Yükleniyor...

Yatırımcılar Güvenli Limana Yönelmeye Başladı: Altında Beklentiler Ne Yönde?

ABD Başkanı Donald Trump, sabah haberini verdiğimiz gibi Twitter üzerinden eşi Melania Trump ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) test sonuçlarının pozitif çıktığını duyurdu.

guvenli liman altin fiyatlarinda beklenti ne yonde

ABD Başkanı Donald Trump, sabah haberini verdiğimiz gibi Twitter üzerinden eşi Melania Trump ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) test sonuçlarının pozitif çıktığını duyurdu. Bunun ardından küresel piyasalarda düşüşler ve yükselişler yaşanmaya başladı.

Bitcoin ve ABD hisse senetlerinde düşüşler yaşanırken, altın yine güvenli liman olarak ön plana çıktı ve yükseliş yaşadı.

Altın Fiyatlarında Ralli mi Yaşanacak?

Piyasalar Başkan Trump’ın Covid-19 enfeksiyonu haberlerine tepki gösterdikçe, altın bugün güvenli liman akışına geri dönüyor gibi görünüyor. FX Street’e göre teknik verilere göre altının şimdi yeniden 1900 doların üzerinde işlem yapma arayışında olduğunu ve daha sürdürülebilir bir pozitif önyargı oluşturmaya başladığını söylenebilir. Piyasa şu anda 1902 dolar/1926 dolar arasındaki önemli bantta işlem görüyor. 1902 dolarlık eski destek, Ağustos/Eylül aylarının en düşük seviyelerinin başlangıcıdır ve şimdi bir direnç temeli haline gelmelidir.

Dolayısıyla, eğer piyasa çok uzun süredir kilit bir kapanış desteği olarak kabul edilen 1926 doların üzerinde net bir şekilde kapanabilirse, görünüm gerçekten de sürdürülebilir iyileşme belirtileri göstermeye başlayacaktır. Bu hafta boyunca gerçekleşen ralli, esaslı bir ralli gibi görünmeye başlıyor.

Altının onsu yazının yazıldığı sırada 1907 dolardan işlem görüyordu.

Yatırımcılar Güvenli Limanlara Yöneldiler

Trump’ın bu açıklamasının ardından görünüşe göre yatırımcılar “güvenli limanlara” para koymak için acele ettiler. ABD Hazine Bonolarının fiyatları yükseldikçe getiriler düştü. Altın pahalı hale geldi ve Japon Yeni diğer para birimleri karşısında değer kazandı. Global CIO Office CEO’su Gary Dugan, trendler hakkında Bloomberg’e şunları söyledi:

“Bu tür şeyler açıkça yatırım yönetimi el kitabında yer almadığı için bu konuyu çözmekte zorlanıyoruz.”

Yaşanan bu gelişmelerin ardından son zamanlarda tüm dünya genelinde en gözde yatırım araçlarından birisi olan altın, haftanın son iş gününde de artışını sürdürdü. Altının gramı bugün 475 lira seviyesine yükselerek 480 liralık önemli baraja bir kez daha yaklaşmış oldu. Gram altın yazının yazıldığı sırada 474 liradan işlem görüyordu.

Schiff Gold’a göre eylül ayındaki büyük satışlara rağmen altın, üçüncü çeyreği yaklaşık %6 oranında yükselişle kapattı. Gümüş geçen ay en sert darbeyi aldı ve yaklaşık %18 düştü. Ancak büyük düşüşe rağmen, bu çeyrekte %27 arttı ve tüm önemli borsa endekslerinin üzerinde performans gösterdi.

Dolar, değerli metallerin ve hisse senetlerinin ayna görüntüsü olarak kabul edilir. Dolar, Eylül ayında yükseldi, ancak çeyrekte düştü. Dolar endeksi Eylül’de yaklaşık %2 arttı ancak çeyrekte %3,5’un biraz üzerinde düşüş yaşadı. Bu nedenle, Eylül ayı hemen hemen her varlıkta bir karşı trend hareketi yarattı. Çeyrekte iyi olan her şey düştü ve bunun tersi de yaşandı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x