Yükleniyor...

Kripto Para Terimleri Sözlüğü

0-9
%51 Saldırısı
%51 saldırısı, bir kripto para biriminin ağının güvenliğini tehdit eden bir tür saldırıdır. Bu saldırı, bir kripto para birimi ağının çoğunluk sahibi olmayı amaçlar. Örneğin, bir kripto para birimi ağında, madenciler (çoğunluk sahipleri) blokları onaylamak ve ağı güncel tutmak için çalışırlar. Eğer bir kişi veya bir grup, ağın madencilerinin çoğunluğunu kontrol ederse, o kişi veya grup, ağın çalışış şeklini değiştirebilir ve ağın güvenliğini tehdit edebilir.
2FA
2FA, iki faktörlü kimlik doğrulama (Two-Factor Authentication) olarak adlandırılır ve bir kullanıcının bir hesaba erişmek için girdiği kullanıcı adı ve parolasının yanı sıra bir ikinci faktörü de kullanmasını gerektirir. Bu ikinci faktör, genellikle bir kod olarak gönderilir ve bu kod, kullanıcının telefonuna veya e-posta adresine gönderilir. Bu sayede, sadece kullanıcı adı ve parola bilgisiyle değil, ayrıca bir kod bilgisiyle de hesaba erişilebilir.
A
ASIC
Özellikle tek bir görevi yapmak için tasarlanmış silikon çipidir. Kendine özgü fonksiyonlar üzerinde fiziksel bağlantılı komut takımları ile hareket eden bir işlemci sistemidir. ASIC’ler aynı işi yapabilecek genel maksatlı işlemcilere göre daha ucuz ve daha hızlıdırlar. Bitcoinlerin çıkarılmasındaki SHA-256 karma sorunlarını işlemek için tasarlanmıştır.
ASIC Miner
Bitcoin madenciliği için yapılandırılmış, düşük elektrik tüketimi olan, yüksek üretim gücüne sahip, ASIC çip içeren ekipmanların genel adıdır.
ATH
Bir kripto varlığın değerinin tüm zamanlardaki rekorunu kırarak en yüksek fiyat seviyesine ulaşmasıdır.
ATL
Bir varlık için “tüm zamanların en düşük değeri” anlamına gelir. Bir kripto para biriminin ATL değeri, o para biriminin piyasa değerinin en düşük olduğu zamandır. Örneğin, Bitcoin’in ATL değeri, Bitcoin’in piyasa değerinin en düşük olduğu zamandır ve bu değer, zaman içinde değişebilir.
Aave
Aaave, kullanıcıların gerek stable coin’leri gerekse altcoin’leri borç alabildiği veya verebildiği bir DEFI uygulamasıdır. Proje Aaave ismiyle 2020 Ocak ayında hayata geçse de öncesinde LEND ismiyle kripto para piyasasında yer almıştır. Aaave protokolünün önemli önemli özelliklerinden biri flaş kredilerdir. Bu özellikle kullanıcılar tek blokluk faiz oranlarını ödedikleri sürece teminat göndermeden kripto para borcu alabilirler.
Aave Token
Aaave blok zinciri protokolünün yönetişim coin’i olarak kullanılan Ethereum tabanlı bir ERC-20 varlığıdır. AAVE coin sahipleri, Aaave protokolüne gelen yeni teklifleri onaylamak veya reddetmek için değişiklikler önerme ve oylama yetkisine sahiptir. Aaave, merkeziyetsizlik felsefesine bağlı olduğunu göstermek adına bu coin’leri; yüksek bir miktarda dağıtım yaparak, platformunun olabildiğince özerk ve merkezi olmayan bir yapıya ulaşmasını amaçlamaktadır.
Admin Key
Yönetici Anahtarı, bir protokolde ya da akıllı sözleşmede değişiklik yapabilmek için özel erişime sahip anahtardır.
Adres (Address)
Bitcoin ağında transfer yapmak için kullanılan alfanumerik karakterler dizisine verilen isimdir. QR kod olarak kullanılabilir.
Air-gap
Air-gap, bir cihazı internete veya diğer açık ağlara bağlamayarak güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan siber güvenlik terimidir.
Airdrop
Coin, Token ya da NFT vb. kripto varlıkların kullanıcıların cüzdanlarına ücretsiz olarak gönderildiği bir programdır. Genellikle ekosistemde ismini duyurmak ve yatırımcısını mutlu etmek isteyen projeler tarafından yapılır.
Akıllı Sözleşme
Önceden belirlenmiş şartlara göre otomatik çalışan blokzincir protokolleridir. Bilgisayarlı sistemler ile gerçek dünya sorunlarını çözmek amacıyla geliştirilirler.
Altcoin
Bitcoin’e alternatif olarak sunulan kripto para birimleri için kullanılan toplu isim. Litecoin, Ethereum ve XRP; bunların hepsi birer altcoin’dir.
Anti Money Laundering (AML)
Yasal olarak kazanılmış gibi görünmesini sağlamak için, yasa dışı yollardan elde edilen her türlü fonu dönüştüren insanları durdurmak için kullanılan terimdir. Sadece bitcoin ve Kripto para ile ilgili olmayıp tüm dünyada kara paranın aklanmasını engelleyen kurumlar bulunur. Türkiye’de Masak bu amaçla kurulmuştur.
Arbitraj
Arbitraj, farklı piyasalarda aynı ürünün veya hizmetin farklı fiyatlarını kullanarak, fiyat farkından yararlanılarak yapılan bir ticaret türüdür. Arbitraj işlemleri, piyasalar arasında fiyat farklılıkları oluştuğunda yapılır ve bu fiyat farklılıklarından yararlanarak, kar elde etme amacı güder.
Ayı Piyasası
Yüksek oranlı ve belirli zaman aralığını kapsayan düşüşü temsil eder. Boğa piyasasının tam tersidir. Yatırımcıların satış eğiliminde olduğunu işaret eder.
Açık Adres
Açık Adres, bir kullanıcının genel şifreleme anahtarının kısaltılmış bir sürümüdür. Açık adresler, bir blok zinciri ağ protokolü aracılığıyla işlem almak için kullanılır ve genellikle bir genel anahtar yerine kullanılır.
