Yükleniyor...

Yorumculara Göre Fed’in Teşvik Planı Adeta Bir Bitcoin (BTC) Reklamı

Fed önümüzdeki birkaç yıl için büyük miktarda para basacak.

yorumculara gore fedin tesvik plani adeta bir bitcoin reklami

Fed önümüzdeki birkaç yıl için büyük miktarda para basacak. Piyasa gözlemcilere göre bu, Bitcoin’e olan talebi daha fazla artırabilir.

Fed, koronavirüs teşvik paketlerini kısıtlama planlarının olmadığını açıkladı. ABD merkez bankası, hem işsizliğin hem de enflasyonun en az 2023 yılına kadar pandemi öncesi seviyelere ulaşmayacağını öngördü. Düşük faiz oranları ve daha geleneksel yatırımlardan elde edilen getirilerdeki düşüş, özellikle Bitcoin konusunda yatırımcıların risk iştahını artırabilir.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası dün yaptığı açıklamada, koronavirüs teşvik paketlerini frenleme gibi bir planının olmadığını duyurdu. Decrypt’in haberine göre, uzun zamandır ABD dolarının değerini düşürmesinden korkulan teşvik paketleri, Bitcoin için lehine güçlü bir durum oluşturabilir.

Fed dün, her ay en az 80 milyar dolarlık hükümet borcu almaya devam edeceğini ve işsizlik düşene ve enflasyon tekrar ortalama %2 olana kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını duyurdu. Dün yayınladığı tahminlere göre ise bunun gerçekleşmesinin yıllar alabilir. 

ABD merkez bankası, hem işsizliğin hem de enflasyonun en az 2023 yılına kadar pandemi öncesi seviyelere ulaşmayacağını tahmin ederek, para basımının birkaç yıl daha devam etmesini beklediğini öne sürdü.

Bitcoin’e (BTC) İlgiyi Artıracak

Bequant’ın araştırma başkanı Denis Vinokourov gelişmeler hakkında şunları söylüyor:

”Daha zayıf bir ABD doları, risk alma iştahı ile birleştiğinde, getiri avcılığına yol açma eğiliminde olduğu ve gelişmekte olan pazarlara doğru aktığı için genellikle FX piyasalarında sorun yaratır. Bu genellikle, yerel merkez bankaları için sorun yaratır çünkü daha yüksek enflasyona yol açar.”

Vinokourov bu durumun Bitcoin için iyi olduğunu söylüyor. Ona göre, gelişmekte olan piyasalardan ve merkez bankasının mahvettiği para birimlerinden kaçan insanların Bitcoin’e geçme olasılığı yüksek:

“Beklenmedik her şeye ve enflasyona karşı bir önlem.”

Bir kripto para fonu olan Dalpha Capital’in CEO’su ve CIO’su Matthew Edwards, Bitcoin’in bir değer deposu olarak enflasyona karşı koruma sağlayacağı argümanının Paul Tudor Jones gibi milyarder yatırımcıların ilgisini çektiğini söyledi.

Edwards, potansiyel olarak daha önemli olan düşük faiz oranlarının yanı sıra daha geleneksel yatırımlardan elde edilen getirilerdeki düşüşün yatırımcıların risk iştahını artırabileceğini ve Bitcoin’in ise bunların içinde en riskli olanı olduğunu söylüyor.

EToro US’i yöneten Guy Hirsch, tüm bunların “Bitcoin ve diğer dijital varlıklara perakende ilgisini artırması muhtemel” dedi. Fed’in düşük tasarruf oranı, geleneksel bankaların ABD doları sahiplerine cüzi miktarlarda para ödediği ABD tasarruf hesaplarına kadar sızdı.

Hirsch şunları söylüyor:

“İnsanlar paralarının değerinin azaldığını fark etmeye başlıyor çünkü ondan getiri elde edemiyorlar. Hem harcama güçlerini hem de servetlerini korumak için başka yerlere bakmaya başlıyorlar. Bitcoin’in sunduğu muazzam avantaj ve bununla birlikte kazanç elde etme fırsatı, birçok insan için son derece cazip ve öngörülebilir ve gelecekte de öyle olmaya devam edecek.”

Piyasa analistleri, tüm bunların Bir Bitcoin reklamı anlamına geldiği sonucuna varıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner