Yükleniyor...

XRP’nin Kaderini Belirleyecek Davada İki Yeni İddia!

Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, görülmekte olan XRP tokeni davasında yeni suçlamalarla karşı karşıya geldi.

ripple accusations

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, görülmekte olan XRP tokeni davasında yeni suçlamalarla karşı karşıya geldi. Ripple’ın kullanıcılarını yanlış bilgilendirdiğine dair iddialara CEO’nun vereceği yanıt bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ripple şirketi, XRP yatırımcısı Bradley Sostack tarafından açılan toplu davada, taraflarına yönlendirilen iki yeni suçlama ile gündeme geldi. Dava ilk olarak 2018’de Sostack tarafından, Ripple’ın XRP tokeninin ABD menkul kıymetler kanunu ihlal eden, kayıt dışı bir kıymetli evrak olarak satıldığı gerekçesiyle açılmıştı.

Kaliforniya eyaleti yasaları uyarınca Ripple’ın tüketiciyi yanlış bilgilendirdiği gerekçesiyle geçtiğimiz Çarşamba günü dava iddianamesinde ıslah (düzenleme,iyileştirme) yapıldı. İddianameye şu maddeler eklendi:

-Davacı Kaliforniya eyalet kanunları uyarınca tüketicinin yanlış bilgilendirildiği iddiasıyla, davalı tarafın XRP’nin kıymetli evrak olmadığı savunmasına karşın iddiada bulunmaktadır.

-Davalı taraf istediği yerde işletmesini sürdürmüştür, davacı dahil olmak üzere halka açık bir şekilde XRP satışı yapmıştır.

-Davalı taraf reklam, pazarlama ve diğer yayınlar aracılığıyla; haksız veya yanıltıcı olan ve dürüstlük kuralı gereğince davalılar tarafından bilinen veya bilinmesi gereken söz konusu işlemlerin, Kaliforniya ve Amerika Birleşik Devletleri aracılığıyla yapılmasına veya dağıtılmasına neden olmaktadır.”

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, şirketi temsil ettiği davada defaatle; XRP’nin bir kıymetli evrak niteliğine haiz olmadığını belirtmiş ve davanın amacının sadece insanlara korku ve endişe salmak olduğunu söylemiştir.

Şirketin yanı sıra Garlinghouse’a yöneltilen suçlamalar da bulunmaktadır. CEO, uzun vadeli kazanç amacıyla elinde bulundurduğunu duyurduğu 67 milyon XRP tokenini sattığı iddiasıyla gündeme gelmiştir. Ancak Garlinghouse daha önce Financial Times’a verdiği röportajında XRP token satışlarının şirketin cirosu açısından önemli olduğunu bildirmiştir.

XRP/Bitcoin işlem çiftine göre bu sabah XRP % 2.81 oranında değer kaybederken, ABD Doları karşısında ise % 1.94 oranında değer kaybetti. XRP, 7.5 milyar dolar civarındaki piyasa değeriyle kripto para dünyasında 3. sırada yer almaktadır.