Yükleniyor...

Zoom, Konferansları Şifrelemiyor: “Gerektiğinde Kolluk Kuvvetleriyle Birlikte Çalışacağız!”

Zoom uygulaması, çok sayıda güvenlik sorunu yaşasa da; sınırlı şifreleme sağlamaya karar vermişti.

2 zoom

Zoom uygulaması, çok sayıda güvenlik sorunu yaşasa da; sınırlı şifreleme sağlamaya karar vermişti. Uygulama, blockchain geliştiricilerinin gizlilik odaklı çözümleriyle ilerliyor.

Pandemi sırasında popülerliği tavan yapan video konferans uygulaması Zoom, ücretsiz kullanıcılar için konferansları şifrelememektedir. Böylece şirket, gerektiğinde FBI ve diğer yetkililer ile işbirliği yapabilecektir.

Zoom CEO’su Eric Yuan; Zoom’un şu anda geliştirilmekte olan uçtan uca şifreleme hizmetinin, sadece kurumsal müşteriler için geçerli olacağını söyledi:

“Bazı insanların Zoom’u kötü bir amaç için kullanmaları durumunda, FBI ile birlikte yerel kolluk kuvvetleriyle çalışmak istiyoruz.”

Güvenlik ve Gizlilik Sorunları

Zoom’un gizlilik ve güvenlik sorunları iyi belgelenmiştir. Uygulamanın güvenlik özelliklerindeki kusurlardan biri de, trollerin özel toplantılara erişip onları bozduğu “Zoombombing” olarak bilinen bir fenomendir.

Güvenlik sorunlarını ele almak için yaptığı girişimde Zoom; Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian ve Yıldız Geliştirme Vakfı’ndan fon alan, uçtan uca şifreleme startup’ı Keybase’i satın aldı.

Ancak en sonki güncelleme, konferansların çoğunun şifrelenmeyeceğini göstermektedir.

Blockchain Tabanlı Alternatifler

Zoom’un güvenlik hataları, blockchain tabanlı görüntülü sohbet çözümlerinin geliştirilmesini teşvik etti .

Voice Over Internet Protocol (VoIP) öncüsü ve Vonage kurucu ortağı Jeff Pulver tarafından Nisan ayında, merkezi olmayan bir uygulama olan Debrief faaliyete geçirildi. Geçtiğimiz ay gizlilik merkezli kripto parayla çalışan web tarayıcısı Brave ise; uçtan uca şifreleme içeren, tarayıcı içi video görüşmelerini başlattı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner