Yükleniyor...

2020’de Bitcoin’in Enflasyon Oranı %1,84’e Düşecek ve İşin Rengi Değişecek!

Bitcoin'in bu yılki astronomik yükselişi birçok farklı faktör tarafından desteklendi.

2020 de bitcoin in enflasyon orani 184 e dusecek ve isin rengi degisecek

Bitcoin’in bu yılki astronomik yükselişi birçok farklı faktör tarafından desteklendi. İnsanların büyük çoğunluğu bu haftanın başlarında 13.000 dolarlık seviyenin nasıl aşıldığını anlamaya çalıştılar. Birçoğu önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan yarılanmadan dolayı bir rallinin kaçınılmaz olduğuna inanırken, bir kısmı Bitcoin’in yükselişinin FOMO’dan kaynaklandığına inanmayı tercih etti.

2020’nin Mayıs ayında Bitcoin ağındaki yarılanma ile Bitcoin madencileri için blok ödülü miktarı yarı yarıya düşecek. Şu anda bir madenci başarılı bir şekilde çıkarttığı her blok karşılığında ödül olarak 12.5 BTC alıyor ve bu ödül yaklaşık 150 bin dolara karşılık geliyor. Önümüzdeki yıl bu ödül miktarı 6.25 BTC’ye düşecek.

Bitcoin ağındaki yarılanma her 210.000 blokta veya yaklaşık dört yılda bir kez gerçekleşir. Son iki yarılanma 2016 ve 2012 yıllarında gerçekleşti. 2016’daki yarılanmadan bir ay önce Bitcoin fiyatı yüzde 50 arttı.

Bitcoin piyasası 2016’dan bu yana büyük değişimler yaşadı. Şimdi daha fazla insan tarafından biliniyor ve bu insanlar gözünü ona çevirmiş durumda. Fiyatın yükseleceği ve astronomik seviyelere gideceğini düşünen yatırımcılar ise yatırım yapma konusunda bir yarış halindeler. Onların bu hareketi Bitcoin’in fiyatını yukarıya çekmeye başlamış durumda.

Yarılanmanın bir diğer önemli etkisi ise Bitcoin’in tüketici fiyat enflasyonunun düşürecek olması. Bu oran şu anda yüzde 3,76 ve yarılanma ile sadece yüzde 1,8’e düşmüş olacak. Bu bilgi çoğu zaman gözden kaçırılsa da küresel finans sisteminde oldukça önemlidir.

Kripto para analisti Rhyth Trader, enflasyon oranındaki düşüşü 9 Temmuz’da attığı bir tweet ile öne çıkardı. Yüzde 1,8’lik bir enflasyon oranının merkez bankaları tarafından belirlenen yüzde 2’lik enflasyon hedefinden düşük olmakla kalmayacağını, aynı zamanda altının yıllık bazdaki arz oranına denk hale geleceğini belirtti.

Bitcoin’in 1,8’lik bir enflasyon oranı ABD doları, Çin Yuanı, Rus Rublesi ve Hindistan Rupisi’nden daha düşük enflasyon oranına sahip olacağı anlamına geliyor. Enflasyon oranlarının çok değişken ve yıllık olarak ayarlandığı unutulmamalı. Buna karşın Bitcoin’in enflasyon oranı dört yıl boyunca değişmeden kalacak ve insanlara geleneksel finansal sistemlere güvenmemeleri gerektiğini bir kez daha göstermiş olacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x