Yükleniyor...

Yatırım Bankacılığı Devi JP Morgan’ın Blockchain Raporu: Bitcoin (BTC) Fiyatı ve Stablecoin’ler

Çok uluslu yatırım bankası JPMorgan Chase, klasik bankacılığın devleri arasında Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan ve kullanımı konusunda öncü kuruluşlardan biri.

JP Morgan

Çok uluslu yatırım bankası JPMorgan Chase, klasik bankacılığın devleri arasında Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan ve kullanımı konusunda öncü kuruluşlardan biri. JPMorgan analistleri, 2019 yılında Blockchain’i ve kripto paraların yaşadığı en önemli olayları, süreçleri ve trendleri kapsamlı bir şekilde analiz ettikleri bir rapor yayınladılar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

JPMorgan Chase analistlerine göre, fiyatlardaki tüm iniş çıkışlara rağmen 2019 merkezi olmayan teknolojilerin büyük oranda benimsendiği bir yıl oldu. Raporda bu konuda “2019 dijital paranın yükseldiği bir yıl olarak hatırlanacak” ifadesi yer alıyor.

Raporda hem başarılı (PAX, USDC) hem de başarısız (Libra, Petro) kripto girişimlerinin geleneksel ödeme ve havale şirketlerini etkilediğinden bahsediliyor. Bu ifade Asya’daki her türlü gayri nakdi ödemede (e-ödemeler, kartlar, mobil cüzdanlar) küresel büyüme ile destekleniyor.

Stablecoin’lerin Önemi Her Geçen Gün Artıyor

Öte yandan raporda Blockchain tabanlı sistemlerin henüz kitlesel benimsenme yolunda birçok zorlukla karşı karşıya olduğundan söz ediliyor ve fiyat oynaklığından dolayı kurumların stablecoin’lere odaklandıkları belirtiliyor. Ayrıca Bitcoin’in piyasa değeri ile fiyat ile içsel değer arasındaki büyük boşluğun yatırımcıların Bitcoin’i portföylerine dahil etmesinin önündeki bir başka engel olarak gösteriliyor.

Stabilcoinler, hem kurumsal hem de devlet destekli (CBDC’ler) olmak üzere kripto topluluğunun ve regülatörlerin gündeminde büyük oranda yer buluyor. Piyasa, mevcut şartlarda onlara bol miktarda kullanım durumunun sağlanması konusunda çaresizlik içinde. Raporda stablecoin’lerin potansiyel olarak sınırötesi havaleler ve bankacılık sektöründe geniş bir kabul görmesinden bahsediliyor. Dünyadaki birçok bankacılık kurumu kendi stablecoin’lerini ihraç etmek veya kurumsal paraları kullanmak istiyor.

JPMorgan analistleri kriptonun benimsenmesi önünde en büyük engellerden birisinin de kuantum hesaplamalarının dağıtık teknolojilere uygulanmasını gösteriyor. Kuantum hesaplamaların DLT güvenliğini ciddi şekilde zayıflatabileceği ve hack’lerin artmasına neden olabileceğinden duyulan endişe dile getiriliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x