Açık Anahtarlı Şifreleme
Açık Anahtarlı Şifreleme (asimetrik şifreleme), bir çift halinde birlikte çalışan uzun alfasayısal anahtar çiftlerini kullanan özel bir şifreleme sistemidir. Bu sistemde herkesin erişimine açık genel anahtarlar ve yalnızca sahipleri tarafından bilinen özel anahtarlar bulunur. Açık anahtarlar, kripto para birimlerini blok zincirinde saklamak için kullanılır. Ayrıca, açık anahtara karşılık gelen özel anahtarın kullanımı ile bağlantılı olarak kripto para birimleri göndermek için kullanılırlar. Bu anahtarların üretimi, tek yönlü bir işlev üretmek için matematiksel problemlere dayanan kriptografik algoritmaların kullanılmasıyla mümkün hale getirilmiştir.
B
BEP-2
BEP-2, Binance’in yeni kripto paraları programlama, düzenleme ve yönetme konusundaki kendi kurallarını tanımlayan bir protokoldür. Bu protokol Ethereum blokzincirinin ERC-20 standardına benzer. 
BEP-20
BEP-20, BNB Chain üzerinde ERC-20 ve BEP-2 tokenlarının kullanılabilirliğini artıran bir token standardıdır. BEP-20 sayesinde tokenlar farklı blockchainler arasında aktarılabilir ve çok daha fazlası için ek bir işlevsellik sunulur.
BEP-95
BEP-95 protokolü, BNB yakım sürecini hızlandırmak ve BNB Chain’i daha merkeziyetsiz hale getirmek için ortaya konulmuş bir mekanizmadır. Bu protokol ile birlikte, BNB token ekonomisinin daha dinamik olması hedeflenmiştir. 
BRC-20
BRC-20 standardı, ordinaller ve yazıtlar kullanılarak oluşturulan bir token sözleşmesidir. Bu standart sayesinde BTC ağı borsa haline gelmekte ve kullanıcılar yalnızca Bitcoin cüzdanıyla işlem gerçekleştirebilmektedir.
BTC
Bitcoin’ ler için para birimi kısaltmasıdır. Türk Lirasına TL deniliyor olması gibi.
Balina
Ekonomi, finans ve kripto para piyasalarında bir varlıktan elinde fazlaca bulunduran yatırımcılar için kullanılan bir terimdir. Ellerindeki miktarın fazla olması sebebiyle yaptıkları hareketler piyasa yönünü etkiler.
Bayrak/Flama Formasyonu
Bayrak Formasyonu ve Flama Formasyonu birbirine görünüm olarak çok yakın trend dönüşü formasyonlarıdır. Flamalar üçgene benzer ve fiyat hareketlerinin sıkışması ile oluşur. Bayrak ise tıpkı Flama gibi yorumlanır ve keskin fiyat hareketleri sonrası oluşur.
BitPay
Sanal ya da gerçek işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmesini sağlayan teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.
Bitcoin
Sembolü ฿, kısaltması BTC olan sanal para birimidir.
Bitcoin Gökkuşağı Grafiği
Bitcoin gökkuşağı grafiği, gerçek zamanlı bitcoin fiyatlarını ve piyasa etkinliğini gösterir. Renkli görselleştirmenin anlaşılması kolaydır ve zaman içindeki piyasa hareketlerini izlemek için kullanılabilir.
Bitcoin Investment Trust
Bu özel ucu açık fon, özellikle Bitcoin yatırımı yapar ve yatırımcıları ve hissedarlarının adına Bitcoin’lerini güvenli bir şekilde saklamak için teknolojik bir protokol kullanır. Bu fona dâhil olan insanlara, güvenli bir şekilde, kendi dijital paralarını saklamak zorunda kalmadan ve satın almadan, Bitcoin yatırımı için bir yol sağlar.
Bitcoiner
Bitcoin yatırımcısı ve aktif Bitcoin savunucularına verilen isimdir. Bitcoin fanı.
Bitcointalk
2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından kurulan Bitcoin forumudur. Aktif olarak çalışmaya devam etmektedir.
Bitstamp
Dolar karşılığı Bitcoin satın alabileceğiniz ya da satabileceğiniz popüler Bitcoin borsası.
Block (Blok)
Blok, blok zincirinde bekleyen birçok işlemi onaylayan ve içeren bir kayıttır. Yaklaşık her 10 dakikada bir (bu süre değişkendir) işlemleri içeren ortalama bir yeni blok madencilik yoluyla blok zincirine eklenir.
Block Reward (Blok Ödülü)
Başarılı bir şekilde bir blok yaratan madenciye verilen ödüldür. Bu, söz konusu kripto para birimi tarafından kullanılan politikaya bağlı olarak ve tüm bloğun zaten başarıyla çıkarılıp çıkarılmadığına göre, bir para ve işlem ücretleri karışımı olabilir. Şu anda Bitcoin her blok için 6,25 bitcoin ödülü veriliyor. Blok ödül belli bir sayıda blok çıkarıldığında yarılanıyor. Bitcoin’de, eşik her 210,000 bloktur.
Blockchain (Blokzincir)
Blok zinciri kronolojik sırada tüm Bitcoin işlemlerinin halka açık günlüğüdür. Blok zinciri bütün Bitcoin kullanıcıları tarafından paylaşılır. Bitcoin adreslerinin bakiyesini kontrol etmek için ve iki kat harcamayı önlemek için kullanılır.
Bollinger Bantları
John Bollinger tarafından oluşturulan teknik analiz yönetimidir. Hesaplamasında hareketli ortalamaları ve standart sapmayı kullanır.
Boğa Piyasası
Yüksek oranlı ve belirli zaman aralığını kapsayan yükselişi temsil eder. Ayı piyasasının tam tersidir. Yatırımcıların alış eğiliminde olduğunu işaret eder.
Bread Ödülleri
Bread platformunun kullanıcılarına, cüzdan bakiyesini belirli bir eşiğin üzerinde tutmak ve sosyal medyada paylaşmak gibi Bread’in gelişimine faydalı faaliyetlerde bulunmaları için teşvikler sağlayan programdır.
C
CBDC
Merkez Bankası Dijital Para Birimine verilen kısa isim. Ulusların dijital para birimleridir, merkez bankaları tarafından yönetilir.
CEX
Centralized Exchange. Merkezi borsalara verilen İngilizce kısaltma.
CFTC
CFTC “Commodity Futures Trading Commission”ın kısaltılmış şeklidir ve Türkçe “Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu” anlamına gelir.
CPU
Bilgisayarın işlemcisidir. İlk günlerde bunlar Bitcoin madenciliğinde kullanıldı, ama artık zorluk seviyesi yükseldiği için kullanılmamaktadır. Bazı yeni kripto paraların madenciliğinde kullanılmaktadır.
