange’ın Ekvador Büyükelçilik Binası’nda saklanmasının ortaya çıkmasının ardından İngiliz yetkililere teslim edildiği Nisan 2019’da hız kazandı. Öte yandan WikiLeaks, yaklaşık bir hafta önce bağışlar için Bitcoin adresini değiştirdi ve kuruluşun yeni cüzdanında 6.12 BTC bulunuyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x