Yükleniyor...

Yapay Zeka Sistemiyle 7 Günlük Fiyat Tahmini Yapılacak

Kripto para veri firması Nomics, 7 günlük kripto para birimi fiyat tahminleri yapan yapay bir zeka sistemi duyurdu.

yapay zeka sistemiyle 7 günlük fiyat tahmini yapılacak

Kripto para veri firması Nomics, 7 günlük kripto para birimi fiyat tahminleri yapan yapay bir zeka sistemi duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dün yayınlanan bir duyuru ile Nomics yedi günlük kripto para birimi fiyat tahminleri yapan bir AI sistemi tanıttı. Firma bu sistemin bir makine öğrenimi (ML) tabanlı AI sistemi tarafından oluşturulduğunu ve ilk defa kripto varlık fiyat tahminlerini yapılacağını dile getirdi. Firmanın CEO’su Clay Collins, tahminlerin bireysel yatırımcılar için olduğunu ifade etti. Collins, şunları söyledi:

“Bu tahminler yatırım tavsiyesi değil. Kripto varlıklara yapılan yatırımlar ve alım satımlar önemli ölçüde kayıp riski içerir ve her yatırımcı için uygun değildir. Bu tahminler, gelecekteki fiyat hareketleri hakkında görüş bildirmek için çeşitli göstergelerden biri olarak kullanılmalıdır.”

Daha Fazlasını Yapabilir

Collins, bu tür bir yapay zekanın varlıkların gelecekteki fiyatını tahmin etmekten daha fazlasını yapabileceğine inanıyor: “Makine öğrenimi, sahte hacmi tespit etmek, ticareti yapmak ve gelecek hakkında bilinçli tahminler yapmak için giderek artan bir şekilde kripto piyasası verileri ve genel olarak finansal veriler üzerine katmanlanacak. Bugün, kripto veri trendlerini aydınlatmak için makine öğrenimini kullanmaya yönelik ilk adımımızı atıyoruz.”

Nomics’in fiyat tahmin sistemi, uzun kısa süreli bir bellek (LSTM) ML modeline dayanmakta. ML sistemleri, geleneksel yazılımlar gibi programlanmıyor bunun yerine büyük miktarlardaki verileri inceleyerek öğrenim yapıyor.

Yapay zeka, web sitesinde görüntülenebilmesi için fiyat tahminlerini Nomics’e aktarıyor. Firmanın baş teknoloji sorumlusu Nick Gauthier, sistemin hata oranı konusunda açık olacaklarını dile getirdi. Gauthier, şunları söyledi:

“LSTM’ler makine öğrenme alanında nispeten yenidir ve finansal verilerin tahmin edilmesi son derece zordur ancak oldukça makul tahminler alabildik ve tarihsel doğrulukları hakkında tamamen şeffafız.”