Yükleniyor...

Zeynep Bugay’ın “Anne” İsimli Öyküsü NFT Olarak 12.400 Dolara Satıldı

Yazar Zeynep Bugay’ın fantastik tarzda kaleme aldığı kitabı "Proti Adası’nın Esrarı" adlı eserini oluşturmasına sebep olan "Anne" isimli ilk öyküsü NFT olarak satıldı.

zeynep bugay nft

Yazar Zeynep Bugay’ın fantastik tarzda kaleme aldığı kitabı “Proti Adası’nın Esrarı” adlı eserini oluşturmasına sebep olan “Anne” isimli ilk öyküsü NFT olarak satıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bugay’ın Anne isimli öyküsü, bahsi geçen seride yer almıyor ama tüm seriyi tasarlamasının altında yatan sebeplerden. NFT olarak satılan öykü Rarible’de 3 Ethereum karşılığında satın alındı. 3 ETH, yazının yazıldığı sırada 12.400 dolar civarına denk geliyordu. Bugay’ın bu NFT’si Türk edebiyat dünyasında dijitalizasyonun kullanımında önemli bir adım oldu.

Mırmır’ın Serüveninin Tasarlanmasını Sağlayan Öykü

Bugay’ın kitaptaki Mırmır isimli kedi kahramanın tüm serüvenini tasarlamasını sağlayan, kitapta yer almayan ve yazarın el yazısıyla 2016 yılında kaleme aldığı “Anne” isimli öykü NFT teknolojisi ile dijital olarak teliflendirildi. Eser block zincirinde yer almasının ardından, bir gün gibi kısa bir sürede Ethereum ödenerek satın alındı.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Bugay, şunları söyledi:

“Dijital alandaki her türden yeniliği yakından takip etmeye çalışıyorum. NFT teknolojisi de bunlardan birisi ve NFT’nin sanat eserlerini eşsiz ve tek olarak kimliklendirmesini gerçekten heyecan verici buluyorum. Bu satış ile Türk edebiyatında başlayacak ve yer edinecek olan NFT akımına da öncü olduğum için çok mutluyum. Bu teknoloji ile eserlerin alım ve satım süreçleri, tüm koleksiyonerlerin eserleri saklama koşulları, müzayede uygulamaları, sanatçıların sonraki satışlardan alacağı paylar gibi birçok alanın dijitalleşerek blockchain üzerine kaydedilmesinin farklı kolaylık ve faydalarına gün be gün daha çok şahit olacağımıza inanıyorum.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x