Yükleniyor...

Yeni Kripto Para Hacim Bilgisi Ölçütü Kullanıma Sunuldu

CoinMarketCap, uzun zamandan beri binlerce kripto para birimiyle ve yüzlerce borsayla ilgili verilerin yer aldığı güçlü bir platform.

Yeni Kripto Para Hacim Bilgisi Ölçütü

CoinMarketCap, uzun zamandan beri binlerce kripto para birimiyle ve yüzlerce borsayla ilgili verilerin yer aldığı güçlü bir platform. Bundan dolayı CoinMarketCap, dünya çapında en çok ziyaret edilen 500 web sitesi arasında yer alıyor.

CoinMarketCap, başlangıçta adından da anlaşılacağı gibi toplam piyasa değerine göre kripto para birimi fiyatlarını listeledi. Borsaların sağladığı veriler ışığında günlük işlem hacmine göre kripto paraların sıralanmaya başlanması sonrası sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

Yüksek sıralarda yer alan borsalar, kripto para listeleme ücretlerini arttırmak gibi birtakım manipülasyonlarda bulunma yoluna gitti. En azından gittikleri iddia ediliyor. Bazı borsaların yanlış hacim bilgisi sağlayarak hacimlerini gerçekten daha yüksek gösterdiği yönünde önemli iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Bu tip sahte hacim bilgilerine karşı verilen mücadele Blockchain Transparency Institute (BTI)’nin raporları ile başladı. BTI, sürekli olarak artan wash trading’e dair kanıtlarını paylaştı. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında, CMC’de listelenen ilk 10 kripto para borsasının %70’inin hacminin sahte olduğu tespit edildi.

Geçen hafta SEC’e yapılan bir sunumda, Bitwise, borsa hacim bilgilerinin %95’inin sahte olduğunu iddia etti. Bu, CMC ile ilgili endişelerinin geçerli olduğunun kabul edilmesine ve şeffaflığı arttırmak için yeni ölçüm araçlarının kullanıma sunulması gerektiği fikrini güçlendirmiş oldu.

“Real 10” Hacim Bilgisi Ölçütü

NY merkezli ölçüm ve veri sağlayıcısı olan Messari, bu konuda ilk adımı attı. Bu hafta, OnChainFX endeksine “Real 10” hacim bilgisi ölçütünü eklendi. Real 10, sadece Bitwise’ın sahte olmadığını belirttiği 10 kripto para borsası üzerinden kripto para birimleriyle ilgili günlük işlem hacim bilgisini veriyor.

Messari OnChainFX Endeksi

Ayrıca OnChainFX, henüz endeksine eklememesine rağmen yeni bir “Likit Piyasa Değeri” ölçütünün de yolda olduğunu açıkladı. Bu ölçüt, CMC’nin Bitcoin piyasasının hakimiyet istatistiğiyle ilgili duyulan endişeleri ele alacak.

Messari’nin OnChainFX endeksi mükemmel olmaktan uzak olsa da oldukça kullanışlı bir kaynak. Üstelik CoinMarketCap’in gelişmiş endeks araçları için ne kadar süre bekleyeceğimizi bilmiyorken “güven” noktasında OnChainFX’in endeksinin artık daha kullanılabilir olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner