Yükleniyor...

Yerli Kripto Para Topluluğunun Duayen İsmi Erkan Öz’den, Gündeme Dair Çarpıcı Açıklamalar

Yerli kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden; ‘2020 Yeni Ekonomi’ kitabının yazarı, ekonomi gazetecisi ve yapımcı Erkan Öz, Youtube kanalında Bitcoin ve borsaların son durumunu değerlendirdi.

Erkan Öz 2

Yerli kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden; ‘2020 Yeni Ekonomi’ kitabının yazarı, ekonomi gazetecisi ve yapımcı Erkan Öz, Youtube kanalında Bitcoin ve borsaların son durumunu değerlendirdi.

Borsalarda Tatsız Hava

Erkan Öz, Youtube videosunda gündemi değerlendirerek şu açıklamalarda bulundu:

“Dow Jones’da 10-11 Haziran tarihlerinde görülen %7’lik düşüş endişe yarattı. Daha önce Haziran ortasından itibaren satış dalgası olabilir demiştim, bu düşüş ise adeta bunun işareti oldu. Fed’in yaptığı bazı açıklamalarla ufak bir toparlanma olduysa da, tatsız hava borsalarda hala devam ediyor. Bir yandan yeni ve tecrübesiz yatırımcıların çılgınlıkları devam ederken, altının yükselişi karşısında Bitcoin’de düşüş görüldü ve Dow Jones’da yine olumsuz sayılabilecek bir düşüş oldu. 

Özellikle dikkatimi çeken şu ki dolardaki düşüş durdu ve tersine döndü. Bu dolara talebin de borsadaki satışı tetiklediğini düşünüyorum. Yani bu çeyrek dönüm sonu olarak şirketler dolar ihtiyaçlarını karşılamak için piyasaya dünya çapında saldırınca, doların diğer para birimleri karşısındaki değerini gösteren dxy endeksi; 95-96’lara kadar düşmüşken tekrar 98’e doğru ilerledi.

Özellikle borsa (S&P 500) ve sağlam varlıklar (altın, gümüş, Bitcoin) arasında ciddi bir ilişki var. Son borsa düşüşünden sonra Bitcoin o noktadan henüz toparlanabilmiş değil, altında ise henüz bir düşüş gözükmedi.”

Ayrıca ABD’nin 2000 yılının başından- doların dolaşım hızının düşmeye başladığından- beri küçülme içinde olduğunu belirten ekonomist Öz, ABD’de o zamandan beri çıkılamayan bir ekonomik kriz olduğunu belirterek şunları söyledi:

“ABD böyleyse, dünyanın geri kalanını varın siz düşünün.”

Yazıya konu olan videoyu buradan izleyebilirsiniz. İyi seyirler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x