Yükleniyor...

Yarılanmaya Doğru Giderken: Bitcoin Yarılanmalarına Genel Bir Bakış ve Son Fiyat Tahminleri

Bitcoin blok ödülü yarılanması etkinliğine gerçekten de çok az kaldı.

btc halving 2020

Bitcoin blok ödülü yarılanması etkinliğine gerçekten de çok az kaldı. 2 haftadan kısa bir süre içinde üçüncü yarılanma gerçekleşecek. 12 Mayıs’ta yapılması planlanan etkinlik, bilindiği üzere Bitcoin blok zincirinde gerçekleşecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bu durumda madencilerin yeni blok yaratma ödülleri yarıya bölünecek (Mevcut ödül blok başına 12.5 BTC iken 6.25 BTC’ye düşecek.) Sonuç olarak bu aynı zamanda yeni koinlerin çıkma oranını da azaltacak ve enflasyonu yavaşlatarak yeni arzı sınırlayacaktır.

Bitcoin’in önümüzdeki yarılanması, 630.000 numaralı blokta 12 Mayıs tarihinde yaklaşık 13:30’da (UTC) gerçekleşecek.

Bitcoin’in yarılanma faaliyeti yaklaşık 4 yılda bir gerçekleşmektedir ve en son koin basılana kadar devam edecektir. (yaklaşık 2140 yılına kadar)

Daha önce, Bitcoin iki kere yarılanmaya maruz kalmıştı. 28 Kasım 2012’de blok ödülleri 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürülmüştü. Ardından Temmuz 2016’da ise 12.5 BTC’ye düşmüştü.

Kuantum Ekonomi kurucusu ve kripto para analisti Mati Greenspan’a göre yarılanma bittikten sonra, yıllık Bitcoin enflasyonu %3.65’ten %1.8’e, yani küresel yıllık enflasyon oranının neredeyse yarısına yükselecektir.

Yarılanma faaliyeti, madencilik yapılabilecek kısıtlı miktarda (21 milyon) koin olduğundan ve BTC’nin önemli bir kısmı şimdiden sonsuza dek kaybolduğundan Bitcoin’i daha da kıt bir hale getirecek.

Fiyat Ne Olacak?

Tarihi verilere bakarak bir sonraki yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisini tahmin etmek pek de mümkün değildir. Şu anda koinin birkaç gün içinde 7.500 dolardan yükseldiği büyük bir pompa görüldü. Bu haberin yazımı itibariyle de fiyatı 8.940 doları gördü.

Kripto para uzmanlarından bir kısmı Bitcoin’in zaten fiyatlandığını ve bundan sonra fazla bir değişiklik olmayacağını öngörüyor.

Bazı kripto para analistleri ise insanların arzın düşmesinin öncesinde fazladan BTC satın almaya çalıştığını ve mevcut yükseliş eğiliminin önümüzdeki yarılamanın doğrudan sonucu olduğunu söylüyor.