Yükleniyor...

XRP Hediye Dolandırıcılığı Youtube’un Başını Ağrıtabilir

“Topluluk güdümlü” XRP veri toplayıcısı xrplorer'da, sosyal medyadaki XRP hediye dolandırıcılıkları ile yaklaşık 1.

xrp giveaway scams 1280x962

“Topluluk güdümlü” XRP veri toplayıcısı xrplorer‘da, sosyal medyadaki XRP hediye dolandırıcılıkları ile yaklaşık 1.5 milyon dolar değerinde- 8.5 milyon token çalınmış olabileceği iddia edildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Verilere göre 2019 yılından beri dolandırıcılar, sahte ünlüleri kullanarak onları önde gelen topluluk üyeleri olarak göstermeyi ve bu yolla kullanıcılardan 8.5 milyon XRP çalmayı başardılar.

Araştırmacılar, fonların daha sonra popüler kripto para borsaları aracılığıyla nakde çevrildiğini bildirdi. Bu hediye dolandırıcılığında, dolandırıcılar ünlüler veya önde gelen topluluk üyeleri olarak poz verirler ve kullanıcılarına bir hediye vaat ederler. Sahte hediye tuzağında kullanıcılar, kripto para adresine sahip olduklarını kanıtlamak için onlara para gönderirler ve gönderdikleri miktarla orantılı olarak “sözde hediye” alırlar.

Xrplorer’a göre, bu dolandırıcılar borsalar ve takas hizmetleri yoluyla her gün aklanan birçok fonla en az 5.9 milyon XRP’ye sahiptirler. Dolandırıcılıkların doğası nedeniyle, kurbanlar ne olduğunu fark etmeden önce fonlar zaten aklanmaktadır.

Xrplorer’in verilerini bağımsız olarak doğrulamak mümkün olmasa da, dolandırıcıların çeşitli sosyal medya platformlarında çalıştırıldığı iyi bilinir, bilgisayar hacker’ları sahte hediyelerini oluşturmak için doğrulanmış hesapları ele geçirir. Dolandırıcılar ayrıca popüler YouTuber’ları hacklemektedir ve YouTube’un bu kişilere hesaplarını geri vermesi biraz zaman almaktadır.

Dolandırıcılıklara karşı Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, YouTube’a dava açtı ve Google’ın sahip olduğu video paylaşım platformunun “halka açık imajlarına, markalarına ve itibarlarına onarılamaz zararlar” yaratan XRP hediye dolandırıcılıklarına baskı yapmadığını iddia etti. Ödenecek potansiyel zararlardan bahsetmese de Garlinghouse, fonların dolandırıcılık mağdurlarına geri ödeme yapmak için kullanılacağını belirtti.