Yükleniyor...

Yatırımcı Psikolojisi ve Bitcoin Dinamikleri İncelemesi

Kripto yatırım şirketi Paradigm'in kurucu ortağı Matt Huang, Bitcoin'in hareket döngüleri sırasında gelişen yatırımcı psikolojisini inceliyor.

bitcoin dinamikleri ve yatırımcı psikolojisi

Kripto yatırım şirketi Paradigm’in kurucu ortağı Matt Huang, Bitcoin’in hareket döngüleri sırasında gelişen yatırımcı psikolojisini inceliyor.

“Açık Görüşlü Şüpheciler için Bitcoin” adlı bir makalede, eski Sequoia Capital ortağı, yatırımcıların Bitcoin’i yeni bir parasal varlık olarak ölçmesine yardımcı olma adına anlaşılması kolay bir çerçeve sunuyor. Birçok yatırımcı Bitcoin’i büyük bir balon olarak gördüğünden Huang, lider kripto para biriminin gerçekten bir balon varlığı olduğunu doğrulayarak eleştirmenleri yatıştırıyor. Huang, Bitcoin’in tarihinde dijital varlığın dört dikkate değer noktadan geçtiğini belirtiyor:

2011: Fiyat 1 dolardan 31 dolara yükseldi.

2013: Fiyat 65 dolara düşmeden önce 13 dolardan 266 dolara yükseldi

2013 – 2015: Fiyat düşmeden önce 64 dolardan bin 242 dolara yükseldi

2017-2018: Fiyat bin dolardan 19 bin 500 dolara yükseldi.

Girişimci şu ifadeleri kullanıyor:

“Her baloncuğun tanıdık bir modeli var. Yüksek inançlı yatırımcılar Bitcoin sıkıcı ve sevilmezken satın almaya başlar. Sonuçta Bitcoin fiyatındaki artış medyanın ilgisini çekiyor. Bu da daha sonra diğer yatırımcıları (veya spekülatörleri) kendisine çekiyor. Bu, Bitcoin’in fiyatını yükseltir, bu da daha fazla yatırımcının ilgisini çeker. Bu döngü, talep tükenene ve balon çökene kadar tekrarlanır.”

Kripto Para Biriminin Tabanı Büyüyor

Huang, fiyat düştüğünde bunun yatırımcılar için acı verici olsa da bu şekilde yaşanan her durum sayesinde yatırımcı sayısının arttığını dile getiriyor. Paradigm yöneticisi, Bitcoin’in her döngüden sonra ortaya çıkan en düşük seviyesinin kripto para biriminin büyüyen tabanını gösterdiğini söylüyor: 2011’de 2 dolar, 2015’te 200 dolar ve 2018’de 3 bin 500 dolar.

Bitcoin’in döngülerinin yanı sıra Huang, aşağıdaki konuları da araştırıyor:

  • Bir değer deposu olarak Bitcoin’in benzersiz özellikleri.
  • Altının yanında bir yatırım varlığı olarak Bitcoin’in geleceği
  • Geniş bir kabul görmesi durumunda, Bitcoin’in piyasa değerindeki önemli yükselişi
  • Bitcoin’e yatırım yapma riskleri

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner