Yükleniyor...

Yarılanma Sonrası Madencilik Maliyetleri Açısından Bitcoin (BTC) 15.000 Dolar Olmalı

Beklenen Bitcoin yarılanma etkinliği Mayıs ayında gerçekleşecek.

Bitcoin Yarılanma Halving

Beklenen Bitcoin yarılanma etkinliği Mayıs ayında gerçekleşecek. Tabi ki bu yarılanmanın Bitcoin’in (BTC) fiyatı ve madenciliğine doğrudan etkisi olacağı kesin. Bunlardan en önemlisi yarılanma sonrası Bitcoin madenciliği yapan kişilerin blok ödülü yarıya yarıya düşecek ve bununla doğru orantılı olarak hashrate artacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Popüler kurumsal ticaret araçları sağlayıcıları tarafından yapılan araştırmaya göre, Bitcoin madencilerinin kar etmesi için, Bitcoin’in fiyatı yaklaşık yüzde 50 oranında artması gerekiyor. Bitcoin’in hashrate’i ağın ne kadar sağlıklı olduğunun en büyük göstergesidir. Hashrate’in sürekli rekor tazeliyor olması Bitcoin ağının daha güvenilir bir hale aldığı anlamına geliyor.

100 günden daha kısa bir süre sonra gerçekleşecek olan yarılanma etkinliği sonrası mevcut olarak 12.5 BTC olan blok ödül 6.25 BTC’ye düşecek. Bu, 1 BTC’nin çıkarılmasının maliyetinin artması anlamına geliyor. Bu durumda Bitcoin madencilerin kar edebilmeleri için Bitcoin’in fiyatının 12.500 ile 15.000 dolar arasında olması gerekiyor.

Bitcoin hashrate’i son üç ay içinde olduğu gibi önümüzdeki üç ay içinde de artacak olursa yaklaşık olarak 136 milyon TH/s’ye ulaşacak. Doğal olarak Bitcoin madencilerinin madencilik faaliyetlerine devam edebilmesi için fiyatın 15.000 dolara çıkması gerekiyor. Ayrıca en büyük kripto para biriminin günümüz maliyetlerine de bakmak gerekiyor. 12.5 BTC blok ödülü ile 1 BTC’nin madencilere olan maliyeti yaklaşık 6.851 dolar. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin’in fiyatının 9.800 dolar olduğunu baz aldığımızda madencilerin karlı bir şekilde madencilik yapmaya devam ettikleri görülüyor.

Ek olarak, elektrik fiyatlarının bölgelere göre büyük oranda değişmekte. Bundan dolayı 1 BTC’nin madencilere olan maliyeti de bölgelere göre değişkenlik gösteriyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x