Chainlink (LINK)
Chainlink, blok zincirindeki akıllı sözleşmelere gerçek dünya verileri sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. LINK, ağdaki hizmetlere ödeme yapmak için kullanılan kripto para birimidir.
Chargeback (Ters İbraz)
Türkçe’ye ters ibraz olarak çevrilen chargeback kredi kartı veya paypal ile ödemesi yapılan ancak karşılığında alınması gereken mal veya hizmeti hiç veya gereği gibi alınmaması nedeniyle ödenen paranın ilgili kredi kartına iade edilmesi işlemine verilen isimdir.
Client (Yazılım Programı)
Bir masaüstü, dizüstü bilgisayar ya da mobil cihaz üzerinde çalışan yazılım programıdır. Bu yazılım ağa bağlanır ve her türlü işlemleri iletir. Ayrıca bitcoin cüzdan içerebilir.
Coinbase
Coinbase tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunan ve borsalardan Bitcoin satın almak için bir aracı olarak görünen bitcoin cüzdan hizmet alt yapısı şirketi.
Confirmation (Doğrulanmış)
Bir işlemin ağ tarafından doğrulanmış olduğu ve geri döndürülme olasılığının düşük olduğu anlamına gelen işlemdir. Bir onaylama yeterince güvenlidir. Yine de daha büyük miktarlar için (mesela 1000 TL ve üstü) birden fazla onay istenebilir. Her onay, sistem yoğunluğuna göre 5 dakikadan 30 dakikaya kadar zaman alabilir. “Üç onay” çoğunluk tarafından kabul gören işlem sayısıdır. Her yeni onaylama ters tepme riskini kat kat düşürür. Her onay, işlemin doğruluğunun tekrar teyidi anlamına gelir.
Cosmos (ATOM)
Bağımsız blok zinciri ağlarını bağlamak için tasarlanmış bir platformdur. ATOM; Cosmos ağının yerel kripto para birimidir ve ağın güvenliğini sağlamka için işlem ödemeleri, yönetim oylama ve stake etmek için kullanılır.
Cryptocurrency (Kripto Para)
Kripto para birimi, kriptografiye dayalı matematiksel problemleri çözerek üretilen dijital veri.
Cryptography (Kriptografi)
Kriptografi, gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan bilgiyi (dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da) koruma amacı güderler. Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir. Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve güvenliğini sağlamak için kullanılır.
Çanak/Ters Çanak Formasyonu
Çanak Formasyonu ve Ters Çanak Formasyonu, yükselen ve düşen trendin sonlanmakta olduğunu gösteren trend dönüş formasyonları arasında yer alır.
Çapraz Zincir ve Çapraz Zincir İleti Aktarımı (XCMP)
Çapraz Zincir; verilerin, tokenize edilmiş varlıkların veya diğer bilgi türlerinin bir bağımsız blok zinciri ağından diğerine aktarımını açıklar.
Çatallanma
Bir blok zincir iki blok zincire bölündüğünde çatal oluşur. Bu çatallanma, ağda bir güncelleme olduğunda gerçekleşir.
Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama
Kullanıcıların sistemde oturum açarken birden fazla doğrulama biçimi sağlamasını gerektiren bir güvenlik mekanizmasıdır.
D
DAI
Aracı olmadan teminat destekli kredileri kolaylaştırmak için kullanılan, Ethereum tabanlı MakerDAO protokolü tarafından yayınlanan bir ERC-20 stabilcoin belirtecidir.
DAO
Merkeziyetsiz otonom organizasyon. Üyeleri tarafından kontrolü sağlanan ve merkezi bir hükümetten etkilenmeyen bir bilgisayar programı olarak kodlanmış kurallarla temsil edilen bir kuruluştur.
DDoS
Merkezi hedefin kaynaklarını tüketmek için bir saldırganın kontrolü altında çok sayıda bilgisayar kullanan, dağıtılmış bir hizmeti engelleme saldırısıdır. Genellikle meşru kullanıcıların hizmet görmesini engelleyen, hedefteki işlem ve bant genişliği kaynaklarını bağlamak için internet üzerinden ağ trafiğinin küçük miktarlarını gönderirler. Bitcoin borsaları ve madencilik havuz siteleri sürekli DDoS saldırılarına maruz kalmaktadır.
DYOR (Do Your Own Research)
DYOR, yatırım yapan kişilerin piyasaya ve yatırım yapılacak araca yönelik kendi araştırmasını yapması gerektiğini ifade eder. DYOR “Do Your Own Research” kelimesinin kısaltmasıdır; bu da Türkçe’de “Kendi Araştırmanı Yap” anlamına gelir.
Day Trader
Günlük al-sat işlemleri ile kazanç hedefleyen bir yatırımcı stratejisidir.
Dağıtık Defter Teknolojisi
Kısa adıyla DLT, işlemlerin ve detaylarının aynı anda birçok yerde kaydedildiği, paylaşılan bir veritabanını ifade eder.
DeFi
Decentralized Finance. Merkeziyetsiz Finans’a verilen kısa isimdir. Geleneksel finansın borç, kredi, sigorta vb. konularını akıllı sözleşmeler aracılığıyla çözmeyi amaçlar.
Dead Coin
Ölü para olarak da bilinen Dead Coin’ler, feshedilmiş projeler tarafından terk edilen kripto para birimleridir.
Death Cross (Ölüm Kesişmesi)
50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın altına düşmesidir. Düşüş eğilimine işaret eden teknik gösterge ve Golden Cross’un (Altın Kesişme) tam tersi.
Deflation (Deflasyon)
Genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi durumudur. Bunun yanında enflasyon durumundan fiyat yükselişini durdurmayı ya da yavaşlatmayı veya enflasyon eğilimi karşısında fiyatları düşürmeyi öngören iktisat siyasetidir.
Depeg
Depeg, stabilcoin’in sabitlenen fiyatından sapması durumuna verilen isimdir.
Difficulty (Zorluk)
Kripto Para üretiminde bir blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten sayısal değerdir. Zorluk derecesi yükseldikçe, o kripto paraya ait blok probleminin çözülmesi o oranda zaman alır. Zorluk derecesi eğrisi, kripto para protokolünün yazılım evresinde belirlenir. Buna göre üreten arttıkça belli oranda zorluk seviyesi de artar.
Dijital Kimlik
NEO ağı, ağındaki her varlık ve kullanıcı için dijital bir kimlik oluşturur. Ağdaki aktif bir katılımcı; yasal gerekliliklerle uyumlu, izlenebilir, gerçek dünya kimliğine bağlayan kapsamlı bir tanımlama sürecinden geçer.
