Yükleniyor...

Yatırımcılar BTC ve ETH’de Devam Eden Likidite Koşullarından Endişeli

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) likidite koşulları, Mayıs 2022’de yaşanan Terra çöküşünden bu yana en düşük seviyede bulunuyor.

likidite

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) likidite koşulları, Mayıs 2022’de yaşanan Terra çöküşünden bu yana en düşük seviyede bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin ve Ethereum piyasalarındaki likidite koşulları kötüleşmeye devam ediyor ve şu anda durum üç ay öncesine göre daha endişe verici bir halde. Bu durum, yatırımcıların kripto pazarındaki ani fiyat dalgalanmalarından endişe duymasına sebebiyet veriyor. 

BTC Pazar Derinliği, Mayıs 2022’den Bu Yana En Düşük Seviyede

Likidite, piyasanın istikrarlı fiyatlarla büyük alım ve satım emirlerini karşılama kabiliyetini ifade eder. Likidite koşullarını değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan metrik, piyasa derinliğinin yüzde 2’sidir. Derinlik ne kadar önemliyse, bir varlığın o kadar likit olduğunu söylenir. 

Paris merkezli kripto veri sağlayıcısı Kaiko’dan alınan veriler, Bitcoin’in 15 merkezi borsadan toplanan USDT çiftleri için yüzde 2’lik pazar derinliğinin, FTX iflası sonrası yaşadığı düşük seviyeyi geçerek Mayıs 2022’den bu yana en düşük seviye olan 6.800 BTC’ye düştüğünü gösteriyor. Bu, Ekim ayının en yüksek seviyesi olan 15.000 BTC’den önemli ölçüde düşük bir seviye. Ethereum’un yüzde 2’lik piyasa derinliği ise, Binance liderliğinde Ekim ayından bu yana yarı yarıya düşerek 57.000 ETH’ye ulaştı. 

Konu ile ilgili yorumda bulunan Astronaut Capital Baş Yatırım Yetkilisi Matthew Dibb:” Düşük likidite, özellikle alternatif kripto para birimlerinde daha sert hareketler anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. 

Dibb: “Boyut ticareti yapmaya çalışan fonlar, daha uzun süreler boyunca TWAP’ye zorlanır, bu nedenle STX gibi bazı çizelgelerin son zamanlarda yürütülmüş gibi görünmesinin nedeni budur” diye ekledi. 

TWAP, varlığın zaman ağırlıklı ortlama fiyatına yakın bir işlem yürütme fiyatı elde etmeye odaklanan algoritmik bir stratejidir. Başka bir deyişle, büyük bir siparişi daha küçük miktarlara bölmeyi ve bunların piyasa üzerindeki etkisini en aza indirmek ve kaymayı azaltmak için kullanılan bir stratejidir. 

Kayma, bir işlemin yapılması beklenen fiyat ile alım/satım işleminin gerçekleştirildiği gerçek fiyat arasındaki farktır. Kayma genellikle düşük piyasa likiditesi veya yüksek oynaklık durumlarında meydana gelir. 

Bu durumla ilgili de yorumlarda bulunan Matthew Dibb, şu ifadeleri kullandı: “Azalan piyasa derinliği, ilgili kayma miktarı nedeniyle çoğu büyük fonun öncekiyle aynı seviyede kalmadığı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. 

Piyasa derinliğindeki son düşüş, Bitcoin piyasasında azalan oynaklık bekletilerinin tam ortasına denk geldi. Kripto varlık yönetimi şirketi Blofin’de bir yatırımcı olan Griffin Ardern’e göre, bu tür bir durum genellikle ani volatilite patlamasına yol açıyor. 

CryptoCompare veri kaynağına göre, önümüzdeki 30 gün içinde beklenen oynaklığı ölçen Bitcoin Volatilite Endeksi (BVIN), en azından 2021’in başından bu yana en düşük seviye olan 56,39’a düştü

Amberdata tarafından izlenen verilere göre, Bitcoin’in  yedi günlük beklenen oynaklık ile yedi günlük gerçekleşen oynaklık arasındaki fark negatife döndü. Kısa vadeli oynaklık beklentilerin düşük fiyatlandığını gösteriyor.

Ardern: “Yüksek oynaklığa elverişli bir ortam yaratılıyor ve derinlik düşük olduğu için, fiyatı etkilemek için yalnızca küçük bir miktar alış/satış emri yeterli oluyor. Bunun sonucunda piyasa yapıcıların riskten korunma faaliyeti, piyasa oynaklığını artırıyor” ifadelerini kullandı. 

Piyasa yapıcılar her zaman yatırımcıların alım satımlarının karşı tarafını tutarlar ve fiyat dalgalandıkça dayanak varlığı alıp satarak piyasadan bağımsız bir portföy sürdürürler. Riskten korunma faaliyetlerinin Bitcoin’in spot piyasa fiyatını etkilediği biliniyor ve düşük piyasa derinliği yüzünden bu sefer çok büyük bir etkiye sahip olabilir. 

Kripto piyasası likiditesi, Alameda Research ve FTX’in Kasım ayında iflas etmesinden sonra düşmeye başladı. Alameda, küçük ve büyük hacimli token’lara milyarlarca dolar likidite sağlayan en önde gelen piyasa yapıcılardan biriydi. Şirketin iflas etmiş olması, arbitraj ve yüksek frekanslı ticaret firmaları da dahil olmak üzere birçok ticaret faaliyetini çökertti ve Genesis gibi önde gelen piyasa yapıcılara zarar verdi. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x