Yükleniyor...
Sponsored

YouTube Kripto Para Sahtekarlığı İçin Önlem Aldı

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu, kullanıcıların belirli videoların yanıltıcı bilgiler içerip içermediğini belirlemelerine yardımcı olacak yeni bir sistem sunuyor.

youtube kripto para sahtekarlığı için önlem aldı

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu, kullanıcıların belirli videoların yanıltıcı bilgiler içerip içermediğini belirlemelerine yardımcı olacak yeni bir sistem sunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Salı günü yayınlanan bir blog yayınında YouTube, yeni bilgi teyit sistemi başlatacağını söyledi. Bilgi kontrol özelliği öncelikle Covid-19 hakkında yanlış bilgilendirmeler ve viral haline gelen bir komplo teorisine yanıt olsa da, kripto para dolandırıcılığı için de faydalı olacak.

YouTube genel anlamda Bitcoin, Ethereum ve XRP dolandırıcılıklarını görmezden gelmekle suçlanıyor. Bu nedenle platformun ortaya koyacağı yeni bilgi denetimi özelliği, insanları bir düzineden fazla yetkili kaynağa bağlayarak hızlı bir döngüde haber makalelerini doğrulamak için “bilgi panelleri”ni kullanacak. Bu özellik FactCheck.org, PolitiFact, The Dispatch ve The Washington Post Fact Checker da dahil olmak üzere bir düzineden fazla yayıncıyla iş birliği içinde hayata geçirilecek. Youtube, şu açıklamayı yaptı:

“Şu anda bu panelleri ek bir zorluğun üstesinden gelmek için kullanıyoruz: temelsiz iddiaların ve gerçekler hakkındaki belirsizliğin yaygın olduğu hızlı hareket eden bir haber döngüsünün bir parçası olarak hızla ortaya çıkan yanlış bilgiler. (Örneğin, COVID-19’un bir biyo-silah olduğu hakkında yanlış bir rapor.)”

Sorumluluğu Taahhüt Ediyoruz

YouTube’un yeni bilgi kontrol özelliği hakkındaki açıklaması, izleyicilerinden para çalmak için platformu kullanan dolandırıcıları hedeflemekten bahsetmese de bunun için de faydalı olacaktır. Bildiğiniz üzere birçok ünlü ismin adını kullanan dolandırıcılar, izleyicilerden birçok Bitcoin topladı. Youtube’dan yapılan açıklamada son olarak şu ifadeler kullanıldı:

“YouTube topluluğunu koruma sorumluluğumuzu taahhüt ediyoruz ve bilgi kontrolü bilgi panellerini genişletmek, yetkili kaynakları yükseltmek, kullanıcılarımıza alakalı ve yetkili bağlam sağlamak attığımız birçok adımdan biri.”