Dolaşımdaki Arz
Piyasada bulunan belirli bir kripto para biriminin toplam token sayısıdır.
Double Spending (Çifte Harcama)
Bitcoin ya da diğer altcoinleri iki kez harcama hareketidir. Kullanıcı Bitcoin’ leri işlem yaptığı aynı kripto para ile 2. işlem yaptığında meydana gelir. Bitcoin ağı işletimi ve onaylama sistemi sayesinde, çift harcama yapmak kolay değildir ama yine de sıfır-onay işlemlerini kabul eden kişiler için risk oluşturur.
Dust Transaction
Çok küçük bir mali değeri olan, fakat blok zincirinde yer kaplayan, son derece küçük Bitcoin miktarları içeren transfer işlemdir. Bitcoin geliştirici ekibi ağ tarafından iletilecek minimum transfer miktarını artırarak toz işlemleri ortadan kaldırmak için çaba harcamaktadır.
dApp
Merkeziyetsiz uygulamalara verilen İngilizce kısa isim. Ethereum, BNB Chain vb. ağlarda otomatikleştirilmiş akıllı kontratlarla ve cüzdan yazılımları ile çalışırlar.
E
EIP-4895
Ethereum Şangay güncellemesi olarak da bilinen EIP-4895, bir önceki yükseltmede stake edilen ETH’nin kilidini açacak olan güncellemedir.
ERC-20
Ethereum ağında olan kripto paraların işlevsel hale gelmesi için uygulanan kuralları tanımlayan bir standarttır.
ERC-721
Ethereum blokzincirinde NFT’lerin uygulanması için teknik bir standarttır.
Elektronik İmza
Kripto para biriminde Elektronik İmza, bir işlemi dijital olarak imzalamak için özel bir anahtar kullanma sürecidir.
Emir Defteri
Piyasada işlem gören bir varlığa dair alıcı ve satıcıların buluştuğu bir liste.
Emtia
Birbirinin yerine kullanılabilen hammaddelerdir. Buğday, şeker, altın, gümüş, bakır, silikon birer örnektir.
Emtia Destekli Stablecoin
Emtia destekli stablecoin’ler altın, gümüş gibi temel emtia varlıklarının değerine sabitlenir. Bu varlıkların değeri arttıkça artar, düştükçe düşer.
Escrow
Bir işlem sırasında transfer edilen değeri korumak için bir üçüncü parti hesabında para veya varlık tutma eylemidir. Burada 3. parti hesabı alıcı ve satıcı için güvenilir bir hesap olarak kabul edilir. (Örn: sahibinden.com alışverişleri)
Ether
Ethereum blokzincirinin yerel kripto varlığıdır. Kısaca ETH.
Ethereum
2015 yılında kurulan, merkezi olmayan ve açık kaynak kodlu blokzincirdir. Vitalik Buterin tarafından gerçeklenmiştir. Yerel kripto para birimi ETH’dir.
Ethereum 2.0
Ethereum’un ölçeklenebilirliğini artırmayı ve iyileştirmeyi hedefleyen güncelleme.
Ethereum Gökkuşağı Grafiği
Ethereum Gökkuşağı Grafiği, Ethereum blokzincir ağı için uzun vadeli bir değerleme modelidir. Bu model “Moore Yasası” ilkesini izleyen tüm ağlar için geçerlidir. Ethereum Rainbow Chart, ETH fiyatının gelecekteki değerlemesini ve yönünü tahmin etmeye yardımcı olmak için bir büyüme eğrisi kullanır.
Ethereum Sanal Makinesi (EVM)
Ethereum Sanal Makinesi (Ethereum Virtual Machine, EVM) Ethereum ağı üzerinde çalışan bir sanal makinedir. EVM, Ethereum ağında çalışan smart contractleri (akıllı sözleşmeler) yürütmek için kullanılır. Smart contractler, Ethereum ağı üzerinde çalışan programlar olarak düşünülebilirler. Bu programlar, Ethereum ağı üzerinde yapılan bir işlemler sırasında otomatik olarak çalıştırılır ve bu işlemlerin yerine getirilmesi için gerekli işlemleri yapar.
Exchange (Borsa)
Farklı para formlarının ve diğer varlıkların alışverişi için kullanılan merkezi bir kaynaktır. Genellikle Bitcoin değişimleri ve dönüşümleri ile kripto para biriminin başka türlere, tipik olarak yasal paraya, çevrilmesi için kullanılır.
eToro
eToro gerçek hisse senetleri ve kripto para birimlerinin yanı sıra çeşitli varlık sınıflarında CFD’ler sunan uluslararası bir komisyoncudur.
F
FOMO
FOMO İngilizce “Fear of Missing Out” ifadesinin kısaltılmış halidir ve “fırsatı kaçırma” anlamı taşır. FOMO kelimesi pişmanlık duyma ya da yanlış seçim yapma korkusu anlamına da gelmektedir.
FPGA
Alan Programlanabilir Geçit Dizilimi, imal edildikten sonra özel fonksiyonları ile konfigüre edilebilir bir işleme çipidir. Üzerine talimatlar yazılabilir boş bir silikon barut gibi düşünün. FPGA topluca üretilebilir ve üretimden sonra yapılandırılabilir olduğu için, üreticiler ASIC çiplerini daha ucuza yaparak, ölçek ekonomisinden faydalanır. Ancak, bunlar genellikle çok yavaştır.
Fan Token
Kripto ekosisteminin bir parçası olan fan token’lar, kulüplerin taraftarları tarafından alınan ve ayrıcalıklar sağlayan bir kripto para birimleridir. Juventus, Barcelona, Arsenal, Inter, Galatasaray, Fenerbahçe gibi kulüplerin Fan Token’ları vardır.
Faucet
Herhangi bir altcoin üretimi başlatırken kullanılan bir yöntemdir. Önceden çıkarılmış (pre-mine) yada üretimden hemen sonra elde bulundurulan kripto paranın yaratıcıları tarafından insanları cesaretlendirmek ve yeni çıkan parayı elinde tutmak isteyenleri teşvik etmek adına ücretsiz olarak verilmesidir.
Fiat Currency (Fiat Para)
Altın, gümüş vs. gibi değerli maden karşılığı olmayan, değerini sadece hükümetin, geçerli olduğunu ve her yerde kabul edilmesi gerektiğini kanunla belirlemesinden alan kanunname parası. Günümüzde hemen hemen bütün paralar kanunname parasıdır. Bu paraların halk tarafından mecburiyet dışında kabul edilip edilmemesi, o parayı çıkaran hükümete duyulan güvene bağlıdır.
