Yükleniyor...

Yalova Belediyesi’ne Siber Saldırı: Bitcoin (BTC) ile Fidye İstendi mi?

Fidye saldırıları dünyanın genelinde artarken, Türkiye de bu tür münferit vakalardan nasibini alıyor.

yalova belediyesi ne siber saldiri bitcoin btc ile fidye istendi mi

Fidye saldırıları dünyanın genelinde artarken, Türkiye de bu tür münferit vakalardan nasibini alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Sanal dünyanın tehditlerinden biri de fidye saldırıları olarak karşımıza çıkıyor. Tüm dünyadaki şirketlerin web sitelerinden, belediye hesaplarına kadar sıçrayan bu durum; şimdi de Yalova Belediyesi’nin başına geldi.

Yalova Belediyesi yayınladığı duyurusunda, internet sitelerine siber saldırının gerçekleştiğini ve bu sebeple bir süre yayın yapamadıklarını bildirdi. Söz konusu belediye, 30 Ağustos 2020 tarihinde 01:00-09:00 saatleri arasında tam 8 saat boyunca siteye erişemedi. Bu sırada vatandaşlar da işlem yapamayıp, ihtiyaçları olan bilgilere siteden erişim sağlayamadılar ancak belediyenin Bilgi İşlem ekibi aracılığıyla web sitesine yeniden erişim sağlanabildi.

Saldırı Sonucu Ne Oldu?

Yalova Belediyesi yapılan incelemelerde herhangi bir veri sızdırılmasına rastlanmadığını belirtirken; siteye erişimi olan ve verilerinin kayıtlı olduğu birçok kişinin ise etkilenmiş olabileceği bildiriliyor. Konu hakkında araştırmalar sürerken, belediyenin saldırganlara bir fidye ödeyip ödemediği konusunda ise henüz yetkili bir kişi aracılığıyla açıklama yapılmadı.

Türkiye’de Görülen Fidye Saldırıları

Özellikle çocuğu olan ailelerin yakından takip ettiği, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret web sitelerinden biri olan E-bebek; bomba etkisi yaratacak bir iddia ile gündeme geldi. Sektöründe önde gelen isimlerden olan şirketin web sitesi, iddialara göre 5 Temmuz tarihinde hacker’ların saldırısına uğradı ve veri tabanı dahil tüm sistemleri şifrelendi.

Web sitelerine girildiğinde “bakımdayız” uyarısı verilmesiyle iddialar güçlenirken, şirket bu iddialara Twitter hesaplarından attıkları “Bazı güncellemeler yapıyoruz” mesajı ile yanıt verdi.

Yine iddialara göre web sitesine saldıran hacker’lar, şirketten oldukça yüklü bir miktarda fidye istedi: tam tamına 300 Bitcoin! (Haberin yazımı itibariyle, yaklaşık 19 milyon Türk Lirası)

Bu yüklü miktardaki fidye talebine karşın, ilginç yorumlar da peşi sıra geldi. Kimi sosyal medya kullanıcıları bu denli bir fidyenin olası olmadığını savunarak, yaşandığı iddia edilen olayın ‘viral’ olduğuna vurgu yaparken; kimisi de gerçekleşmesinin son derece yüksek ihtimal olduğunu belirterek, sitenin backup’ına (yedeklemesine) dönebilmesini umduğunu belirtti.

Daha Önce de Olmuştu

Bu hack’lenme iddiası, ne dünyada ne de Türkiye’de bir ilk. Daha önce belediyelerin web sitelerinden, alışveriş sitelerine kadar birçok sistem hack’lenmişti. Son dönemlerin popüler bir aracı olarak da, fidyeler Bitcoin ile istenmektedir. Bu da Bitcoin karşıtlarına, argümanlarını sunarken ekleyebilecekleri başka bir fırsat doğurmaktadır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x