Yükleniyor...

Ethereum Haberleri

Ethereum Haberleri sayfası, Ethereum blokzinciri ve kripto para birimi ETH ile ilgili son gelişmeleri ve haberleri takip etmek isteyen kullanıcılar için hazırlanmış bir haber portalıdır. Ethereum ağı ve Ether fiyatındaki değişiklikleri, gelişmeleri, fırsatları ve benzeri içerikleri kapsamlı bir şekilde ele almaktadır.

Coinkolik'in bu sayfasında en güncel Ethereum haberleri listelenmektedir. Peki bu Ethereum denilen şey nedir? 2015 yılında başlatılan Ethereum, dünyanın önde gelen en büyük programlanabilir Blockchain'idir ve internetin yeni bir çağının temeli olarak gösterilmektedir. Diğer Blockchain'lerde olduğu gibi, Ethereum'un da Ether (ETH) olarak adlandırılan kendine ait bir kripto para birimi bulunmaktadır. ETH bir dijital paradır. BTC ile birçok benzer özelliğe sahip olan ETH, tamamen dijitaldir ve dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi birisine anında transfer edilebilir, gönderilebilir. ETH arzı hiçbir merkezi otorite tarafından (devlet veya şirket gibi) kontrol edilmemektedir. Dünyanın her yerindeki insanlar, merkezsiz ve sınırlı olan ETH'yi ödeme yapmak, değer saklamak veya teminat için kullanmaktadırlar. Fakat diğer Blockchain'lerin aksine Ethereum Blockchain'in de çok daha fazlası yapılabilir çünkü Ethereum programlanabilir. Bu da geliştiricilerin yeni tür uygulamalar oluşturmak için bu Blockchain'i kullanabileceği anlamına gelmektedir.

Ethereum Haber Merkezi

Ethereum, dünyanın en popüler ikinci kripto para birimi. Ethereum Blockchain’i ise en yoğun olarak kullanılan ağ konumunda. Zira sayısız DeFi, NFT ve birçok merkezsiz finans uygulamasını bünyesinde barındıran Ethereum yatırımcıların ve kullanıcıların ilgi odağı konumunda. Dünyanın en popüler ikinci kripto para birimi Ethereum haberleri, son dakika gelişmeleri, yorumları ve teknik analizlerine Ethereum haber merkezi Coinkolik.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güncel Ethereum Haberleri ve Ethereumlar Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

Ethereum Ne Demek?

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum adını Vikipedia’da yaptığı araştırmalar sonucunda element ve bilim kurgu makalelerini okuduğu sırada buldu. Ether ismini bulduğunda bu isme diğerlerinden çok daha fazla ısındığını ve kucağa hoş geldiğini düşündü. Vikipedia’ya göre Ether “evrene nüfuz eden ve ışığın hareket etmesini sağlayan varsayım olan görünmez araç.” Anlamına geliyor.

Ethereum Nedir?

Ethereum, 2013 yılının sonlarında kripto para araştırmacısı ve programcısı Vitalik Buterin tarafından kullanıma sunulmuştur Açık kaynak kodlu ve halka açık zincirleme modeli temelli bir hesaplama, akıllı kontrat özelliği sunan Ethereum, kripto para ve yeni uygulama türleri için küresel, merkezi olmayan bir platformdur. Geliştiriciler Ethereum'da parayı kontrol eden kodlar yazabilir ve dünyanın her yerinden erişilebilen uygulamalar oluşturabilir. Ether ise Ethereum ağının yerel kripto para birimidir. Ether, kripto para cüzdanları arasında transfer edilebilir, ağdaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılabilir. Özellikle geliştiriciler, merkezi olmayan Turing sanal makinesinin (Ethereum Virtual Machine (EVM) kullanırken ortaya çıkan maliyetler için Ether cinsinden ödeme yapar. Bu ücretlere gas adı verilir ve Ethereum ağı kendi içerisinde bir hesaplama mekanizmasına sahiptir.

