Yükleniyor...

Yaklaşan ABD Seçimleri Bitcoin (BTC) İçin Neden Potansiyel Tehlike?

Bitcoin (BTC), 12.

abd baskanlik secimleri ve bitcoin

Bitcoin (BTC), 12.000 doları aştıktan hemen sonra yeni bir red ile karşılaştı ve bir çöküş yaşadı. Altın ise tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra geri çekildi. S&P 500 ise yükselmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yine de tüm bu varlıkların ortak bir yanı bulunuyor. Tüm bu varlıklar, Amerika Birleşik Devletleri 2020 Başkanlık seçimlerinin üzerindeki kara bulut sebebi ile büyük ölçüde bir düzeltme riski altında.

Tüm bu sebeplerden dolayı, Trump ve Biden arasındaki yaklaşan hesaplaşmanın piyasalara, özellikle de Bitcoin’e ağır bir darbe vurması muhtemel görülüyor.

Bitcoin ve Küresel Pazarlar İçin Biden veya Trump’ın Kazanması Ne Anlama Gelecek?

Önümüzdeki Kasım ayında gerçekleşen olan ABD seçimleri, Başkan Donald J. Trump ve 47. Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında gerçekleşecek. Yapılan anketlere göre şu an için Biden’in daha ileride görülmesine karşın, zaman daraldıkça Trump’da farkı kapatmaya başladı.

Potansiyel bir rejim değişikliğinin belirsizliği ve bunun kurumlar vergisi kanununu nasıl etkileyebileceği gibi etkenlerden dolayı, piyasalar bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Örneğin geçmişte, Trump’ın göreve gelmesi, hisse senetleri ve Bitcoin için genişletilmiş bir boğa piyasasını başlatmıştı.

Analistler, Joe Biden’in başkanlık seçimini kazanması durumunda ise bu durumun tam tersinin yaşanmasını bekliyor. Piyasaların Biden başkanlığında yükselişe geçebileceği belirtiliyor.

Başkanlık seçimleri ile birlikte, küresel bir salgın haline gelen Covid-19’un etkilerinin geçmemiş olması ve birçok ülkede yaşanan vaka artışları da Bitcoin fiyatına etki edecek sebepler arasında yer alıyor. Pandemi döneminde Bitcoin’in bir değer deposu olarak görülmesinden dolayı, kurumsal yatırımcılar lider kripto paraya büyük ilgi gösteriyor.

12 Mart tarihinde yaşanan ve piyasalara “Kara Perşembe” olarak geçen büyük çöküşün ardından Bitcoin ve S&P 500 birlikte hareket etmeye başladı ve o zamandan beri birlikte anılmaya devam ediyorlar. Bu yüzden S&P 500’ün vereceği tepkinin bir benzeri Bitcoin’de de yaşanabilir.

Seçim sonucu her ne olursa olsun, Biden ve Trump arasında gerçekleşecek olan savaş öncesi, piyasalar ani tepkiler verebilir. Piyasalar açısından oldukça riskli zamanların geçeceği dönemde yatırımcıların çok daha dikkatli olması gerekmekte.

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 11.361 dolar seviyesinden işlem görüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x