Yükleniyor...

Zuckerberg: Facebook Libra Birliği’nden Ayrılabilir

Facebook, Libra’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyicilerden onay almaması halinde, Libra Birliği’nden çekilebilir.

main libra

Facebook, Libra’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyicilerden onay almaması halinde, Libra Birliği’nden çekilebilir. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 23 Ekim’deki bir kongre oturumunda, şirketin ABD’deki düzenleyicilerden yeşil ışık alana kadar planlı kripto para birimi projesini başlatmama konusundaki kararlılığını yineledi. Zuckerberg ifadelerini, Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi’ne iletti.

Temsilci Bill Huizenga tarafından Facebook’un cevabı hakkında soru sorulduğunda, Libra Birliği’nin Amerika’nın düzenleyici onayı olmadan  projeyi başlatma konusunda ısrarı durumunda, Zuckerberg “O zaman dernekten ayrılmak zorunda kalacağımıza inanıyorum” dedi.

Bugünkü duruşma boyunca, Zuckerberg, Facebook’un ABD’de olduğunu ve kendisini bir Amerikan şirketi olarak gördüğünü yineledi. Bu nedenle, ABD düzenleyicilerinin onay ve uygunluğunu bekleyeceklerini ifade etti.

Zuckerberg Libra Birliği’ne Daha Fazla Firmanın Katılacağından Emin

Temsilci Juan Vargas ise Zuckerberg’in, Libra Birliği’nin Facebook olmadan var olabileceğine inanmadığını iddia ettiğini söyleyerek şüphesini dile getirdi. Ayrıca, Libra’nın şu anda İsviçre’de resmen temeli olduğu gerçeğinden duyduğu endişeleri dile getirerek, projenin ABD’de olması halinde çok fazla endişe yaşanacağına dikkat çekti.

Vargas çok sayıda büyük firmanın derneğin dışında kaldığını belirttiğinde, Zuckerberg projeye daha fazla şirketin ilgi göstereceği ve Libra’ya katılacağına ikna olduğunu belirtti.

Daha önce bildirildiği gibi, Libra Vakfı, başlangıçta 28 kurucu üyeye sahipti. Son zamanlarda, PayPal, Visa, Mastercard, Stripe, eBay, Mercado Pago ve Booking Holdings de dahil olmak üzere yedi yüksek profilli global firma konsorsiyumdan ayrıldı.

Libra’nın  ‘White Paper’ında Facebook başlangıçta derneğin 2020’nin ilk yarısında Libra’nın piyasaya sürülmesiyle yaklaşık 100 üyeye sahip olacaklarını öngörmüştü. Bugüne kadar, Facebook Libra projesine finansal olarak 21 kurucu arasında taahhüt etmiş olan tek firmadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner