Yükleniyor...

Yeni Trend: Rezerv Kanıtı Takibi

Kripto katılımcıları için şeffaflığı artırmak amacıyla sunulan rezerv kanıtı takip hizmetleri artıyor.

Yeni Trend Rezerv Kaniti Takibi

Kripto katılımcıları için şeffaflığı artırmak amacıyla sunulan rezerv kanıtı takip hizmetleri artıyor.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan FTX’in likidite krizinin ardından kripto borsaları, yatırımcılarına güven sağlamak amacıyla rezerv kanıtları paylaşmaya başladı. Şeffaflık ihtiyacının olduğunu düşünen borsalar, varlıklarını paylaşarak bir akım oluşturdu. CoinMarketCap ve CoinGecko gibi isimler de bu akıma katılan borsaların rezervlerini takip edilebilir bir hale getirdi. Ayrıca, borsalar kendi rezervlerininin takip edilebilmesi için hizmet sundu.

Rezerv Kanıtı Takibi Hizmetleri Genişliyor

Kripto fiyat takip sitesi CoinMarketCap (CMC) ve CoinGecko kripto yatırımcıları için şeffaflığı artırmak amacıyla merkezi kripto borsalarının rezervlerinin izlenebildiği bir özellik getirdi.

Rezerv kanıtı takipçisi, rezervlerin tutulduğu token’ların türü ile ilgili cüzdanlardaki varlıkların adresleri, bakiyesi ve değeri hakkında bilgi sağlıyor. Rezervlerin tam değeri, borsa tarafından rezervde tutulan çeşitli varlıkların yüzde dökümüyle birlikte hesaplanıyor.

CMC, verileri Nansen, DefiLlama ve borsaların kendi web sitelerinden alıyor. Ayrıca, bilgileri her beş dakikada bir güncellemeyi hedefliyor. Veriler şu anda Binance, KuCoin ve Bitfinex dahil olmak üzere yedi merkezi kripto borsası için mevcut.

coinmarketcap rezerv kaniti izleme

Kripto borsası tarafında ise ilk adım Phemex’ten geldi. Kripto borsası, kullanıcılarının varlıklarını ve borsanın rezerv kanıtlarını kontrol edebilecekleri yeni hizmetini ortaya çıkardı.

Borsanın, canlı bir ekran olan Proof of Reserve Kanıtı sistemi ile kullanıcılar, diledikleri zaman hem kendi varlıklarını hem de Phemex in varlıklarını anlık olarak kontrol edebiliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x