Yükleniyor...

Yeni Boğa İşareti: CME’nin Bitcoin Vadelilerin Günlük Hacmi Yılın En Düşük Seviyesinde

Şikago Ticaret Borsası'nın (CME) Bitcoin vadelilerinin günlük hacmi yılın en düşük seviyesine geriledi.

CME Bitcoin Vadelileri

Şikago Ticaret Borsası’nın (CME) Bitcoin vadelilerinin günlük hacmi yılın en düşük seviyesine geriledi. Skew Markets’ın verilerine göre, 21 Şubat’ta günlük hacim 112 milyon dolarla 31 Aralık’tan bu güne kadarki en düşük seviyeyi gördü.

Skew Markets’ın sağladığı grafiğin dikkat çeken yanı, 18 Şubat’ta ayın en yüksek seviyesinin kaydedilmesinin ardından hacmin sert şekilde düşmeye başlaması 18 Şubat’ta hacim 1.1 milyar dolar ile 27 Haziran 2019’dan bu yanaki en yüksek seviyeyi görürken, Aralık 2017’de hayata geçirilen CME Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin günlük hacminde sadece üç kez 1 milyar doların üzerine çıkılabildi.

CME Bitcoin

Günlük satış hacmi, bir önceki haftanın son üç işlem gününde düşerken, açık faiz 14 Şubat’ta yedi aylık en yüksek seviye olan 338 milyon dolar seviyesine yakın kaldı.

Açık faiz, herhangi bir zamanda resmi borsada kalan vadeli işlem sözleşmelerinin sayısını ifade ederken, hacim belirli bir dönemde işlem gören sözleşmelerin sayısını ifade etmektedir. Yüksek açık faizle birlikte hacimdeki düşüş genellikle pozisyonlarını koruyan yatırımcıların varlığına işarettir. Bu gibi durumlarda piyasadaki ağırlıklı olarak alınan pozisyon long’dur ki Bitcoin’in fiyatının altı buçuk haftada 7 bin doların altındaki en düşük seviyeden yüzde 50’nin üzerinde yükselmesi ve 18 Şubat’a kadar 10 bin 500 dolara kadar çıkması da bunu doğruluyor.

Fiyat artışının açık faiz ve işlem hacmindeki artışla desteklenmesinden dolayı Bitcoin’in son rallisi olağan bir gelişme olarak görüldü. Rallinin yaşandığı yılın ilk altı haftasında, günlük satış hacmi 176 milyon dolardan 1.1 milyar dolara yükselirken, açık faiz 127 milyon dolardan 338 milyon dolara yükseldi.

Bakkt’ın Açık Faizine Genel Bir Bakış

Intercontinental Exchange’in Bakkt platformunda listelenen Bitcoin vadeli işlemler ürününe olan ilgi son zamanlarda oldukça düşmüş durumda ve açık faiz 19 Şubat’a kadarki yedi gün içinde 19 milyon dolardan 10 milyon dolara düştü.

Bakkt Bitcoin Vadelileri
Öte yandan, günlük işlem hacmi (nakit olarak ödenen + fiziksel olarak yerleşik) 21 Şubat’ta 18,6 milyon dolara geriledi. Bakkt Bitcoin vadelilerindeki işlem hacmindeki rekor ise 18 Aralık’ta 50,1 milyon dolarla görüldü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner