Yükleniyor...

Yarılanma Sonrası Bitcoin’in Fiyatında Dalgalanmalar Devam Ediyor

Bitcoin (BTC) yarılanmaya büyük bir düşüş eğilimi ile girdi ve bu şekilde yarılanmayı tamamladı.

bitcoin fiyatında yarılanma sonrası dalgalanmalar devam ediyor

Bitcoin (BTC) yarılanmaya büyük bir düşüş eğilimi ile girdi ve bu şekilde yarılanmayı tamamladı. 12 Mart tarihinde yaşadığı sert düşüşten sonra, birkaç gün önce 10.000 dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, birçok kazanımlarını bu süreçte sildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hafta sonu dakikalar içinde fiyatı 1.000 dolardan fazla düşen lider kripto varlık, daha sonra 9.000 dolarlık psikolojik direnç seviyesine dokunmayı başardı ancak yarılanmaya girdiği saatlerde Bitcoin ayıları piyasayı devraldı ve fiyatı 8.200 dolar seviyesine kadar düşürdü. Cumartesi gününden bu yana %14’ten fazla düşüş kaydeden Bitcoin, volatilitenin artması ile birlikte tekrardan 8.700 dolar seviyesinde yükseldi. Yazım itibari ile Bitcoin 8.644 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Yaşanan fiyat düşüşleri yarılanma sonrası beklentilerden kaynaklanıyor olabilir. Madenciler ekosisteme yeni Bitcoin’ler enjekte etmek ile sorumlu oldukları için pazarın önemli oyuncaları olarak görülür ve şimdi yarılanma ile madencilik ödülleri yarıya düştüğü için, madencilik gelirlerinde de %50’lik bir düşüş yaşanabilir. Madenciler de operasyonlarını güvence altına almak için yarılanmaya kısa bir süre kala varlıklarını satmaya çalışmış olabilir ve muhtemelen piyasa sakinleşene kadar yaşanan dalgalanmalar böyle devam edecektir.

Daha önce belirttiğimiz gibi, Bitcoin’in önceki iki yarılanma etkinliği sonrası büyük fiyat artışları meydana geldi. Ancak bu sefer gerçekleşen yarılanmada piyasayı etkileyen farklı etkenler olması sebebi ile yaşanan tedirginlik lider kripto varlığın fiyatını ciddi anlamda etkiliyor.

Fiyatlarda yaşanan bu oynaklık bir çok kesimi rahatsız etse de uzmanlara göre Bitcoin fiyatı uzun vadede tekrardan yükseliş trendini yakalayacaktır.