Fiat Destekli Stablecoin
Fiat destekli sabit paralar, 1:1 oranında temel bir fiat para biriminin değerine sabitlenmiş dijital varlıklardır ve genellikle dijital varlıklarla ilişkili dalgalanmayı azaltmak için oluşturulmuştur.
Fiat Para
Altın, gümüş gibi değerli madenlerce karşılığı olmayan, değerini hükümetin, geçerli olduğunu ve her yerde kabul edilmesi gerektiğini kanunla belirlemesinden alan kanunname parası. Günümüzde hemen hemen bütün para birimleri kanunname parasıdır. Bu paraların halk tarafından mecburiyet dışında kabul edilip edilmemesi, o parayı çıkaran hükümete duyulan güvene bağlıdır.
Fincan Kulp Formasyonu
Fincan Kulp Formasyonu (cup with handle) uzun vadede ve yavaş hareketle oluşan mum grafiği formasyonudur. Bir varlığın fiyat analizi için kullanılan bu formasyon, yatırımcıya yön belirlemede yardımcı olur.
Fork (Çatallanma)
Blok zincirinin alternatif devam eden bir versiyonunun oluşturulması, genellikle sağlayıcıların diğerlerinden farklı bir dizi işlem blokları çıkarmaya başlamasından dolayı oluşur.
G
GPT 3.5
GPT 3.5 OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka uygulamasının ilk versiyonuna ait bir üst modeldir.
GPT 4
GPT 4, OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka uygulaması ChatGPT’nin geliştirilmiş yeni bir versiyonudur.
GPU
Bilgisayarın ekran kartıdır. Özellikle modern bilgisayar oyunu grafiklerindeki milyonlarca çokgeni işlemek için gereken karmaşık matematiksel hesaplamaları yapan silikon bir çiptir. Ayrıca kripto para birimi üretiminde gerekli kriptografik hesaplamalar için de uygundur.
Gas
Ethereum blokzincirindeki işlemlere ödenen ücretlere Gas denir. Birim olan gwei kullanılır.
Genesis Block (İlk Blok)
Blok zincirinde ilk bloktur. Blok zincirde her blok bir öncekine bir referans barındırır fakat bu referansı barındırmayan tek blok genesis bloğudur.
Gigahash
Ölçülen milyarlarca sağlayıcılardan, saniyedeki olası sağlama girişimlerinin sayısıdır (binlerce Megahashes).
Golden Cross (Altın Kesişme)
Altın Kesişim, 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktığını gösteren teknik göstergedir. Death Cross’un tersi. Yükselişi işaret eder.
Gwei
Ethereum blokzincirindeki en küçük Ether birimidir. Birim, Wei Dai isimli Bilgisayar Mühendisi’nden gelmektedir, Ether’in en küçük birimi onun adıyla anılır. 1.000.000.000 Wei = 1 Gigawei.
Göreceli Güç Endeksi (RSI)
Belirli bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım şartlarını hesaplayan bir teknik göstergedir. 0 ile 100 arasında değer alır.
Gözetim Dışı Cüzdan
Gözetim dışı cüzdanlar, yalnızca cüzdanı oluşturan kişi tarafından kontrol edilen kripto para cüzdanları olmaktadır, yani cüzdanı oluşturan kişinin özel anahtarları üzerinde tam kontrole sahiptir.
H
HFSP
Kripto para yatırımı yapmayanlarla alay edilirken kullanılan bu terim, İngilizce bir ifadenin kısaltmasıdır. Terimi kullanan kişiler kibirli olarak görülse de genellikle bir anlatımda NGMI ile birlikte yer alır.
Hal Finney
Satoshi ile ilk Bitcoin işlemini gerçekleştiren yazılım geliştiricisi ve Bitcoin öncüsü.
Harcanmamış İşlem Çıktısı (UTXO)
Bir işlem gerçekleştirdikten sonra kalan kripto para birimi miktarıdır.
Hareketli Ortalama
Bir varlığın destek ve direnç seviyelerinin yanı sıra bir varlığın fiyatının trend yönünü belirlemek için teknik analizde kullanılan bir göstergedir.
Hash
Değişken bir miktarda veri alan ve daha kısa, sabit uzunlukta bir çıktı üreten matematik işlemidir. Bir çıkarım işlevinin iki önemli özelliği vardır. Öncelikle, çıktıya bakarak, bu orijinal girdinin ne olduğunu anlamak matematiksel olarak zordur. İkincisi, girdinin en ufak bir parçasındaki değişiklik bile, tamamen farklı bir çıktı üretecektir.
Hashrate
Belirli bir süre içinde, bir Bitcoin sağlayıcı tarafından yapılan çıkarımların sayısıdır. Bu süre genellikle bir dakikadır.
Hesap Test Aracı
Kullanıcı adları ve şifrelerden oluşan bir listeyi alarak bunları hedef web sitesinde deneyen bir komut dosyası veya yazılımdır.
Hibrit Ağ
Karma bir blok zinciri ağı, hem özel hem de herkese açık blok zincirlerinin öğelerini birleştirir. Ağ mimarisinin hibrit yönü, çoğunlukla ana zincire ve genel erişime geri bağlanan çeşitli amaçlara yönelik özel yan zincirlere ek olarak bir ana halka açık zincir içerir.
Hiperenflasyon
Bir ekonomide fazla para arzından kaynaklanan şiddetli ve genellikle hızlı fiyat artışlarını tanımlar.
Hodl
Bitcointalk adlı bir platformda, sarhoş bir kullanıcının hold demek yerine hodl demesi ile fenomen haline gelmiştir. Anlamı, hold ile aynıdır.
Hold
Kripto para piyasasında “Hodl” olarak da tabir edilir. Kripto para birimlerinin al-sat mantığından ziyade, vadesel olarak cüzdanda tutulmasıdır.
Hot (Çevrimiçi) Cüzdan
Hot veya sıcak cüzdan terimi, internete bağlı bir kripto para cüzdanı anlamına gelir. Bu nedenle cüzdanın varlıkları, çevrimdışı bir ortamda tutulan soğuk bir cüzdanın aksine çevrimiçi olarak tutulur.
