Yükleniyor...

Yaratıcısına Göre Uniswap V3, Çılgın Bir Verimlilik Sunacak

Mayıs 2021 için belirlenen tarihi ile, merkezi olmayan değişim platformu Uniswap'in versiyon 3'ü, kripto para alanındaki en heyecan verici projeler arasında yer alıyor.

uniswap v3

Mayıs 2021 için belirlenen tarihi ile, merkezi olmayan değişim platformu Uniswap’in versiyon 3’ü, kripto para alanındaki en heyecan verici projeler arasında yer alıyor. V3’ün en yeni özellikleri, kullanıcısına kazanç stratejilerinden yararlanmak için daha fazla esneklik sunacak.

Uniswap’in yaratıcısı Hayden Adams, güncellemede çok daha fazlası olduğunu iddia ediyor. Adams, Twitter’dan verimliliği hesaplamak için DEX’in yeni denklemini paylaştı ve şunları söyledi:

“Uniswap v3’ün çılgın verimliliğinin henüz ortaya çıktığını düşünmüyorum. Geçtiğimiz 3 ayda (8 Ocak’tan itibaren) ETH/BTC’nin fiyatı 0,0295 ile 0,0454 arasında değişti. Formüle eklendiğinde, v2’den 9,8 kat daha verimli olduğunu görüyoruz.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İkincisini Uniswap’in yakında piyasaya sürülecek versiyonuyla karşılaştıran Adams, likidite sağlamak için gereken sermaye miktarındaki azalma gibi önemli olan diğer avantajları vurguladı. Likidite sağlayıcıları (LP), bir alım satım çiftinin “aynı miktarda kalıcı zararla” alım satım ücretleri alması için belirli bir aralığa katılabilecekler. Adams şu örneği ekledi:

“Uniswap v2 WBTC/ETH çiftinde 318 milyon dolar var. Bunun yerine WBTC/ETH LP’leri v3’te 0,0295 ve 0,0454 aralığına sağlanırsa, aynı miktarda likidite yaratabilir ve yalnızca 318/9,8 = 32 milyon ABD Doları ile aynı miktarda geçici zararı üstlenebilirler.”

Uniswap v3, Daha Verimli Olacak

Araştırmacı Will Sheehan, “The Dex to Rule Them Them All” başlıklı bir gönderide, Uniswap v3’ün derinliklerine indi. Bu güncellemenin aktif ve pasif LP’deki dinamikleri “değiştireceğini” iddia eden yazıda tüm kullanıcılar arasında daha iyi bir denge oluşacağını söyledi.

Sheehan’a göre Uniswap’in bu adımları hepsine hükmetmek için merkeziyetsiz ticaret merkezi olma yolunda inandırıcı bir girişim. Uniswap, profesyonel piyasa yapıcıların yanı sıra tembel LP’ler için de bir seçenek sunarak, her iki tarafı da birbirine bağlamaya ve onları aynı kurallar kümesi altında oynamaya zorlamaya çalışıyor. Sonuç olarak, aktif üreticiler, daha büyük fiyat / envanter riski alma karşılığında büyük ücret kesintileri elde ediyor. Pasif yapıcılar hala ücret alıyor ve daha aktif likidite nedeniyle ortaya çıkacak artan alıcı akışından yararlanıyor.

Konuyla ilgili konuşan Adams, şunları söyledi:

“Verimlilik, sadece bir amaca ulaşmak için gereken araç. Konsantre likiditenin sonucu, çok daha iyi uygulama oranları sunmakta ve LP’lere daha arzu edilen pozisyonlar vermektedir. V3 yayınlandığında ne kadar iyi olacaklar? Bunları tahmin etmek zor olabilir. Ama bu konuda iyi hislerim var.”

UNI günlük grafikte %0.8 kazançla 29,97 dolardan işlem görüyor. Hafta boyunca, yönetişim token’ı aylık grafikte %14 kazanç yaşadı. Toplam piyasa değeri 15 milyar doları aşan UNI, Litecoin ve Chainlink’i geçerek ilk 10’a girmeyi başardı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x