Yükleniyor...

Yaklaşan Yarılanma (Halving) Bitcoin Madencilerini Fiyat Düşüşüne Rağmen Oyunda Tutuyor

Yeni verilere göre lider kripto para, geçtiğimiz hafta %15'ten fazla değer kaybetmesine rağmen Bitcoin madencileri arasında kapitülasyon görünmüyor.

Bitcoin madencileri

Yeni verilere göre lider kripto para, geçtiğimiz hafta %15’ten fazla değer kaybetmesine rağmen Bitcoin madencileri arasında kapitülasyon görünmüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin ağ karma hızı (turuncu renkte)

Bitcoin hash rate oranlarını izleyen Coin Dance’den alınan verilere göre madenciler arasında katılım fiyat düşüşünde bile çok güçlü kalıyor. Hash hızı, Bitcoin ağını korumaya adanmış bilgi işlem gücü miktarını ifade eder.

Bitcoin Hash Rate Tüm Zamanların En Yüksek 2. Seviyesine Ulaştı

Bazı ölçümlere göre, 23 Kasım dönemindeki hash rate oranı önceki tarihi yüksek seviyesiyle neredeyse aynıydı. Coin Dance istatistiklerine göre, saniyede 134 quintillion hash okurken, Cumartesi günü yapılan okumalar 10 Ekim’deki okumalarla neredeyse aynıydı. BTC/USD, ekim ayındaki 8.600 dolarlık seviyesine kıyasla o gün yaklaşık 7.200 dolardan işlem gördü.

Daha önceleri, Bitcoin madencilerinin, kayıplar arttıkça pozisyonlarını bıraktıkları konusunda artan bir fikir birliği olduğunu kanısı hakimdi. Willy Wu’nun istatistiklerine göre, değişen madenci davranışları bu görüşü neredeyse tamamen ortadan kaldırdı.

Bitcoin Madencileri Endişeli Değil

Girişimci Alistair Milne, yeni verilere dayanan muhalif bir pozisyon alarak, madencilerin aslında mevcut fiyat hareketleriyle ilgili çok az endişeli olduklarını belirtti. Milne, “madenci kapitülasyonu yok” diye pazar günkü attığı bir tweet’te şunları söyledi:

Madenciler yaklaşan halving’in kesinlikle farkındalar ve görünüşe göre son düşüş madencilerin umurunda değil.

Zorluk Dönüyor

Madencilik, yakın zamana kadar düşüş olduğunu gösteren bir gösterge olarak Bitcoin madenciliğindeki artan zorlukla bağlantılıydı. Zorluk, Bitcoin blok denklemlerini çözmek için gereken çabanın bir ölçüsüdür ve mevcut madenci duyarlılığına uyacak şekilde düzenli olarak ayarlanır. Bu ayın başlarında, zorluk %7 düşerek yılın en büyük düşüşünü gördü. O zamandan beri, Blockchain rakamlarına göre aynı şekilde kabaca %2’lik bir yükseliş yaşanması, madencilerin uzak durduğu fikrine aykırı.

Bitcoin madenciliği zorluğu
Bitcoin madenciliği zorluğu. Kaynak: Blockchain

Bitcoin Madenciliği Zorluğu

Popüler analist ve Stok Akış Bitcoin fiyatlandırma modelinin mucidi olan PlanB’ye göre, zorluk eğilimleri, madenciliğin karlılığına olan inancının da devam ettiğini gösteriyor. Analist, Cuma günü yaptığı açıklamada, “% + 2 karmaşıklığın düzeltilmesi: Madenci kapitülasyonu söz konusu değil” diyerek, böyle bir davranıştan sonra fiyat artışı yaşanan tarihsel benzerlikleri hatırlattı.

Gerçek zamanlı zorluk takipçisi Crypto’ya göre, 5 Aralık’ta yapılacak bir sonraki düzeltmenin, mevcut seviyelerden neredeyse %5 daha yüksek olabilir. Zorluğun aksine, hash oranın sınırlı bir doğruluk derecesinin ötesinde tahmin edilmesi zordur ve madencinin katılımı için kesin bir rehber olarak alınmamalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x