Yükleniyor...

XRP, Ripple’ın Yönetim Politikalarına Rağmen Yükselebilir mi?

2019, XRP için iyi bir yıl olmadı.

Ripple XRP

2019, XRP için iyi bir yıl olmadı. Kripto para birimi yılı başlangıç seviyesinden çok daha altında kapatan birkaç kripto para biriminden biri oldu. Bitcoin ve çoğu büyük altcoin bir yılda yüzde 100’e yakın değer kazandı.

Ayıların kontrolünde fiyat durumu 2020 yılında da devam edebilir. Çünkü kripto para birimi XRP, finans ve teknoloji şirketi Ripple ile sıkı bağlara sahip. Bundan dolayı yatırımcılar da şirketi XRP ile ilgili faaliyetlerinden dolayı sık sık eleştiriyor.

1 Ocak 2019’da XRP 0,36 dolardan işlem görüyordu. Yılın ilk aylarında bir miktar geriledi ve ardından Haziran ayında 0,50 dolarla yılın en yüksek seviyesini görecek kadar momentum kazandı. Bütün bunlar Bitcoin’in 13.800 dolara yükseldiği rallinin ortasında yaşandı.

Bu noktadan sonra XRP kendini çok sağlam ve hiç taviz vermeyen bir düşüş trendinin içinde buldu ki önemli ölçüde Bitcoin ve diğer altcoin’lerin altında bir performans sergiledi. Bu düşüşle XRP fiyatı 0,18 dolarla son iki yılın en düşük seviyesine kadar geldi. Burada destek bulan kripto para birimi hemen 0.20 doların altına kadar toparlanabildi.

XRP fiyatındaki bu boğa durumuna rağmen Bitcoin yılı yüzde 100’ün biraz altında bir kazançla kapattı. Bu da yatırımcıların XRP için çok riskli yatırım olduğu yönündeki düşüncesine işaret ediyor.

Yatırımcıların Endişelendiren Şey Ne?

Peki, yatırımcıların bu şekilde düşünmelerinin nedeni ne? Şu an XRP ile ilgili çok sayıda söylem var. Bunlardan birincisi ve en önemlisi, şirketin token’ları alternatif bir fon toplama şeması olarak kullanması. Şirket bu şekilde yatırımcıları istismar ederek kendi operasyonlarını finanse ediyor. Kripto para topluluğunun popüler isimlerinden ve Block’un kurucusu Mike Dudas, son tweet’inde XRP ile ilgili “arkasında bir kurum olan para kapma projesi” nitelendirmesini yaptı.

Mike Dudas ayrıca, “Ripple, büyüklüğü ve süresi göz önüne alındığında, sahtekar, kötü niyetli bir kripto para birimi projesinin en üzücü ve en berbat örneği. Kurumun bireysel yatırımcılardan her gün para kapması beni üzüyor. Bunun 2020’de değişeceği konusunda iyimserim.”

Bu söylemlerin dayanağı ise Ripple’ın sürekli token satması. Analistler, XRP’nin sürekli yaşadığı satış baskısının arkasında şirketin XRP satması olduğunu ifade ediyor. Yine de Ripple’ın XRP üzerinden oluşturduğu kullanım alanlarının 2020’de yatırımcıların ilgisini çekip çekmeyeceği belirsizliğini koruyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x