I
Input (Girdi)
Bitcoin ödemesinin nereden geldiğini gösteren, Bitcoin işlemin bir parçasıdır. Genellikle, , işlem bir nesil işlemi olmadığı, yani bitcoin yeni çıkarılmadığı sürece, bu girdi, bir bitcoin adresi olacaktır.
İkili Dip/İkili Tepe
İkili Dip ve İkili Tepe Formasyonu, trend dönüş formasyonları arasında yer alır. Fiyatların aynı dip seviyeleri ya da aynı zirve seviyeleri iki kez test etmesi ancak ulaşamaması ile oluşurlar ve önemli trend dönüş sinyalleri verirler.
K
KEEP Jetonu
KEEP, herkese açık blok zincir kullanıcılarının ve uygulamalarının verileri “Keep” adı verilen zincir dışı konteynırlarda özel olarak aktarmasına ve depolamasına olanak tanıyan bir protokol olan Keep Network’ün jetonudur.
Kaldıraç
Yatırım bağlamında kaldıraç, bir yatırımı finanse etmek için ödünç alınan paranın kullanılmasıdır. Bir pozisyon, birey veya kuruluş “yüksek oranda kaldıraçlı” ise, bu onların borç aldıkları paranın büyük bir yüzdesini kullandıkları anlamına gelir.
Kama/Takoz Formasyonu
Kama Formasyonu ya da bilinen diğer ismiyle Takoz Formasyonu, piyasada fiyatların yukarı ve aşağı yönlü olmak üzere “ok” şeklinde iki yönlü hareket etmesiyle oluşan bir formasyon türüdür.
Kapalı Döngü Ödeme Ağı
Tüketicinin yalnızca belirli satıcılarla kullanılabilen bir hesaba para yüklediği ağlardır.
Keep Network
Kullanıcıların ve uygulamaların verileri zincir dışı kapsayıcılarda gizli olarak aktarmasına ve depolamasına olanak tanıyan genel blok zincirleri için bir gizlilik katmasını sağlar.
Kilohash
Binlerce çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım girişimlerinin sayısıdır.
Konsensüs Mekanizması
Bri fikir birliği mekanizması, blok zincir ağındaki katılımcıların işlemlerin sırası da dahil olmak üzere blok zincir defterinin durumu hakkında bir anlaşmaya varmak için kullandıkları bir algoritmadır.
Korumalı İşlem
Korumalı işlemler, aktarılan miktar veya ilgili hesap adresleri gibi bir işlemle ilgili belirli verileri blok zincirinde hala doğrulanabilir bir şekilde gizleyen benzersiz bir işlem türüdür.
Kripto Teminatlı Kredi
Borç veren kişinin başka bir kripto para birimi veya fiat para biriminde kredi vermek için teminat olarak bir kripto para depozitosu aldığı bir kredi türüdür.
L
Leakware
Bulaştığı bilgisayarda fidye ödenmedikçe makinede tutulan hassas veya özel bilgileri sızdırmakla tehdit eden bir tür fidye yazılımıdır.
Likidite Havuzu
Bir likidite havuzu; merkezi olmayan bir borsada varlıklar arasındaki ticareti kolaylaştırmak için kullanılan akıllı bir sözleşmede kilitlenmiş kitle kaynaklı bir kripto para veya token havuzudur.
Liquidity (Likidite)
Ticaret, para ve ticaretle ilgili işlemlerde kullanılabilecek durumda olan satın alma gücü, likidite.
Litecoin
Scrypt kanıtına dayalı bir altcoindir.
Loom
Başlangıçta merkezi olmayan uygulamalar için ölçeklenebilirlik bazlı bir platformdur. Daha sonra sağlık hizmetleri gibi endüstriler için kurumsal blok zinciri uygulamalarına odaklanmaya dönmüştür.
M
Mainnet
Bri blokzincir geliştirilirken öncelikle testler ve deneyler yapmak için Testnet kullanılır. Bu aşama sorunsuz geçildiğinde Mainnet olarak bilinen ana ağa geçiş yapılır.
Market Order
Bir değişim için verilen talimat. Piyasa hızında bir varlık satın almak veya satmak için borsada girilen emir. Bir Bitcoin borsasında, Bitcoin’lerinin acilen satılmasını ya da satın alınmasını isteyen kişi, piyasa durumunun kar yapmak için tetiklenmesini beklemek yerine, bir piyasa emri verebilir.
Megahash
Milyonlarca çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım girişimlerinin sayısıdır.
Meme
Genellikle mizah amaçlı, çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla internet kullanıcıları tarafından hızla çoğaltılan ve dolaşıma sokulan bir resim, video veya metin parçasıdır.
MetaMask
Kullanıcıların Ethereum tam düğümü çalıştırmadan Ethereum merkezi olmayan uygulamalara bağlanmasına olanak tanıyan web tarayıcısı tabanlı bir blokzincir cüzdanıdır.
Microtransaction
Çevrimiçi olmak üzere, bir varlık veya hizmet için küçük bir miktar ödemek. Mikro-işlemlerin, içerdiği ağır komisyon nedeniyle, geleneksel ödeme sistemleri altında gerçekleştirilmesi zordur. Örneğin çevrimiçi makale okuma işi için, kredi kartı kullanarak iki kuruş ödemek zordur.
Mining
Bilgisayar donanım kullanılarak, şifrelenmiş sorunları çözerek, yeni Bitcoin’ler ya da altcoin’ler üretme eylemidir.
Mixing Service
Bitcoin’lerinizi başkalarınınkiyle karıştıran, sizin bitcoinlerinizi, sizin gönderdiklerinden farklı yeni girdi ve çıktılarla size geri gönderen hizmettir. Karıştırma hizmeti (aynı zamanda döner hazne olarak bilinir) sizin gizliliğinizi korur çünkü insanların size belirli bir bitcoin göndermesini engeller. Ayrıca para aklama için kullanılacak bir potansiyele sahiptir.
Mt. Gox
İlk bitcoin borsalarından biri ve tarihsel olarak en popüleri. Şimdi iflas etmiş olan ve Japonya’da temeli atılan, Mt. Gox 2010 yılında Jed McCaleb’ tarafından kurulmuştur.
mBTC
Bir Bitcoin’in binde birine verilen isimdir. (0.001 BTC).
N
NFT
Non Fungible Token, başka bir varlık ile değiştirilemeyen benzersiz kripto eser. Genellikle blokzincire kayıtlı olan sanatsal çalışmalar olarak bilinir. Resim, fotoğraf, video, müzik vb. çoğu şey örnek verilebilir.