1 Ethereum Ne Kadar?

1 Ethereum kaç TL ve 1 Ethereum kaç dolar sorularından ziyade aşağıdaki grafikte en popüler ikinci kripto para Ethereum'un yıllar içerisinde sergilediği performansa bakalım.
Yıl Ortalama Ethereum Fiyatı (ABD Doları)
2015

1,39

2016

14,11

2017

445

2018

1.119

2019

290

2020

434

2021

4.362

Ethereum Nasıl Alınır?

Birkaç farklı yöntemle Ethereum satın almak mümkün. Tercihlerinize ve risk algınıza en uygun yöntemi seçerek birkaç adımda Ethereum satın alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa Ethereum satın alma rehberimize göz atabilirsiniz

Ethereum Ne Zaman Çıktı Ve Kimindir?

Ethereum Vitalik Buterin tarafından 30 Temmuz 2015 tarihinde kullanıma sunuldu.

Ethereum Nasıl Kazanılır

Ethereum madenciliği yaparak Ethereum üretmek mümkündür. Ethereum madenciliği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için "Evde Ethereum Madenciliği" başlıklı rehberimize göz atabilirsiniz.

Türkiyede Ethereum Nasıl Alınır?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kripto para borsaları üzerinden Ethereum satın almak mümkün. Tercihinize ve risk algınıza en uygun kripto para borsasını seçtikten sonra satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ethereum 2.0 Nedir, Ne Zaman Çıkacak?

Ethereum 2.0 güncellemesi nedir? ETH 2.0 veya “Serenity” olarak da bilinen Ethereum 2.0, Ethereum blok zincirinin bir yükseltmesidir. Ethereum 2.0 güncellemesi, Ethereum ağının hızını, verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini artırmayı, böylece daha fazla işlemi işleyebilmesini ve darboğazları hafifletmeyi amaçlıyor. Ethereum ağı ETH 2.0 ile birlikte Proof of Work mutabakat algoritmasından Proof of Stake’e geçecek. Ethereum 2.0’a geçişin ilk adımı 2020 yılının Aralık ayında atıldı. Bu yükseltmenin önümüzdeki yıllarda tamamlanması bekleniyor.

Ethereum Mining Nasıl Yapılır?

En popüler ikinci kripto para birimi Ethereum’un madenciliğine gelin yakından bakalım. Ethereum kendi Blockchain ağına sahiptir ve gerçekleştirilen tüm işlemlerin madenciler tarafından onaylanması, doğrulanması gerekir. Bu nedenle Ethereum transferleri biraz zaman alır. Bu doğrulama sürecine Proof-of-Work (PoW) adı verilir. Madencilerin görevi ağdaki diğer madencilerin hile yapmadığından ve doğru verileri onayladığından emin olmak denilebilir. Ethereum ağının kendi blok zinciri vardır. Ethereum kullanılarak yapılan tüm işlemlerin madenciler tarafından onaylanması gerekir. Bu yüzden gönderdiğiniz Ether'in onlara ulaşması biraz zaman alır. İşlem doğrulanmalı ve Ethereum blok zincirinin içine yerleştirilmelidir. Bu doğrulama işlemine iş kanıtı denir. Kimsenin hile yapmadığından emin olmak bir madenci olarak sizin işiniz. İşlemlerin geçerli olduğundan emin olmak için madenciler karmaşık matematiksel denklemleri çözüyor. Bir madenci bu denklemi çözdüğünde, bunu diğer tüm madencilere süslü bilgisayar dili kullanarak "Hey, anladım! Bunca zamandır aradığımız numarayı buldum" mesajını iletir. Diğer madencilerin tümü bu sayının doğru olup olmadığını kontrol eder ve %51'i bunun doğru olduğunu kabul ederse blok zincirine yeni bir blok eklenir. Bu yeni blok, şimdi doğrulanan tüm işlemleri içerir ve numarayı bulan madenci ödüllendirilir! Madenciler daha sonra başka bir işlem bloğunu doğrulamak için yeni bir matematik problemi çözmeye başlarlar.

Ethereum madenciliği 3 farklı şekilde yapılabilir:

Ethereum Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Ethereum’da madencilerin elde ettiği gelir, kullandıkları madencilik ekipmanlarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle bu aşamada net bir rakam söylemek mümkün değil.
ck x banner
ck youtube banner