Yükleniyor...

Yarılanma Sonrası Madencilerin Kârlı Olabilmeleri İçin Bitcoin Fiyatının Olması Gereken Seviye

Bitcoin blok ödülü yarılanması benzersiz olarak programlanmış mekanizmalardan biridir.

bitcoin halving

Bitcoin blok ödülü yarılanması benzersiz olarak programlanmış mekanizmalardan biridir. Yarılanma, piyasa durumuyla ilgili gelişmelere bakılarak ertelenemez veya iptal edilemez.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Daha önce iki yarılanma gören Bitcoin’in bir sonraki Bitcoin yarılanmasının Mayıs ayında yapılması planlanıyor ve mevcut piyasa koşulları sebebiyle yarılanma konusunda çok fazla endişe söz konusu.

Bitcoin Fiyatı ve Madencilik Karlılığı

Gate.io, Bitcoin madencilerin kârlı olabilmeleri için BTC’nin ulaşması gereken fiyat seviyesine yönelik bir çalışma yaptı.

Çalışma kapsamında oluşturulan raporda kullanılan terminoloji “Kapatma Fiyatı” ve BTC’nin değerinin bir madencilik teçhizatının kapatma fiyatı altına düşmesi durumunda madencilerin sermaye kaybetme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Gate.io tarafından yayınlanan raporda ‘Kapatma Fiyatı’nın hesaplama yöntemi şu şekilde açıklanıyor:

Kapatma Fiyatı = Günlük madencilik maliyeti/günlük çıkarılan Bitcoin miktarı, madencilik havuzuna ödenen hizmet ücreti, işlem ücretleri. Transfer ücretleri bu hesaplamada dikkate alınmamıştır.

Analiz, aşağıdaki tabloda yer alan çeşitli madencilik teçhizatları üzerinden yapılmış.

Her iki tabloya da bakıldığında, Bitcoin yarılanma sonrası en düşük fiyat noktasının, henüz piyasada bulunmayan “AntminerS19 Pro” için yaklaşık 7.234 dolar olması gerektiği sonucuna varılıyor.

Yarılanma ile madencilerin madencilik teçhizatlarını daha fazla kar biriktirecek şekilde değiştirebilseler bile kâr için temel fiyatın Bitcoin başına 7.200 dolar olması gerekiyor.

Şu anda, Bitcoin 6.190 dolar seviyesinde ancak 12 Mart’ta korkunç bir düşüş yaşandı. Toparlanma her ne kadar yaraları sarmış gibi gözükse de bu tür fiyat dalgalanmaları mevcut piyasa için pek sağlıklı görünmüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x