Node
İşlemleri başkalarına bağlı bir kullanıcı tarafından Bitcoin ağına bağlı bir bilgisayarı ifade eder.
O
OBO
Omuz Baş Omuz Formasyonu veya kısaltılmış ismiyle OBO, teknik analizde trend dönüş formasyonları arasında yer alır.
Oltalama
Hedefteki kişi veya kurumları sahte mali kazanç vaatleriyle kandırmaya çalışan bir sosyal mühendislik biçimidir.
Orphan Block
Geçersiz blok zinciri parçası.
Output (Çıktı)
Bir Bitcoin işlem için hedef adresidir. Tek bir işlem için birden fazla çıktı olabilir.
Ölçeklenebilirlik
Blok zinciri teknolojisi bağlamında ölçeklenebilirlik, bir blok zinciri ağının, ağ protokolü aracılığıyla gönderilen ve alınan işlemlerin işlem sürelerini iyileştirmek için gereken işlem kesinlik hızını ve iş hacmini artırma kapasitesidir.
P
P2P
Eşten eşe. Birbirine bağlı en az iki ağ tarafı arasında olup, merkezi olmayan etkileşimlerdir. ‘Toplama ve dağıtım ağı’ düzenlemesine, içinde bütün katılımcıların arabuluculuk noktası üzerinden birbirleri ile işlem anlaşması yaptığı, alternatif sistemidir.
PSP
Ödeme Servis Sağlayıcıdır. PSP çevrimiçi ödeme kabul etmek isteyen tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunmaktadır.
Paper Wallet
Bir veya daha fazla açık bitcoin adresi ve bunlara karşılık gelen özel anahtarları içeren basılı bir levhadır. Genellikle bitcoinleri güvenli bir şekilde depolamak için, kolayca yıkılabilen yazılım cüzdanları ya da hacklenebilen veya ortadan kaybolabilen web cüzdanları yerine kullanılır. Soğuk bitcoin depolamasının yararlı bir formudur.
Piyasa Yapıcı
Bir varlığın piyasasının likit kalmasını sağlamak için büyük miktarlarda bir varlık alıp satan bir şirket veya bireydir.
Pool
Topluca bir blok çıkarımında bulunan çıkarım kullanıcıları toplamı ve daha sonra aralarındaki ödül bölünmesidir. Çıkarım sermayeleri, zorluk arttıkça sizin başarılı bir blok çıkarım olasılığınızı artırmak için kullanışlı bir yoldur.
Pre-mining
Para yayınlanmadan ve detayları parayı çıkarmak isteyen diğer kişilere açıklanmadan önce, Kripto Para birimi kurucusu tarafından paranın bir bölümünün çıkarılmasıdır. Ön-çıkarım genellikle scam coinler ile kullanılan yaygın bir tekniktir.
Private Key
Kişiye özel ve işlem yapmak için gerekli gizli sayısal anahtar.
Proof of Stake (PoS)
Bir para birimi mevcut hissesinin, çıkarım yapabileceğin para miktarını hesaplamak için kullanıldığı çalışma kanıtına bir alternatiftir.
Proof of Work (PoW)
Hesaplama gücünü kazma kapasitesine bağlayan bir sistemdir. Blokların kendi içinde kolay bir hesaplama işlemiile kazılmas gerekir. Ancak bir ek değişken kazma sürecini daha zor hale getirmek için eklenir. Bir blok başarıyla çıkarıldığında, çıkarım biraz zaman ve hesaplamalı çaba almış olmalıdır. Böylece, çıkarım blok işin kanıtı olarak kabul edilir.
Public Key
Herkes ile paylaşılan açık bitcoin adresini ifade eder.
Pump ve Dump
Agresif tanıtım ve genelde yanıltıcı ifadeler kullanarak, ucuza üretilen veya edinilmiş bir finansal varlığın değerini şişirmektir. Tanıtım, değerini yukarı zorlayarak, diğerlerinin varlık elde etmesine neden olur. Değeri yeterince yüksek olduğunda fiyatı yükselten varlıklarını satar.
Q
QR Code
Bir veri dizisini temsil eden bir tek renkli bir desen içeren iki-boyutlu bir grafik bloktur. QR kodları mobil telefonlardakiler de dâhil olmak üzere, kameralar tarafından taranacak şekilde tasarlanmıştır. Sık sık bitcoin adreslerini kodlamak için kullanılır.
R
REKT (Wrecked)
Kriptoda “Rekt” yatırımcıların yanlış kararlar verip para kaybetmelerini ifade eder. Diğer deyişle Rekt, bir yatırımdaki kötü bir zararı tanımlayan jargon sözcüğüdür. “Mahvolmuş” anlamına gelen “wrecked” kelimesinin fonetik şekilde yazımıdır.
Ruby
Yukihiro “Matz” Matsumoto tarafından tasarlanmış yüksek seviyeli, yorumlanmış, genel amaçlı bir bilgisayar programlama dilidir.
Rust
Güvenlik ve performansa öncelik vermek için tasarlanmış çok paradigmalı bir programlama dilidir.
S
SEC
SEC “ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu”nun İngilizce kısaltılmış şeklidir. Birleşik Devletler federal hükümetinin bağımsız bir kurumu olan SEC, yatırımcıları korumak ve adil bir piyasa yapısını sürdürmek için çalışır.
SHA-256
SHA, (Secure Hash Algorithm) NSA (National Security Agency) tarafından geliştirilmiş Sayısal İmza Standardında (DSA-Digital Signature Standard) kullanılmak üzere tasarlanmış bir algoritmadır. SHA-0, SHA-1, SHA-2 olmak üzere üç versiyonu mevcuttur. Bu versiyonlardan ilki olan SHA-0 algoritması 1993 yılında oluşturulmuş, güvenlik açığı nedeniyle 2 yıl sonra 1995 yılında SHA-1 algortiması geliştirilmiştir. Kriptolojinin temelinde olduğu gibi e-imza uygulamalarında da algoritmaların hızlı çalışması önemlidir. Bunun için de verinin kendisi değil özeti imzalanır. Bitcoin işlemleri bu protokol ile yapılmaktadır.
SPV
Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulama. Tam blok zinciri indirmeden ödemeleri doğrulamak için düğümleri sağlayan Bitcoin protokolünün bir özelliğidir. Sadece blok başlıklarına gerek duyar.
Satoshi
Bitcoin’in yüz milyonda birine verilen isimdir. (0.0000001 BTC)
Satoshi Nakamoto
2010 yılı sonunda projeden çekilen, Bitcoin protokolünün orijinal muciti tarafından kullanılan isimdir. Bitcoin’in yaratıcı olan kişi. Gerçek ismi olup olmadığı henüz bilinmemektedir.
