Yükleniyor...

Yeni Yatırımcılar Bitcoin Arz Krizinden Korkmamalı

Bitcoin, mart ayında tüm piyasalarda yaşanan düşüşten ve koronavirüsün olumsuz etkilerinden sonra servetleri korumak için bir savunma stratejisi olarak yakın zamanda kurumlar, şirketler ve bireylerin dikkatini daha çok çekmeye başladı.

bitcoin kitligi 1 1

Bitcoin, mart ayında tüm piyasalarda yaşanan düşüşten ve koronavirüsün olumsuz etkilerinden sonra servetleri korumak için bir savunma stratejisi olarak yakın zamanda kurumlar, şirketler ve bireylerin dikkatini daha çok çekmeye başladı.

Değer deposu ve güvenli liman anlatısı, öncelikle kripto para biriminin sadece 21 milyon BTC’lik sınırlı arzına odaklanmıştı. Fakat bu sınırlılık henüz kripto para dünyasına girmemiş insanların kafalarında soru işaretleri yaratıyor. Örneğin varlığın sınırlı sayıda olması, değerinin yükselmesine neden oluyor. Bu nedenle insanlar da bu kadar yüksek meblağlı kripto para birimini satın alamayacaklarını düşünüp, yatırımdan geri duruyor.

Bu konu hakkında açıklamada bulunan Fidelity Investments, yatırımcıların genel arz sıkıntısı nedeniyle kripto para başına maliyet konusunda endişelenmemesi gerektiğini ve varlık bölünebilir olduğu için kalan birimlerin yeniden fiyatlandırılabileceğini ve gerekirse daha fazla bölünebileceğini söylüyor. Bu tür konuşmalar; Bitcoin’in yeni anlatı gelişiminin ilk işaretleri: Sadece bir “değer deposu” değil, aynı zamanda bir “hesap birimi” haline gelebilir.

Yeniden Fiyatlanabilir

Kripto paraları erken benimseyenlerden Nic Carter, sınırlı arz konusu Bitcoin için önemli bir anlatı olmasına rağmen, ultra nadir varlığın hiçbir zaman “kıtlık” olamayacağını söylüyor. Sadece 21 milyon Bitcoin’in var olacağı doğru, her BTC, 0.00000001 BTC’ye karşılık gelen kripto para biriminin en küçük ölçü birimi olan yüz milyon satoshi’ye bölünebilir. Bitcoin küresel rezerv para birimi haline gelir parasal devrim olursa ya da BTC’nin birincil değer deposu haline geldiği herhangi bir senaryo durumunda, her bir kripto para daha fazla satoshi tarafından “yeniden fiyatlandırılabilir” hatta gerekirse daha fazla ondalık hale getirilebilir.

Carter ve Bloomberg TV Editörü Joe Weisenthal’a göre teorik olarak, tek bir BTC bile yeterli sayıda bölünürse tüm bir pazarı destekleyebilir. Bu nedenle bu isimlere göre yeni yatırımcılar hem altcoin FOMO’sundan hem de hiçbir zaman bir Bitcoin’e sahip olamayacakları düşüncesinden uzaklaşmalı. Uzman isimlere göre şimdi satın alınabilecek en küçük bir BTC fraksiyonu bile tam potansiyeline ulaşırsa diğer binlerce kripto paradan daha iyi performans gösterebilir.

Önümüzdeki on yıl içinde lider kripto para birimi; güvenli limandan küresel rezerv para birimine dönüştürebilecek “hesap birimi” anlatısının arka koltuğuna oturmaya devam ettiği için bu konudaki yorumlar özellikle dikkate değer.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x