Yükleniyor...

Yıl Sonu Milyarderler Listesi: Elon Musk’ın Serveti Eridi!

2022 yılının sonlarına gelinirken, dünyanın en zenginleri listesinde Elon Musk'ın serveti bir yıl içerisinde 140 milyar dolar eridi.

Yil Sonu Milyarderler Listesi Elon Muskin Serveti Eridi

2022 yılının sonlarına gelinirken, dünyanın en zenginleri listesinde Elon Musk‘ın serveti bir yıl içerisinde 140 milyar dolar eridi.

Küresel ekonominin sancılı süreçlerden geçmesi ve resesyon tehlikesi, küresel çapta ekonomik sıkılaşmayı beraberinde getirdi. ABD‘nin enflasyon karşısında takındığı tavır, kripto para piyasasını ve borsaları sarstı. Küresel ekonominin bu süreçleri, dünyanın en zengin isimlerinin de servet kaybetmesine yol açtı. Özellikle Elon Musk, bir yıl içerisinde yaklaşık 140 milyar dolarlık bir servetten oldu. Bloomberg Milyarderler Endeksi, yılın sonuna doğru büyük değişimler gösterdi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi: Elon Musk Liderlik Koltuğunu Kaptırdı!

Bloomberg Milyarderler Endeksi’nin 28 Aralık 2022 tarihli raporunda, en zenginlerin büyük oranda teknoloji alanında çalıştığı gözlemlendi. Yılın en çok kaybedenleri, Elon Musk ve Jeff Bezos oldu. Amazon ve Tesla hisselerinin büyük ölçüde düşmesi, bu kayıplarda önemli bir etmen oldu. Diğer taraftan Bernard Arnault, Elon Musk’ı geçerek liderlik koltuğuna oturdu. İşte sizler için, yıl sonuna doğru dünyanın en zengin isimleri;

1- Bernard Arnault – 163 Milyar Dolarlık Net Varlık

Dunyanin En Zengini Bernard Arnault

Dünyanın en büyük lüks eşya şirketi LVMH‘nin CEO’su Bernard Arnault, net servetini 163 milyar dolara çıkararak dünyanın en zengin insanı oldu. 72 yaşındaki Fransız, moda kategorisinde yaptığı işler ile en dikkat çeken isim haline gelmeyi başardı. Arnault, 2022 yılında 181 milyar dolarlık bir servete ulaşmayı başarmıştı. Ancak yılın sonlarına doğru serveti, 18 milyar dolarlık bir erime ile geriye çekildi.

2- Elon Musk – 130 Milyar Dolarlık Net Varlık

Elon Musk

Elektrikli otomobil şirketi Tesla‘nın ve uzay teknoloji şirketi SpaceX‘in CEO’su Elon Musk, yıla damga vuran en önemli isimlerden birisi oldu. Bu yıl Musk, sosyal medya platformu Twitter‘ı satın alarak milyonların ilgisini üzerine çekti. Başarılı girişimci ve iş insanı, bu yıl servetinin eriyişine engel olamadı. Bir zamanlar dünyanın en zengin insanı olan Musk, son kayıplarıyla ikinci sıraya geriledi.

Elon Musk‘ın bu yılki serveti, 140 milyar dolarlık bir erimeyle 130 milyar dolara geriledi. Tesla hisselerinin düşüşü ve Twitter‘ın satın alınması bunda önemli bir etmen oldu.

3- Gautam Adani – 116 Milyar Dolarlık Net Servet

Gautam Adani

Hindistanlı Gautam Shantilal Adani, Adani Group‘un başkanı ve kurucusu olarak ön plana çıkıyor. Hindistan‘da yaptığı çalışmalar ve girişimler ile dikkat çeken Adani, 116 milyar dolarlık net serveti ile dünyanın en zengin üçüncü ismi oldu. Endüstriyel çalışmalara ağırlık veren iş insanı, bu yıl servetini 40 milyar dolar artırmayı başardı. Dünyanın en zenginleri listesinde, ilk 10 içerisinde bu yıl servetini artırmayı başaran tek isim oldu.

4- Bill Gates – 109 Milyar Dolarlık Net Servet

Bill Gates

Teknoloji devrimlerinden birisi olan Microsoft‘un kurucusu Bill Gates, yıldan yıla net servetini eritmeye başladı. Milyarder isim, teknolojik yatırımları ve girişimleri ile oldukça ön plana çıkmıştı. Ancak küresel ekonomide yaşanan sıkılaşma yılı, Gates’in servetini bu yı 28 milyar dolar eritti.

Bill Gates, 2022 yılını 109 milyar dolarlık net servetiyle tamamlamak üzere.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde Diğer İsimler

  • 5. Sıra: Warren Buffet – 106 milyar dolarlık net servet
  • 6. Sıra: Jeff Bezos – 106 milyar dolarlık net servet
  • 7. Sıra: Larry Ellison – 90 milyar dolarlık net servet
  • 8. Sıra: Mukesh Ambani – 86 milyar dolarlık net servet
  • 9. Sıra: Steve Ballmer – 84 milyar dolarlık net servet
  • 10. Sıra: Larry Page – 82 milyar dolarlık net servet

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner