Yükleniyor...

Yarılanmayı Unutun! Bitcoin Fiyatının Yükselmesinin Gerçek Nedeni Bu Olabilir mi?

Bitcoin yatırımcılarının uzun zamandır beklediği yarılanma (halving) bu ay gerçekleşecek ve madencilik ödülü yarı yarıya azalacak.

Bitcoin

Bitcoin yatırımcılarının uzun zamandır beklediği yarılanma (halving) bu ay gerçekleşecek ve madencilik ödülü yarı yarıya azalacak. Bu da piyasaya sürülen yeni BTC sayısının azalması anlamına geliyor ki şu anda bu madenci ödülü miktarı 12.5 BTC. Yarılanmanın ardından madenci ödül miktarı 6.25 BTC’ye inecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin fiyatı hafta başından bu yana güçlü bir şekilde yükseliyor ve şu anda 2020’nin en iyi performans gösteren varlığı konumunda. En büyük kripto para Şubat ayının sonundan bu yana ilk kez 9.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı ve yazım sırasında ise 8.876 dolardan el değiştiriyor.

Birçok trader bu ayki yarılanma sonucu Bitcoin fiyatının artacağına bahse girerken, Bitcoin fiyatındaki son yükseliş yarılanmadan ziyade farklı nedenlerden dolayı gerçekleşmiş olabilir.

Bitcoin’in bu haftaki yüzde 20’lik rallisinden kısa bir süre önce, kripto para borsası Binance’a  büyük miktarda Tether (USDT) transferi yapıldı. Bitcoin’in 30 milyar dolarlık rallisinin başlamasından saatler önce, toplamda 50 milyon dolar değerinde USDT Malta Merkezli kripto para borsası Binance’a transfer edildi.

 

Geçtiğimiz ay boyunca USDT’nin ihraççısı Tether, dolaşımdaki USDT sayısını artırdı. Şirket 1 milyar doların üzerinde yeni USDT’yi piyasaya sürdü. Şu anda dolaşımda sadece 18 milyon Bitcoin (BTC) bulunurken, buna karşın dolaşımdaki Tether (USDT) miktarı yaklaşık 6.3 milyar.

Geçen yıl, Mart 2017 ve Mart 2018 arasında Bitcoin’in değerinin yaklaşık yarısının, Bitcoin ve USDT arasındaki ticaretle oluştuğu ileri sürülmüştü. Yine benzer bir durumla karşı karşıya olup olunmadığı net olmasa da güncel veriler durumun bu şekilde olduğunu gösteriyor.