Scamcoin
Yaratıcısı için para kazanmak amacıyla üretilen bir altcoindir. Scamcoinler genellikle hiçbir temel fikir ya da amaç taşımaksızın bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle doğarlar.
Scrypt
ASIC madencilere karşı avantaj sunarken, CPU ve GPU sağlayıcılara özellikle dost olacak şekilde tasarlanmış SHA-256 çalışma sisteminin alternatif bir kanıtıdır.
Signature
Bitcoin işleminin belirli bir yerden geldiğini kanıtlamak için özel ve açık anahtarlarının bir araya çıkarılmasıyla oluşturulan dijital bir özettir.
Silk Road
Genellikle Bitcoin gibi kriptolu para birimi ile genelde yasadışı alışverişler için kullanılan bir yeraltı çevrimiçi pazarıdır. Sahibi Ross Ulbricht tutuklandıktan sonra İpek Yolu FBI tarafından Ekim 2013 başlarında kapatılmıştır.
Soft Fork
Soft Fork blokzincir ağlarına ait protokollerin uyumlu yükseltmelerine verilen isimdir. Türkçesi “yumuşak çatal” olan bu kavram, ağ üzerindeki birçok kullanıcıyı olumsuz etkilemeden uygulanabilen basit değişikliklerdir.
Solidity
Ethereum’un blok zinciri çerçevesi için özel olarak tasarlanmış yazılım geliştirme programlama dilidir.
Stablecoin
Kripto para ticaretini kolaylaştıran, fiat para birimlerine (dolar, euro vb) bire bir oranda sabitlenmiş kripto paralardır. USDT, USDC, BUSD örnek olarak gösterilebilir. Günümüzde genellikle stablecoin ile kripto ticareti yapılmaktadır.
Stake Etme
Bir blokzincir ağ kullanıcısının, kripto para varlıklarını bir ağ üzerinde mutabakat mekanizmasının bir parçası olarak gösterdiği ve kilitlediği, böylece zincirin güvenliğini ve işlevselliğini sağlayan süreçtir.
Stale
Bir Bitcoin bloğu başarılı bir şekilde oluşturulduğunda, başkalarının da bu bloğu alma girişimleri durdurulabilir, çünkü o blok artık ‘eskimiş’tir. Bu, başka birinin çoktan yapmış olduğu bir işi, ücretsiz olarak, tekrar yapmaya çalışmak olacaktır (Çoktan yapılmış, ortaklaşa çıkarılmış bir iş). Stale blok çıkaran madenci o blok için ödeme alamaz.
T
TOBO
TOBO formasyonu olarak da bilinen Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu, teknik analizde kullanılan bir terimdir ve düşen bir trendin sonlanmakta olduğunu gösterir.
Taint
İki adresin, ikisinin de belirli bir bitcoini olduğu zaman, bu iki adresin ne kadar yakın bir şekilde bağlantılı olduğunun analizidir. İz analizi, bitcoinlerin çalıntı para olarak bilinen adresten, şimdiki adresine giderken kaç adım izlediğini belirlemek için kullanılır.
Terahash (Th/s)
Ölçülen trilyonlarca sağlayıcılardan, verilen süredeki olası sağlama girişimlerinin sayısıdır. (binlerce Gigahashes). Madencilikte kullanılan en yüksek üretim gücü değeridir.
Testnet
Amaçları test etmek için tarafsız bir şekilde kullanılan alternatif, maddi değeri olmayan bir kripto para blok zinciridir.
Tor
Çevrimiçi kimliklerini gizlemek isteyen insanlar tarafından kullanılan anonim bir yönetim protokolüdür.
Transaction Block
Blok zincirine eklenebilen ve sonradan sağlanabilen bir bloğun içine toplanmış, Bitcoin ağı üzerindeki bir işlemler derlemesidir.
Transaction Fee
Bitcoin ağı üzerinden gönderilen işlemlere uygulanan işlem ücretine verilen isimdir. Bu ücret güvenilir bir şekilde blok sağama işlemi yapan kişiye ödenir.
U
uBTC
Bitcoin’in yüz binde biri (0.000001 BTC)
Üçgen Formasyonu
Üçgen (Triangle) Formasyonu, fiyatlardaki sıkışma sonucu birleşerek üçgen görüntüsü oluşturan formasyonlara verilen isimdir.
V
Vanity Address
İsim gibi, isteğe bağlı bir modeli olan bir kripto cüzdan adresidir.
Virgin Bitcoin
Ham, işlenmemiş Bitcoin’e verilen isimdir.
Volatil
Ekonomik olarak bağlı bulunduğu piyasanın aşırı dalgalanmaya müsait olması durumudur.
Volatility
İşlem gören finansal bir varlık için, fiyat hareketlerinin ölçümüdür. Kısaca fiyatlarda görülen dalgalanmalardır.
W
WAGMI
WAGMI “We Are All Going to Make It” ifadesinin kısaltılmış şeklidir ve “Hepimiz Başaracağız” anlamına gelir. Dijital varlıkların hayatımıza girmesiyle yaygınlık kazanan bu ifade, NFT jargonu arasında yer alarak kripto topluluklarında kullanılır.
Wallet
Bitcoin’leri taşımak ve depolamak için kullanılan cüzdana denir. Cüzdan aslında blok zincirindeki Bitcoin adreslerinizde yer alan bitcoinlerinizi harcamaya yarayan gizli anahtarlarınızı saklar. Her Bitcoin cüzdanı tüm Bitcoin adreslerinizin toplam bakiyesini gösterir ve belli birine belli bir miktar ödemenizi sağlar.
Web 3.0
Blok zinciri gibi teknolojilerin internetin yeni bir evreye geçerek, dünyanın finansal olarak birbirine bağlanacağını öngören felsefedir.
Whitepaper
Blokzincir projesi sahiplerinin oluşturmayı önderdikleri teknolojinin amacını ana hatlarıyla açıklayan ve genellikle teknik terimlerle teknolojinin nasıl uygulanacağını detaylandıran bir belgedir.
Y
YTD
YTD “Yatırım Tavsiye Değildir” ifadesinin kısaltılmış şeklidir. Kripto jargonuna yerleşmiş olan kısaltma, aynı şekilde borsada da kullanılır.
Z
zkSync
zkSync, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş güvenilir bir Katman 2 blokzinciri ölçeklendirme çözümüdür.