Yükleniyor...

Yükselen Bitcoin (BTC) Fiyatının Corona Virüsü İle İlgisi Var Mı?

Bitcoin'in (BTC) fiyatı 2019'da uzun vadeli yanal hareket ile önemli ölçüde yükseldi.

coronavirus

Bitcoin’in (BTC) fiyatı 2019’da uzun vadeli yanal hareket ile önemli ölçüde yükseldi. 2020 ile birlikte 9.000 dolar seviyesi görüldü ve kısa bir süre olsa da 8.000 dolar seviyelerine kadar düştü, ancak bugün yeniden 9.000 doların üzerine çıktı.

Bu fiyat dalgalanması Çin’de ciddi bir sağlık sorunu haline gelen ve dünyaya yayılan Corona virüsü tehditinin yükselmesi ile aynı zamana denk geldi. Sonuç olarak, kripto para topluluğunun bazı üyeleri bunun bir tesadüf olup olmadığını veya ikisi arasında gerçekten bir bağlantı olup olmadığını sorgulamaya başladı.

Bitcoin’in (BTC) Fiyatının Corona Virüsü İle İlgisi Yok

Eski eToro analisti Mati Greenspan, yükselişin virüsle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Analist bu dalgalanma için en iyi açıklamanın Fed’inin sürekli olarak dolar basması ve sermaye piyasalarındaki artan likidite sorunu olduğunu belirtti.

Fed, zaman zaman milyarlarca dolar basma alışkanlığına sahiptir. 2019’da dolaşımdaki dolar tedariğinin yanına yüz milyarlarca dolar eklendi. Uzmanlar, bunun arzın artmaya devam ettiği için zaman içinde doların değerinde bir düşüşe yol açacağını söylüyor.

Bitcoin’in (BTC) Sınırlı Arzı Talep Artışına Yol Açıyor

Öte yandan, BTC’nin arzı 21 milyon ile sınırlı ve bu durum da daha fazla insanın BTC’ye kıymet vermesine, BTC’in daha değerli hale gelmesine neden oluyor. Sınırlı arzın yanında kaybolan 2-3 milyon BTC olduğu düşünülüyor. Yani tüm Bitcoin’ler çıkarılsa bile en fazla 17-18 milyon BTC dolaşımda olacak. Bu açıkça daha fazla insanın zaman içinde sınırlı bir arzı talep edeceği ve bunun da yüksek fiyatlara yol açacağını gösteriyor. Bir numaralı kripto para birimi yazım sırasında 9.053 dolardan işlem görüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x