Yastıkaltı Altınları Olanları İlgilendirecek Yeni Düzenleme Geliyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Yastıkaltı Altınları Olanları İlgilendirecek Yeni Düzenleme Geliyor

Türkiye'de geleneksel yatırım olarak 'yastıkaltı' diye tabir edilen altın yatırımı göze çarpıyor.

yastikalti altinlari olanlari ilgilendirecek yeni duzenleme geliyor

Türkiye’de geleneksel yatırım olarak ‘yastıkaltı’ diye tabir edilen altın yatırımı göze çarpıyor. Herhangi bir bankaya aktarılmayarak finansal sisteme dahil edilmeyen bu altınların dahili için yeni çözümler aranıyor.

Bu çözümlerden biri de vatandaşlardan bu altınların toplanıp, kamu bankalarına yatırılması şeklinde gerçekleşecek. Hazine Bakanlığı ve İstanbul Altın Rafinerisi, seçilen kuyumcular aracılığı ile vatandaşlardan yastıkaltı altın toplayacak ve kamu bankalarına yatırılmasını sağlayacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Türkiye’deki GSYİH’nin %40’ına denk gelen yastıkaltı altınları sisteme dahil etmek bu haliyle büyük önem taşıyor. Kimi törenlerde geleneksel bir şekilde verilen altın, Kapalıçarşı gibi yerlerde ise kira ödemelerinde ödeme aracı olarak karşımıza çıkıyor.

Daha Önce de Denenmişti

Yastıkaltı altınların finansal sisteme entegrasyonu sorunu daha önce de masaya yatırılmış, çözüm üretilmeye çalışılmıştı. Bu çözümlerin büyük ölçüde başarılı olduğunu söylemek ise halen mümkün değil. Bankaların altın hesaplarına son 10 yılda 100 ton civarı altın girerken, halen yastıkaltında bulunan 5 ton altın olduğu da göze çarpıyor.

Yeni Düzenleme Ne Getirecek?

İAR’nin CEO’su Ayşen Esen, yeni düzenlemeyle birlikte önceki çözümlere nazaran önemli bir fark olarak müşterilerin fiziksel altın da çekebileceklerini belirtti. İAR’nin beş yıldan uzun bir süredir bir altın değerleme sistemi üzerinde çalıştığı göz önünde alındığında CEO, kuyumculara sunulacak bu yeni projede altınları değerlendirmede kendilerine yardımcı olabilecek ‘milyonlarca dolarlık’ bir yazılım geliştirildiğini ifade etti. Esen ayrıca Temmuz ayında üç kamu bankası ve ilgili katılım bankalarıyla yürütülen testlerin  başladığını da belirtti.

Üç Kamu Bankası İle Testler Başladı

Mevcut düzenlemeye göre bu işlemler, vatandaşların altın hesaplarına anlık fiyatlara denk miktarda Türk Lirası cinsi nakit toplanması şeklinde gerçekleşiyor. Ayrıca yeni sistem ile getirilmesi planlanan kuyumcuların aracılık faaliyeti mevcut sistemde bulunmuyor.

Pilot Bölgeler: 20 İl 70 Kuyumcu

Şimdiye kadar 20 ilde 70 kuyumcu belirlendi, ancak bu rakamın 81 ilde 1000 kuyumcuya çıkarılmak istendiği de belirtiliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x